Organizacja Narodów Zjednoczonych powstała w 1945 roku, jako następczyni Ligi Narodów.
Idea jej powstania narodziła się podczas II wojny światowej. Ówczesny prezydent USA, Franklin Delano Roosevelt podczas konferencji w Teheranie w 1943 roku zaproponował powołanie instytucji, której zadaniem będzie zapewnienie pokoju i przestrzeganie praw człowieka. Nazwa zaś, zasugerowana przez Winstona Churchilla, odnosi się do wojennego określenia, jakim nazywano państwa alianckie walczące przeciw Hitlerowi.
Pierwsza konferencja Narodów Zjednoczonych odbyła się w San Francisco 25 kwietnia 1945 roku, wzięło w niej udział 50 państw-członków. W czerwcu tego samego roku podpisana została Karta Narodów Zjednoczonych, regulującą działalność organizacji.
24 października 1945 roku ONZ została oficjalnie powołana do życia - Chiny, Francja, ZSRR, Wielka Brytania i USA jako stali członkowie Rady Bezpieczeństwa ratyfikowali Kartę Narodów Zjednoczonych. Od tej chwili dzień ten jest obchodzony jako Dzień Narodów Zjednoczonych.
Obecnie do ONZ należą 193 państwa. Wśród nich jest 51 państw-członków pierwotnych. Członkiem ONZ może zostać państwo, które spełnia określone warunki: wzięły udział w konferencji założycielskiej ONZ w San Francisco, podpisały i ratyfikowały Kartę ONZ lub te, które podpisały Deklarację Narodów Zjednoczonych z 1942 roku i ratyfikowały Kartę ONZ. Ten drugi warunek powstał specjalnie dla Polski, która nie mogła uczestniczyć w konferencji w San Francisco ze względu na komunistyczny rząd nieuznawany przez większość mocarstw.