Zamachy w Paryżu, sprawcą IS

W serii ataków we Francji zginęło 129 osób. Prezydent Francji wprowadził stan wyjątkowy i kontrole na francuskich granicach. Do przeprowadzenia ataków przyznało się Państwo Islamskie.

Aktualizacja: 15.11.2015 12:13 Publikacja: 13.11.2015 21:28

Foto: AFP

Dziękujemy za udział w naszej relacji. Na bieżąco będziemy informować Państwa o najnowszych wydarzeniach. 

Relacja z sytuacji we Francji, minuta po minucie:

22:40

Francuskie myśliwce bombardujące dokonały w niedzielę wieczorem zmasowanego ataku na umocniony bastion Państwa Islamskiego (IS) w mieście Ar-Rakka na północy Syrii - poinformowało francuskie ministerstwo obrony.

21:25

Władze tureckie tego samego dnia, w którym doszło do krwawych zamachów w Paryżu, udaremniły "wielki" zamach terrorystyczny w Stambule - powiedział w rozmowie z AFP przedstawiciel rządu tureckiego.

21:10

Bataclan, paryska sala koncertowa, w której terroryści dokonali w piątek największej masakry, i która była już w przeszłości obiektem pogróżek z ich strony, "nie zostanie nigdy zamknięta", choć na razie wymaga remontu - oświadczył jeden z jej dyrektorów.

20:50

Znany ze skrajnych poglądów rabin działający wśród żydowskich osadników na Zachodnim Brzegu Dow Lior oświadczył, że Europejczycy "zasłużyli sobie" na piątkową masakrę w Paryżu. "To była kara za to, co nam zrobili przed 70 laty" - powiedział.

20:47

Niemiecka kanclerz Angela Merkel zaapelowała w pierwszym dniu szczytu G20 w Turcji, by przywódcy najsilniejszych gospodarek świata zjednoczyli się, aby mogli zmierzyć się z terroryzmem i każdym militarnym zagrożeniem.

20:18

Francuski minister obrony Jean-Yves Le Drian i jego amerykański odpowiednik Ashton Carter uzgodnili w niedzielę w rozmowie telefonicznej konkretne środki w celu zintensyfikowania współpracy wojskowej obu krajów przeciwko Państwu Islamskiemu - podał Pentagon.

20:17

Wojna w centrum Paryża - podsumowanie wydarzeń w stolicy Francji.

19:45

19:30

19:16

Policja udostepniła rysopis mężczyzny, który mógł mieć udział w piątkowym zamachu

19:10

Na polecenie władz setki osób szybko opuściły wieczorem plac Republiki w Paryżu, gdzie paryżanie masowo gromadzili się, by upamiętnić ofiary piątkowych zamachów terrorystycznych. Prawdopodobnie panikę wywoła wybuch petardy

18:55

Francuski prezydent Francois Hollande poinformował parlament, że w związku z zamachami terrorystycznymi w Paryżu chce przedłużenia stanu wyjątkowego na trzy miesiące - poinformowała agencja AFP za źródłami w parlamencie.

18:12

B. prezydent Francji Nicolas Sarkozy domaga się "drastycznych zmian" we francuskiej polityce bezpieczeństwa. "Potrzebujemy wszystkich, włącznie z Rosjanami, aby zniszczyć Daesh" (arabski akronim IS) - oświadczył po spotkaniu z szefem państwa.

17:55

Jak poinformowały źródła bliskie śledztwu, w piątkowe zamachy terrorystyczne w Paryżu zamieszanych było trzech braci; możliwe, że jeden z nich zdołał uciec.

17:28

"Serdeczne pozdrowienia z Paryża" - takie napisy pojawiły się na bombach amerykańskiego lotnictwa. Zdjęcie zamieścili na nieoficjalnym fanpage'u amerykańcy lotnicy

17:10

W sieci pojawiło się nagranie przedstawiające moment ataku na paryski klub Bataclan. Jeden z widzów koncertu zarejestrował pierwsze strzały terrorystów

16:55

Mimo deszczu Polacy w niedzielę gromadzą się przed ambasadą Francji i wyrażają swoją solidarność po piątkowych zamachach terrorystycznych w Paryżu. Warszawiacy zapalają znicze, składają kwiaty i wpisują się do księgi kondolencyjnej.

