Rosja – USA
Ustawa Magnitskiego – taką nazwę nosi nowy akt prawny Izby Reprezentantów Kongresu USA przyjęty zdecydowaną większością głosów na cześć zmarłego w moskiewskim więzieniu w niejasnych okolicznościach opozycyjnego adwokata tropiącego korupcję Siergieja Magnitskiego.
Wprowadza ona sankcje wobec urzędników rosyjskich, którzy przyczynili się do śmierci Magnitskiego, a także wobec wszystkich podejrzanych o łamanie praw człowieka. Równocześnie Izba Reprezentantów uchyliła tzw. poprawkę Jacksona-Vanika, która przez całe dziesięciolecia umożliwiała wprowadzanie sankcji handlowych wobec Związku Radzieckiego.
Wielu członków Izby nie czyniło tajemnicy, że nie głosowałoby za zniesieniem starej ustawy bez uchwalenia sankcji za łamanie w Rosji praw człowieka. Biały Dom był za tym, aby nie łączyć tych dwóch spraw, i lobbował zasadniczo za zniesieniem sankcji gospodarczych, które straciły na aktualności po wstąpieniu Rosji do WTO w sierpniu tego roku. Utrzymywanie poprawki Jacksona-Vanika z 1974 roku oznaczałoby, że USA będą jedynym spośród 156 krajów członkowskich WTO niebędącym w stanie korzystać w pełni z handlowego otwarcia Rosji. Mimo iż poprawka powstała w atmosferze oburzenia z powodu traktowania mniejszości żydowskiej w ZSRR, a od 1990 roku nie była stosowana.