Trump stwierdził, że spodziewa się, iż jego starcie wyborcze z Joe Bidenem zostanie rozstrzygnięte przez Sąd Najwyższy.

Prezydent USA mówił w czwartek, że nie wie czy "uczciwe" wybory mogą się odbyć 3 listopada "w tej całej sytuacji". Trump nawiązał w ten sposób do faktu, że w tegorocznych wyborach prezydenckich w USA, w związku z epidemią koronawirusa, wiele osób ma oddać głosy korespondencyjnie, co - zdaniem Trumpa - umożliwia fałszerstwa wyborcze.

"Zwycięzca wyborów z 3 listopada zainauguruje prezydenturę 20 stycznia. Dojdzie do uporządkowanego przekazania władzy, tak jak było co cztery lata, od 1792 roku" - napisał na Twitterze Mitch McConnell.

Również sekretarz prasowa Białego Domu, Kayleigh McEnany, w związku z kontrowersjami jakie zaczęły narastać wokół słów Trumpa, oświadczyła, iż "prezydent zaakceptuje wyniki wolnych i uczciwych wyborów".

Przekonanie o "gładkim przekazaniu władzy, niezależnie od wyniku" wyborów wyrazili też senatorowie Partii Republikańskiej - Marco Rubio i Mitt Romney oraz lider Partii Republikańskiej w Izbie Reprezentantów, Kevin McCarthy.

Tymczasem lider Partii Demokratycznej w Senacie, Chuck Schumer nazwał Trumpa zagrożeniem dla amerykańskiej demokracji i - zwracając się do prezydenta stwierdził: "nie jest pan dyktatorem, Ameryka nie pozwoli panu nim zostać".

Jak dotąd tylko raz o wyniku wyborów prezydenckich decydować musiał Sąd Najwyższy. Stało się tak w 2000 roku, gdy George W. Bush wygrał z Alem Gorem.