16:38

Skandalem zakończyła się promocja jednego ze sklepów w Poznaniu. Witryny sklepu "Paris" zachęcały klientów do zakupu promocyjnym "bombowym weekendem".

16:29

Niedzielne wydania brytyjskich gazet zwracają uwagę na niepotwierdzone informacje, że co najmniej jeden z terrorystów, którzy dokonali paryskich zamachów, był zarejestrowany w Grecji jako uchodźca. "Tego się najbardziej obawialiśmy" - piszą.

16:03

Zdaniem autora komentarza w rosyjskim dzienniku "Niezawisimaja gazieta" po akcie terroru, do jakiego doszło w piątek w Paryżu, konieczna jest nowa strategia w wojnie z Państwem Islamskim (IS).

15:40

15.30

Siedem osób zatrzymano w Belgii w związku z piątkową serią krwawych zamachów terrorystycznych w Paryżu.

14.40

 W związku z zamachami, do jakich doszło w Paryżu, sprawujący unijną prezydencję Luksemburg zwołał na piątek nadzwyczajne spotkanie ministrów spraw wewnętrznych państw UE.

13.57

W obawie przed zamachami terrorystycznymi wiele państw zastosowało dodatkowe środki ostrożności.

13.45

Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym w Watykanie, że barbarzyństwo ataków w Paryżu budzi przerażenie. Pytał: jak człowiek może zaplanować i zrealizować coś tak strasznego?

13.10

Polak, aresztowany w Norwegii za walkę w szeregach państwa Islamskiego, jest już w Polsce.

12.17

Syryjski paszport, który znaleziono przy ciele jednego z paryskich zamachowców, należy do osoby, która dostała się do Serbii i na terytorium tego państwa szukała w zeszłym miesiącu azylu - poinformowało w niedzielę MSW Serbii.

12.10

11.57

Tożsamość wielu ofiar piątkowych zamachów w Paryżu nie została jeszcze potwierdzona. Zdesperowane rodziny szukają swych zaginionych bliskich w szpitalach, a także za pośrednictwem internetu i mediów społecznościowych.

11.33

Państwa UE nie powinny zamykać się na uchodźców w związku z zamachami w Paryżu - powiedział w niedzielę na konferencji prasowej przed odbywającym się w Turcji szczytem G20, szef KE Jean-Claude Juncker. Dodał, że zamachowcy byli kryminalistami, nie uchodźcami.

10.50

Trzydniową żałobę narodową ogłosił po paryskich zamachach prezydent Francji Francois Hollande. To wyjątkowa sytuacja i wyjątkowa żałoba.

10.10

Jeden z samochodów, którym posłużyli się terroryści, został odnaleziony w podparyskiej miejscowości Montreuil. To czarny Seat Leon. Dowodzi to, że terrorystom udało się opuścić Paryż.

10.05

Rośnie liczba Francuzów przystępujących do organizacji dżihadystycznych operujących na terenie Syrii i Iraku.

9.50

W Pałacu Elizejskim zebrał się na nadzwyczajnym posiedzeniu francuski rząd. Został na nie zaproszony były prezydent Nicolas Sarkozy.

9.42

Paryskie szpitale pracują jak podczas wojny. 

Chirurdzy operowali przez całą dobę. Przed szpitalami ustawiają się kolejki chętnych, by oddać krew.

9.38

Jeden z zamachowców samobójców z Paryża miał 29 lat i nazywał się Ismael Mostefai.

 

9.10

Trenerzy reprezentacji Francji i Niemiec, które rozgrywały w piątek mecz na stadionie w Paryżu, mieli podczas przerwy dylemat - czy powiedzieć zawodnikom o zamachach.

7.45

Zamachy w Paryżu wywołały szczególne obawy w Rzymie, gdzie trwają przygotowania do Roku Świętego. W jego trakcie oczekiwane są miliony wiernych.

7.40

Policja w Podgoricy potwierdziła, że niemiecka służby w ubiegłym tygodniu aresztowały obywatela Czarnogóry i nie wykluczają jego związku z zamachami w Paryżu.

7.25

"Imagine" Johna Lennona przed klubem Bataclan.

 

7.18

Francuski "Le Monde" podaje, że zamachowców było 10. Siedmiu zginęło podczas ataków, natomiast trzech mogło przedostać się do Belgii. Prokuratura nie potwierdza tych wiadomości, ale w śledztwie  badane są wątki belgijskie.

