Nierzadko dostarczają także kapitału niezbędnego do postawienia pierwszych kroków we własnym biznesie lub jego rozwoju.
Unia Europejska bardzo wiele uwagi poświęca kwestiom edukacji zawodowej, rozwojowi przedsiębiorczości oraz gospodarki opartej na wiedzy. Stąd też biorą się znaczne kwoty na wspieranie tych właśnie obszarów edukacji i gospodarki, które w ramach różnych programów operacyjnych trafiają do instytucji rynku pracy oraz okołobiznesowych. Te wykorzystują dostępne środki, aby potrzebującym zapewnić przysłowiowe wędki, a nie ryby.
[srodtytul]Na pierwszej linii [/srodtytul]
Znaczące środki przeznaczane z programów operacyjnych na rozwój intelektualny i zawodowy przekładają się na dziesiątki, jeśli nie setki, projektów szkoleniowych kierowanych do bardzo zróżnicowanych pod względem wieku, wykształcenia i doświadczenia zawodowego programów szkoleniowych.Na pierwszej linii szkoleń i doradztwa zawodowego znajdują się podległe samorządom: wojewódzki urząd pracy i kilkanaście, w przypadku województwa pomorskiego, powiatowych urzędów pracy. Tu w pierwszej kolejności można szukać nie tylko pracy, ale także ofert szkoleń zawodowych oraz informacji na temat innych form wsparcia finansowanych m.in. ze środków UE.
Podległe samorządom instytucje mają do zaoferowania cały wachlarz narzędzi służących aktywizacji zawodowej oraz pobudzaniu przedsiębiorczości finansowanych także ze środków UE. W strukturach WUP funkcjonują Centra Informacji i Planowania Kariery Zawodowej w Gdańsku i Słupsku odpowiedzialne w szerokim zakresie za organizację i koordynację szkoleń oraz doradztwa zawodowego, jak i pośrednictwa pracy na rzecz pracodawców krajowych i zagranicznych (w ramach usług EURES). Ponadto wojewódzki urząd pracy wspólnie z powiatowymi urzędami pracy realizuje własne projekty z zakresu aktywizacji zawodowej, jak np. program GRYF, w ramach którego w tym roku Powiatowy Urząd Pracy w Gdańsku zrealizował projekt przygotowania dziesięciu osób bezrobotnych do pracy w gospodarce turystycznej na stanowiskach pracowników obsługi ruchu turystycznego w charakterze pilota wycieczek oraz specjalisty ds. obsługi turystów w biurach podróży i obiektach noclegowych.