Ai Weiwei ambasadorem Reporterów Bez Granic

Znany chiński dysydent, artysta, architekt i fotograf Ai Weiwei został ambasadorem organizacji Reporterzy Bez Granic (Reporters Without Borders - RWB). Od tej chwili będzie oficjalnie wspierał działania na rzecz ochrony i promocji wolności prasy

Aktualizacja: 24.06.2013 16:15 Publikacja: 24.06.2013 16:14

Ai Weiwei ambasadorem Reporterów Bez Granic

Foto: youtube

- Cieszę się, że nawiązałem oficjalną współpracę z Reporterami Bez Granic. W Chinach obrońcy praw człowieka wiedzą dużo o tej organizacji i doceniają jej działania. Dla artysty, twórcy, jest sprawą najwyższej wagi, by wyrażać prawdę i rzeczywistość świata - powiedział Ai Weiwei.

Sekretarz Generalny RWB, Christophe Deloire, powiedział, że od wielu lat Ai Weiwei uosabia ducha oporu wobec nadużyć systemu, w którym żyje. - Jest to dla nas ogromna zachęta do dalszych działań, że taka fascynująca osobowość zgodziła się zostać  ambasadorem Reporterów Bez Granic - mówił Deloire.

Prace nowego ambasadora RWB zostaną opublikowane w najbliższym albumie "100 zdjęć dla wolności prasy", który ukaże się 12 września tego roku. Znajdą się w nim dzieła takich artystów jak William Klein, Robert Doisneau i Don McCullin. Ai Weiwei przeznaczył do tego albumu swoje najsłynniejsze, kultowe zdjęcia, a także 70 innych, nigdzie nie publikowanych, które przedstawiają działania tajnej chińskiej policji.

Album wydawany jest trzy razy w roku, w językach angielskim i francuskim.

Ten specjalny numer, który ukaże się we wrześniu, będzie też zawierał artykuł Lecha Wałęsy, laureata Pokojowej Nagrody Nobla z 1983 roku na temat chińskiego laureata tej nagrody z 2010 roku, Liu Xiaobo, który od 2008 roku jest więziony przez chińskie władze.

Ai Weiwei, twórca najsłynniejszego stadionu olimpijskiego wykorzystanego podczas igrzysk w w Chinach w 2008 roku, znanego jako Ptasie Gniazdo", wezwał do bojkotu tej imprezy z powodu łamania praw człowieka w swojej ojczyźnie.

W 2008 roku rozpoczął dochodzenia w sprawie tragicznego trzęsienia ziemi w Syczuanie, które miało na celu dotarcie do przyczyn, dlaczego podczas kataklizmu zginęło tak wiele dzieci. Ai Weiwei wraz ze współpracownikami tworzył listę uczniów - do kwietnia 2009 roku na liście znalazło się 5385 nazwisk.

W 2011 roku został aresztowany i przetrzymywany bez procesu i wyroku sądu przez 81 dni w więzieniu. O jego uwolnienie apelowały rządy m.in. Wielkiej Brytanii, USA i Niemiec.

22 czerwca 2011 roku został zwolniony za kaucją na rok, pod warunkiem nieudzielania publicznych wypowiedzi.

Ai Weiwei mówi o sytuacji w Chinach

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1125
Materiał Promocyjny
Berlingo VAN od 69 900 zł netto
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1124
Świat
Watykan ma wieści dotyczące papieża Franciszka. Tłum wiwatuje
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1122
Materiał Promocyjny
Warunki rozwoju OZE w samorządach i korzyści z tego płynące
Boks
Zmarł George Foreman, legenda boksu
Materiał Promocyjny
Suzuki Moto Road Show już trwa. Znajdź termin w swoim mieście