Analiza zebranych przez nas informacji prowadzi nas do wniosku, że 21 sierpnia tego roku reżim syryjski przeprowadził atak na przedmieścia Damaszku będące w rękach sił opozycyjnych, używając do tego celu zarówno środków konwencjonalnych jak i dużej ilości substancji chemicznych – czytamy w raporcie opracowanym na podstawie informacji wywiadu francuskiego.
Jak wynika z raportu nie można mieć wątpliwości co do użycia przez reżim syryjski broni chemicznej co najmniej w dwu przypadkach w tym roku. 29 kwietnia przeprowadzony został atak na miejscowość Saraqeb ok. 30 km. na południowy wschód od miasta Idleb. Helikopter armii syryjskiej wystrzelił nad zachodnią częścią miasta niewielkie pociski z których wydobywał się biały dym. Zatruciu uległo około 20 osób. Znalazły się w lokalnych szpitalach gdzie kontaminacji uległ także personel medyczny. Analizy potwierdziły użycie sarinu.
W połowie kwietnia czterdzieści osób zatruło się sarinem w Jobar, wschodniej dzielnicy Damaszku. Analiza próbek biomedycznych w warunkach zweryfikowanych przez francuski wywiad wykazała użycie sarinu.
Na podstawie tych faktów jak i sprawdzonych prze wywiad informacji po ataku 21 kwietnia , Francuzi dochodzą do wniosku, że odpowiedzialny za zbrodnię jest reżim syryjski, który całkiem świadomie podjął decyzję. Jak piszą autorzy, rozkaz użycia broni chemicznej może wydać jedynie prezydent Baszar Asad lub osoby z jego najbliższego otoczenia.
Szukając odpowiedzi na często stawiane obecne pytanie dlaczego Asad miałby się zdecydować na użycie sarinu w sytuacji gdy wydaje się wygrywać konfrontację z rebeliantami w raporcie francuskiego wywiadu można znaleźć twierdzenie, iż atak sarinem miał charakter prewencyjny. Reżim obawiać się miał ofensywy sił opozycyjnych. Pragnął także zapewnić bezpieczeństwo rejonu Moadamiye położonego niedaleko lotniska wojskowego w którym znajdują się obiekty wywiadu lotniczego. - Jest jasne, w świetle badań celów tego ataku, że jedynie reżim mógł zaatakować miejsca o tak ważnym strategicznym znaczeniu dla opozycji – czytamy w raporcie.