Skład nowego rządu kanclerz Angeli Merkel jest gwarantem, iż Niemcy podążać będą tym samym kursem w polityce europejskiej co obecnie. Kontynuację zapewnia nie tylko szefowa rządu ale przede wszystkim Wolfgang Schauble (CDU), minister finansów. To w jego ministerstwie rodzą się zasadnicze pomysły w sprawach europejskich w dobie kryzysu. 71- letni Schauble jest najbardziej doświadczonym ministrem w nowym gabinecie pani Merkel. Razem z szefową rządu podejmowali w ostatnich latach najważniejsze decyzje dotyczące nowych regulacji w Unii.
Coraz mniejsze znaczenie w tych sprawach ma niemiecki MSZ, którym kierować będzie po raz wtóry Frank -Walter Steinmeier (SPD). Stał już na czele dyplomacji w latach 2005 -2009 w czasie pierwszej tzw. wielkiej koalicji złożonej z CDU/CSU i SPD. Był przychylny polskiemu stanowisku w konfrontacji z Eriką Steinbach, szefową Związku Wypędzonych (BdV). Był też jednym z prominentnych polityków, którzy opowiadali się przeciwko obecności pani Steinbach we władzach państwowej fundacji mającej za cel wybudowanie w Berlinie centrum wypędzonych. Nie raz powtarzał, jako minister,że relacje niemiecko- polskie są najlepsze w historii. Było to po przejęciu władzy w Polsce przez koalicję PO- PSL. Jest w doskonałych stosunkach osobistych z ministrem Radosławem Sikorskim.
Jak zwraca uwagę prof. Krzysztof Ruchniewicz w programie nowego rządu jest bardzo niewiele o polityce wobec Polski ,prócz ogólnikowych deklaracji poparcia dla istniejących projektów. "Natomiast ponownie pojawiła się sprawa dnia pamięci dla uciekinierów i wypędzonych. Bardzo jestem ciekaw, jak w tej sytuacji zareaguje nowy minister spraw zagranicznych, Frank-Walter Steinmeier, pomysłodawca (wraz z min. Radkiem Sikorskim) podręcznika polsko-niemieckiego i zwolennik ograniczenia wpływu wypędzonych na życie polityczne Niemiec, a zwłaszcza na symboliczny wymiar niemieckiej kultury pamięci" - pyta Ruchniewicz.
Ale nie to jest obecnie głównym problemem w relacjach niemiecko- polskich lecz zasadnicze różnice w polityce energetycznej. Polska stawia na węgiel i atom, Niemcy na źródła energii odnawialnej prezentując niezwykle ambitny program znany jako Energiewende.
57- letni Steinmeier Jest zwolennikiem bliskiej współpracy z Rosją. Jego program związania Rosji siecią porozumień prowadzących do zbliżenia tego kraju do Niemiec jaki UE nie przyniósł żadnych rezultatów. Podobnie program partnerstwa modernizacyjnego z Rosją. Dlatego też, w niemieckich mediach pojawiały niedawno się zarzuty,że postrzega Rosję przez pryzmat znanej wypowiedzi byłego kanclerza Gerharda Schroedera, który nazwał Władimira Putina "krystalicznie czystym demokratą" .Steinmeier rozpoczął swą karierę jako przyjaciel Schroedera. Był szefem Urzędu Kanclerskiego i jednym z gorliwych zwolenników gazociągu północnego.