Turyngia likwiduje konfidentów

Współrządzona przez postkomunistów Turyngia postanowiła nie korzystać więcej z usług konfidentów umieszczanych przez służby specjalne w organizacjach zagrażających porządkowi konstytucyjnemu tego landu. Rząd landu twierdzi, że jest to praktyka sprzeczna z demokracją. Agenci pracować będą nadal jedynie tam, gdzie istnieje groźba ataku terrorystycznego.

Aktualizacja: 20.03.2015 13:02 Publikacja: 20.03.2015 12:24

fot. Will Palmer

fot. Will Palmer

Foto: Flickr

Współpracownicy Urzędu Ochrony Konstytucji (Verfassungsschutz), czyli kontrwywiadu mają zostać wycofani z organizacji, w których zostali umieszczeni. Oznacza to, że kontrwywiad, przynajmniej na szczeblu tego landu, będzie musiał znaleźć inne sposoby infiltracji podejrzanych grup i organizacji. Lewicowy rząd Turyngii udowadnia, że instytucja opłacanych przez kontrwywiad informatorów jest nie do pogodzenia z zasadami państwa demokratycznego.

Poza tym konfidenci tego rodzaju mają być mało efektywni. Dla przykładu jeden z współpracowników o pseudonimie Corelli skasował w sumie 180 tys. euro. Działał w środowisku prawicowych ekstremistów zbliżonych do grupy terrorystycznej Podziemie Narodowosocjalistyczne (NSU). Grupa ta zamordowała w ubiegłej dekadzie dziesięć osób kierując się motywami rasistowskimi. Ich ofiary to głównie mieszkający w Niemczech imigranci z Turcji i Grecji.

Odbierz 20 zł zniżki - wybierz Płatności Powtarzalne

Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne. Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1183
Świat
Trump podarował Putinowi czas potrzebny na froncie
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1182
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1181
Świat
Meksykański żaglowiec uderzył w Most Brookliński