7.06

FBI wyśle do Paryża zespół ekspertów, którzy wesprą Francuzów podczas śledztwa związanego z ostatnimi zamachami.

6.25

Jeden z czołowych republikańskich kandydatów do prezydentury, miliarder Donald Trump jest zdania, że restrykcyjne przepisy we Francji dotyczące noszenia broni przyczyniły się do tego, że jest tak wiele ofiar zamachów w Paryżu.

6.20

Po katastrofie superszybkiego pociągu TGV niedaleko Strasburga na wschodzie Francji, w której życie straciło 10 osób, jest jeszcze pięciu zaginionych - poinformowała w niedzielę rano niemiecka agencja dpa.

6.15

Co najmniej 20 cudzoziemców jest wśród 129 śmiertelnych ofiar piątkowych zamachów w Paryżu - podała w nocy z soboty na niedzielę agencja AFP. Nie ma informacji by wśród zabitych byli Polacy.

Według wstępnych ustaleń w zamachach w stolicy Francji zginęło co najmniej trzech obywateli Belgii, dwóch Portugalczyków, dwóch Rumunów, dwóch Algierczyków, trzech obywateli Chile, dwóch Meksykanów i dwie młode Tunezyjki, Hiszpan, Marokańczyk, Brytyjczyk i Amerykanin. Wśród zabitych może być obywatel Szwecji.

0.25

Dziękujemy za śledzenie naszej relacji. Rano zapraszamy po najświeższe wiadomości.

0.09

Organizacja reprezentująca francuskich Żydów wzywa do bezlitosnej walki z dżihadystami

23.48

Terroryści poruszali się co najmniej dwoma samochodami - czarnym seatem i czarnym volkswagenem polo. Drugi był wynajęty w Belgii przez obywatela Francji -  poinformował prokurator Paryża

23.41

Jeden z zamachowców, którzy wysadzili się w Paryżu, próbował wejść na trybuny Stade de France, gdzie rozgrywano mecz towarzyski Francja-Niemcy.

23.36

- Wykazaliśmy się nadmierną naiwnością, idealizmem - mówił na antenie TVN24 o Europejczykach przyszły szef MSZ Witold Waszczykowski.

23.30

Policja zatrzymała ojca i brata jednego z zamachowców z sali koncertowej Bataclan - podała AFP

 

23.12

Sala koncertowa Bataclan od dawna była "na muszce'" terrorystów, ponieważ "dzierżawili ją Żydzi" - pisze francuski "Le Point"

22.59

Warszawa oddaje hołd Paryżowi. Pałac Kultury i Nauki we francuskich barwach (fot. Grzegorz Rutkowski)

22.40

Drugi z terrorystów, którzy zaatakowali Paryż najprawdopodobniej przedostał się do Francji przez Grecję, jako uchodźca - informuje Reuters, powołując się na greckie źródła rządowe.

 

22.33

Biały Dom ocenia, że Stany Zjednoczone nie są obecnie zagrożone atakiem terrorystycznym

22.24

Przed Ambasadą Francji w Warszawie płoną znicze
(fot. Grzegorz Rutkowski)

22.16

"New York Times" ocenia, że Obama musi zmienić strategię w walce z Państwem Islamskim

22.12

Pełzającą śmierć Schengen zapowiedział na antenie TVN24 Jan Rokita.

22.10

Policja przeszukała pokoje w hotelu Pullman i wycofała się. Prawdopodobnie był to fałszywy alarm.

 

22.00

Antyterroryści ewakuowali okolice wieży Eiffla. Policja zamknęła pobliską stację metra Champ de Mars.

21.55

Uzbrojone oddziały policji prowadzą działania w pobliżu hotelu Pullman w pobliżu wieży Eiffla w Paryżu - informuje Reuters.

21.48

"Rossijskaja Gazieta" przekonuje, że to USA ponoszą odpowiedzialność za tragedię, do jakiej doszło we Francji.

21.40

Prokurator Paryża Francois Molins poinformował, że w serii zamachów w Paryżu poniosło śmierć 129 osób, a ok. 350 zostało rannych. 99 z nich jest w stanie krytycznym. Dodał, że siedmiu terrorystów zginęło w czasie przestępczych działań.

