Projekt „Kliknij po telepracę” jest realizowany ze środków Europejskiego Funduszu Społecznego. Są jeszcze wolne miejsca.
Projekt polega na aktywizacji zawodowej w województwie podkarpackim. – W regionie panuje duże bezrobocie, problem ze znalezieniem pracy mają przede wszystkim osoby młode, bez doświadczenia zawodowego i umiejętności dostosowanych do wymogów konkretnych stanowisk. Niełatwo powrócić do pracy, także kobietom, których długo nie było na rynku pracy bo np. urodziły dzieci i zajęły się ich wychowywaniem – mówi Maciej Ulita, rzecznik prasowy Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania z siedzibą w Rzeszowie. Przyczyną bezrobocia jest tu głównie brak ofert pozwalających łączyć obowiązki zawodowe z rodzinnymi, brak motywacji i niska samoocena oraz niskie wykształcenie. Celem projektu „Kliknij po telepracę” jest zatem organizacja szkoleń, po ukończeniu których beneficjenci zdobędą umiejętności i wiedzę, co pozwoli im poczuć się pewniej na rynku pracy. Projekt ruszył 1 września i potrwa do 31 maja 2009 roku. Szkolenia zaczynają się 27 października i potrwają do 30 marca 2009 roku. Program skierowany jest do kobiet, które wracają na rynek pracy po przerwie związanej np. z urodzeniem i wychowaniem dziecka (do 36 miesięcy od urodzenia), które będą mogły pracować w co najmniej połowie wymiaru czasu pracy oraz dla młodych ludzi w wieku 18 – 34 lata, którzy będą mogli pracować chociażby na pół etatu. Podczas zajęć uczestnicy dowiedzą się m.in., jakie realia panują na rynku, spotkają się z psychologami, z fachowcami, którzy będą wspierać ich i pomagać np. w napisaniu dokumentów aplikacyjnych, poznają także nowoczesne formy zatrudnienia, takie jak telepraca. W ramach programu ponad 100 godzin przeznaczonych jest na naukę obsługi komputera. Tyle samo godzin będą trwały szkolenia zawodowe. Z kolei blok wykładów z przedsiębiorczości nauczy, jak założyć własny e-biznes. – Na tych wykładach każdy z uczestników pod okiem specjalisty napisze swój biznesplan, który w przyszłości może wykorzystać do rozpoczęcia własnej e-działalności – dodaje Ulita. Przewidziane są także zajęcia z efektywnej komunikacji interpersonalnej, autoprezentacji, z zarządzania czasem, stresem i inne. Udział w projekcie jest bezpłatny.
Dodatkowo kobietom, które wezmą w nim udział, zostaną zwrócone koszty opieki nad dziećmi w godzinach, w których uczestniczyły w szkoleniach oraz koszty dojazdów na kursy. W czasie zajęć beneficjenci będą mieli zapewnione wyżywienie. Uczestnicy dostaną także bezpłatne materiały szkoleniowe. Dodatkowo na zakończenie projektu odbędzie się seminarium dla pracodawców z regionu promujące uczestników szkoleń. Na seminarium zostaną zaproszeni telepracownicy oraz pracodawcy ich zatrudniający, którzy opowiedzą o zaletach pracowania poza biurem. Szkolenia odbywać się będą w siedzibie Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania przy ul. Sucharskiego 2 oraz w salach zewnętrznych w Rzeszowie. Zgłoszenia przyjmowane są osobiście do 27 października w biurach projektu (WSIiZ, ul. Sucharskiego 2, pok. 303 lub Stowarzyszenie Victoria, ul 3. Maja 26), drogą pocztową lub poprzez stronę internetową projektu: www.kliknijpoteleprace.pl. Biura są czynne od poniedziałku do piątku od 8.00 do 16.00.
Lista osób przyjętych zostanie ogłoszona na stronie internetowej www.kliknijpoteleprace.pl oraz w siedzibach obu biur. Każda zakwalifikowana osoba zostanie powiadomiona telefonicznie bądź e-mailem. Partnerem Wyższej Szkoły Informatyki i Zarządzania w projekcie „Kliknij po telepracę” jest Stowarzyszenie na Rzecz Kobiet Poszukujących Pracy Victoria. Stowarzyszenie skupia kobiety z różnych środowisk o zróżnicowanym statusie zawodowym i w różnym przedziale wiekowym. Stowarzyszenie pomaga kobietom m.in. znaleźć pracę, usamodzielnić się, nabyć umiejętności. Uczelnia bierze udział w projekcie, by poprawić sytuację w regionie. – W naszych salach będą odbywały się wykłady, nasi wykładowcy będą prowadzić niektóre szkolenia – zapewnia rzecznik uczelni.
[ramka]Telepraca to forma pracy świadczona poza siedzibą firmy, np. w domu, ale w kontakcie z szefami i współpracownikami np. przy pomocy telefonu czy Internetu. Wyróżnia się następujące rodzaje telepracy: