Misje utworzenia nowego rządu otrzymała 43-letnia Alenka Bratušek, która natychmiast złożyła przysięgę na konstytucję. Bratušek jest ekonomistką, przez sześć lat była dyrektorką departamentu w ministerstwie finansów, a od 2011 r. jest posłanką. Została pierwszą kobieta na czele słoweńskiego rządu.
W tle odwołania Janeza Janšy jest jego zamieszanie w aferę korupcyjną i międzypartyjne konflikty toczące się od kilku miesięcy w Ljubljanie. Na kryzys polityczny nakładają się olbrzymie problemy ekonomiczne – najzamożniejsze państwo powstałe po rozpadzie Jugosławii boryka się z recesją, a słoweńskie banki nie dają sobie rady z masą złych kredytów, których łączna wartość sięga 7 mld euro.
W celu odwołania rządu Jansy partia Pozytywna Słowenia, której przewodzi Alenka Bratušek zawiązała sojusz z socjaldemokratami i dwoma innymi partiami, które wystąpiły z koalicji rządowej.
Głosowanie nad konstruktywnym wotum nieufności zakończyło wielotygodniowy kryzys polityczny, któremu towarzyszyły ostre protesty społeczne. Rządzącego przez 13 miesięcy Janeza Janšę do ustąpienia zmusił wreszcie rozpad własnej koalicji rządowej. Do czasu wyznaczenia nowych ministrów członkowie dotychczasowego gabinetu mają tworzyć rząd techniczny.
Kobieta premierem Słowenii