21.37

Polskie miasta solidaryzują się z Francuzami. Reprezentacyjne budynki podświetlone w barwach francuskiej flagi

21.31

Prezydent Syrii Baszar el-Asad ocenił, że to m.in. polityka Francji przyczyniła się do ekspansji terroryzmu.

21.23

- Ze względu na zobowiązania międzynarodowe nie możemy odmówić przyjęcia wniosku o azyl polityczny. Ale to nie oznacza przyznania azylu - powiedział w TVN24 Witold Waszczykowski

21.20

Premier Francji zapowiada, że mimo zamachu Paryż będzie kontynuował interwencję w Syrii z zamiarem zniszczenia Państwa Islamskiego

21.08

Paryżanie zbierają się na Placu Republiki w centrum miasta, by oddać hołd ofiarom piątkowych zamachów w mieście. Zapalają znicze i składają kwiaty. Przychodzą mimo policyjnych ostrzeżeń przed gromadzeniem się w miejscach publicznych.

20.56

Na całym świecie budynki w geście solidarności z Francuzami oświetlone są francuskimi barwami. Tymczasem paryska wieża Eiffla jest w żałobie.

20.39

Potwierdzono tożsamość zmarłego w atakach w Paryżu obywatela Wielkiej Brytanii. To Nick Alexander.

20.32

Przy wejściu na koncert nikt mnie nie przeszukał. Nie zadbano o bezpieczeństwo - opowiada Julien Pearce, świadek ataku na klub Bataclan.

20.16

Po raz pierwszy w historii Francji zamachy przeprowadzili samobójcy. Starali się oni zamordować jak najwięcej zwykłych ludzi – powiedział francuski ekspert Mathieu Zagrodzki.

20.07

Wzmocnienie środków bezpieczeństwa na granicy z państwami UE oraz w Mińsku zapowiedziały władze Białorusi

20.05

Turysta, to łatwy cel - pisze Danuta Walewska.

20.01

Jeden z zamachowców próbował dostać się na stadion Stade de France. Miał bilet. Nie pozwoliła mu na to ochrona obiektu.

19.46

"Z tego miejsca płynie wielki smutek i solidarność z narodem francuskim a jednocześnie deklaracja, że powinniśmy walczyć z terroryzmem" mówi Ewa Kopacz, ustępująca premier.

19.38

Paryska prokuratura: w serii zamachów w Paryżu zginęło 129 osób, a ok. 350 zostało rannych; 99 z nich jest w stanie krytycznym.

19.36

Portal Money.pl przeanalizował źródła dochodów Państwa Islamskiego.W budżecie najbogatszych terrorystów świata ropa, gaz, podatki i czarnorynkowy handel to 3/4 źródeł finansowania. Handlują też ludźmi i organami. Dzieci sprzedają po 165 dolarów. Para ludzkich oczu kosztuje dziesięć razy więcej - pisze Money.pl

Oto cennik IS:

 

Raport Money.pl

19.27

Prezydent Andrzej Duda oddał hołd pamięci ofiar zamachów terrorystycznych w Paryżu. Podkreślił, że nie ma niebezpieczeństwa dla Polaków.

19.21

USA solidaryzują się z Francją. Budynki podświetlone w barwach francuskiej flagi

19.18

PGE Narodowy oddaje hołd ofiarom zamachu.

19.15

Lotnisko Gatwick ponownie otwarte po ewakuacji.

19.13

"Dobro jest silniejsze od zła. Zostanie zrobione wszystko, co możliwe na poziomie UE, aby Francja była bezpieczniejsza. Zrobimy co konieczne, aby pokonać ekstremizm, terroryzm i nienawiść" - zadeklarowali przywódcy krajów UE.

19.09

"Nasz naród jest głęboko wstrząśnięty i oburzony, ale przede wszystkim pogrążony w smutku z powodu czynów wymierzonych przeciwko życiu obywateli cudownego miasta, jakim jest Paryż" -  napisał w komunikacie prezydent Autonomii Palestyńskiej Mahmud Abbas.

19.01

W związku z piątkowymi zamachami terrorystycznymi w Paryżu, belgijska policja zatrzymała w sobotę w Brukseli pięć osób - podał minister sprawiedliwości Belgii Koen Geens.

