Korespondencja z Rzymu
Spotkanie światowych przywódców duchowych odbyło się dokładnie ćwierć wieku po pierwszej takiej inicjatywie Jana Pawła II. 27 października 1986 roku w Asyżu doszło do historycznego spotkania międzyreligijnego i wspólnych modlitw o pokój. Nawiązanie do tej tradycji nazwano „Dniem refleksji, dialogu i modlitwy o pokój i sprawiedliwość na świecie", a przyświecało mu hasło „Pielgrzymi prawdy, pielgrzymi pokoju".
Na apel papieża Benedykta XVI odpowiedziało około 300 znaczących przywódców religijnych z całego świata, w tym ekumeniczny patriarcha Konstantynopola Bartłomiej I, duchowy zwierzchnik wspólnoty anglikańskiej arcybiskup Canterbury Rowan Williams, przewodniczący największej organizacji islamskiej w Indonezji Kyai Musadi oraz rabin Dawid Rosen z Naczelnego Rabinatu Izraela.
Wspólne modlitwy sprzed 25 lat zastąpiła tym razem chwila prywatnej refleksji.
Jan Paweł II za wspólną modlitwę z przedstawicielami innych wyznań został ostro skrytykowany przez katolickich konserwatystów. Ich zdaniem był to zbyt daleko posunięty ekumenizm, prowadzący do zrównania katolicyzmu z innymi religiami i wyznaniami oraz do synkretyzmu religijnego. Przy ołtarzu, przy którym się wówczas modlono, umieszczono posążek Buddy. Benedykt XVI chciał z pewnością uniknąć tego rodzaju kontrowersji.