 

18.56

Wprowadzenie stanu wyjątkowego i kontroli na granicach oznacza, że francuskie służby szukają innych terrorystów - komentuje Bartosz Węglarczyk

18.45

John Kerry: Proces pokojowy w Syrii musi ruszyć przed 1 stycznia. W ciągu 1,5 roku powinny się tam odbyć wybory.

18.35

Turyści opuszczają Francję - pisze Danuta Walewska.

18.14

Piłkarze reprezentacji Polski są poważnie zaniepokojeni piątkowymi zamachami terrorystycznymi w Paryżu.

18.12

Jeden z napastników z Paryża miał przy sobie syryjski paszport i dostał się do UE przez Grecję.

18.00

Spotkanie towarzyskie piłkarskich reprezentacji Anglii i Francji odbędzie się zgodnie z planem we wtorek 17 listopada w Londynie - poinformował przedstawiciel francuskiej federacji FFF.

17.57

Wielka Brytania zrewiduje procedury dotyczące zagrożenia terrorystycznego

17.49

Warszawa solidaryzuje się z Paryżem. Most Śląsko-Dąbrowski w barwach Francji.

17.40

W zamachach w Paryżu zostało rannych troje Holendrów, dwóch mężczyzn i kobieta - podaje dziennik Volkskrant. Trafili do jednego z paryskich szpitali.

17.36

Hamas i Islamski Dżihad potępiły zamachy w Paryżu.

17.32

Brytyjska policja aresztowała na londyńskim lotnisku Gatwick Francuza z bronią.

 

17.15

Na przedmieściach Brukseli trwa akcja policyjna, związana z zamachami w Paryżu. Jedna osoba została zatrzymana - informuje AFP.

16.56

Szef BBN: Stan bezpieczeństwa Polski się nie zmienił.

16.39

Po paryskich zamachach inwestorzy mogą obawiać się kolejnych takich działań i pogorszenia kondycji europejskiej gospodarki.

16.35

Kardynał Nycz wezwał do modlitwy za ofiary zamachów w Paryżu.

16.34

Pociąg TGV wykoleił się w okolicy Eckwersheim we Francji. 5 osób zginęło, są ranni. Przyczyną wypadku mogła być zbyt duża prędkość pociągu.

 

16.27

Samolot lecący do Francji nie odleciał z Amsterdamu, pasażerowie zostali ewakuowani, a samolot przeszukano, w związku z ostrzeżeniem terrorystycznym. Wcześniej premier Holandii informował o wzmocnieniu środków bezpieczeństwa we wszystkich środkach transportu, kierujących się w stronę Francji.

 

16.20

AFP podaje nowe informacje dotyczące liczby rannych. Mowa jest o 300 rannych, w tym 80 osób jest w stanie krytycznym.

15.53

Rosja wzmacnia środki bezpieczeństwa po zamachach w Paryżu.

15:45

Prezydent Niemiec Joachim Gauck zapewnił, że Niemcy wspólnie z Francuzami będą bronili idei rewolucji francuskiej - wolności, równości i braterstwa, a ostatnie słowo nie będzie należało do terrorystów.

15:25

W serii zamachów w Paryżu zginęło co najmniej 150 osób. Mówi Thierry, świadek:

15:20

Prezydent Andrzej Duda: nie ma w tej chwili niebezpieczeństwa dla Polski; spotkam się z kierownictwem ABW, ale mam informację, że sytuacja jest opanowana.

14:57

Wieża Eiffla zamknięta do odwołania po zamachach w Paryżu - informuje AFP.

14:54

Jarosław Kaczyński: Francuzi, bądźcie dzielni, bądźcie silni

14:50

Organizując spektakularne zamachy terrorystyczne w Paryżu, Państwo Islamskie rzuciło wyzwanie nie tylko Francji, ale całej Europie. I to już po raz kolejny - pisze dziennikarz działu zagranicznego "Rzeczpospolitej" Jędrzej Bielecki. I dodaje: Jeśli w obliczu zagrożenia Unia Europejska nie zjednoczony się, nie zdecyduje się przynajmniej w niektórych obszarach na znaczący krok w kierunku struktur federalnych, samo jej istnienie stanie pod znakiem zapytania.

14:45

Prezes PZPN Zbigniew Boniek uważa, że wobec piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu przyszłoroczne mistrzostwa Europy we Francji nie są zagrożone. - Jednak zabezpieczenie turnieju będzie bardzo trudne – powiedział Boniek.

14:37

 

14:35

 

14:28

Po chwili ciszy poświęconej ofiarom terrorystycznego ataku na Paryż, parlamentarzyści francuskiego Zgromadzenia Narodowego spontanicznie odśpiewali Marsyliankę. To pierwszy taki przypadek od 11 listopada 1918 roku.

14:23

Tymczasem głęboko wstrząśnięci i zasmuceni są czołowi sportowcy świata po serii zamachów terrorystycznych we Francji. Wszyscy wyrażają wsparcie i solidarność z ofiarami.

14:22

Trzy eksplozje na stadionie Stade de France. Kibice w popłochu uciekali z trybun

14:17

Papież Franciszek powiedział w telewizji włoskich biskupów, że zamachy w Paryżu są "nieludzkie". W telefonicznej rozmowie ze stacją TV2000 papież łamiącym się głosem podkreślił, że nie ma usprawiedliwienia dla tego, co się wydarzyło.

14:07

Ewa Kopacz: Polacy są z Francuzami w tych trudnych chwilach

14:05

Gen. Roman Polko: Mamy wojnę w Europie

14:03

Państwo Islamskie informuje, że Francja wciąż pozostaje głównym celem ataków - podaje agencja Reutera.

14:00

Społeczność muzułmańska na Ukrainie składa hołd ofiarom zamachów we Francji.

 

13:55

Świadek: Przy wejściu na koncert nikt mnie nie przeszukał. Nie zadbano o bezpieczeństwo

13:47

Są doniesienia o zagranicznych ofiarach zamachów w Paryżu. MSZ Belgii potwierdza, że w atakach zginęło 2 obywateli tego kraju - podaje Radio Zet.

13:46

Po serii ataków terrorystycznych w Paryżu z 13 listopada, w których zginęło co najmniej 127 osób, ludzie na całym świecie okazują solidarność z dotkniętym tragedią narodem francuskim.

13:44

Szydło: jako premier zrobię wszystko, by Polacy byli bezpieczni; dziś musimy być solidarni z narodem francuskim.

13:43

Polskie służby specjalne otrzymały od francuskich informację, że wśród zamachowców w Paryżu byli obywatele Francji, którzy przeszli szkolenie lub walczyli w Syrii i wrócili do kraju - podaje TVN24.

13:30

David Cameron ostrzega: musimy być gotowi

 

13:24

Przy zwłokach jednego z zamachowców znaleziono syryjski paszport

 

13:23

Po atakach w Paryżu stan podwyższonej gotowości w Bombaju.

 

13:21

Piątkowe ataki były doskonale zaplanowane i z całą bezwzględnością wykonane.  Francuskie służby specjalne nie były w stanie im zapobiec. To są fakty - mówi "Rzeczpospolitej" Stefan Lamby, niemiecki ekspert ds. terroryzmu

13:19

Premier Włoch Matteo Renzi oświadczył, że piątkowe ataki w Paryżu są "zamachem na całą ludzkość”. Parlamentarna komisja nadzoru nad służbami specjalnymi nie wyklucza możliwości aktów terroryzmu we Włoszech.

13:15

Dla ”Rz” mówi Mathias Vanesse, mieszkający w Paryżu były dziennikarz BBC:

Nie dostrzegam przejawów paniki. Jest wprawdzie znacznie miej ludzi na ulicach, niewielki jest ruch samochodów i zamkniętych jest wiele placówek użytku publicznego. Ale działa komunikacja miejska w tym metro. Władze apelują do mieszkańców aby nie opuszczać mieszkań bez potrzeby do którego to apelu wielu mieszkańców się dostosowała. Ale kto musi zrobić zakupy czy coś zjeść w restauracji  może to uczynić. Moja sąsiadka wróciła właśnie z wielkich zakupów. W końcu jak powiedział prezydent Francja jest w stanie wojny.

Zastanawiające, że ataku dokonano w piątek 13- tego. W piątek wiele osób kupowało losy na loterię licząc, że taka taka kombinacja przyniesie im szczęście. Był to jednak tragiczny dzień dla Francji. Po raz pierwszy od zakończenia wojny w Algierii wprowadzony został stan wyjątkowy. To mówi samo za siebie. Jak i to, że celem ataków terrorystów nie była tym razem synagoga czy kościół, lecz zaatakowali wszystkich, którzy stanęli na ich drodze, strzelając na oślep.

12:57

 

12:54

Jutro w katedrze Notre-Dame msza za ofiary i ich rodziny.

 

12:52

Moskwa oddaje hołd ofiarom ataków.


12:46

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opublikowali w sobotę oficjalne oświadczenie, w którym wzięli na siebie odpowiedzialność za piątkowe zamachy w Paryżu.

12:42

Francuzi oddają krew dla ofiar paryskich zamachów. 

 

12:40

Premier Ewa Kopacz po odebraniu meldunku od ABW uspokaja:

 

12:34

Trzeba wywrzeć presję na tych, którzy wspierają Państwo Islamskie; walka z nim wymaga „zamknięcie kanałów finansowania i rekrutowania” – powiedział kandydat PiS na ministra spraw zagranicznych Witold Waszczykowski.

12:25

 

12:22

Prezydent Francji Francois Hollande ocenił w sobotę, że paryskie zamachy to "akt wypowiedzenia wojny" państwu i wartościom, których jego kraj broni na całym świecie.

12:21

Zamachy we Francji mogą skomplikować sytuację polskich eksporterów sprzedających towary na ten rynek.

12:05

 

12:04

Wszyscy w tej sytuacji jesteśmy z Francją i Francuzami, którzy padli ofiarą tak tragicznego zamachu - tak przyszły szef MON w rządzie PiS Antoni Macierewicz odniósł się do piątkowych zamachów terrorystycznych w Paryżu.

12:01

W nagraniu wideo IS wzywa tych muzułmanów, którzy nie mogą walczyć w Syrii do przeprowadzania kolejnych zamachów we Francji

 

12:00

Ewakuacja lotniska Londyn-Gatwick - na jednym z terminali znaleziono podejrzany ładunek.

11:59

IS bierze na siebie odpowiedzialność za ataki w Paryżu i kolejne zapowiada w Rzymie.

 

11:54

W oficjalnym oświadczeniu odpowiedzialność za zamachy we Francji wzięło Państwo Islamskie.

 

11:44

Premier Ewa Kopacz w Centrum Antyterrorystycznym przy ABW odbiera meldunek od przedstawicieli służb specjalnych w związku z atakami terrorystycznymi we Francji.

11:37

 

11:35

11:30

11:25

11:22

Dżihadyści z Państwa Islamskiego (IS) opublikowali dziś nagranie wideo, na którym przestrzegają Francję przed kolejnymi zamachami terrorystycznymi, jeżeli władze w Paryżu nie wycofają się z bombardowań ich pozycji. Nie wiadomo kiedy materiał powstał.

11.18

11.15

Francois Hollande mówi, że ataki terrorystyczne w Paryżu są "tchórzliwym aktem wojny" w wykonaniu Państwa Islamskiego.

11.06

Prezydent Francji Francois Hollande wprowadził 3-dniową żałobę narodową.

10:59

Niemieckie media w wydaniach internetowych zgodnie piszą, że wolne społeczeństwa poradzą sobie z zagrożeniem terrorystycznym. - Nie ugniemy się - zapewnia "Bild".

10:49

W Paryżu zginęło 128 osób, a 99 pozostaje w stanie krytycznym - poinformowało agencję Reutera źródło we francuskiej prokuraturze.

10:43

Miejsca w Paryżu, w których można oddać krew. W ten weekend działają także przenośne centra.

10:35

Islamscy terroryści, bo to oni jak wszystko na to wskazuje zorganizowali rzeź w Paryżu, tym razem uderzyli w zachodnią beztroskę, zabawę, rozrywkę, radość wspólnego przeżywania. Przeczytaj komentarz Jerzego Haszczyńskiego, szefa działu zagranicznego "Rzeczpospolitej".

10:27

Świat solidaryzuje się z Paryżem.

10.21

Kolorami francuskiej flagi podświetlono wiele budynków, w tym Empire State Building.

10:18

W związku z atakami wyłączono oświetlenie wieży Eiffla.

10:13

Polskie MSZ zaleca wszystkim osobom planującym podróż do lub z Paryża rozważenie aktualnego stanu bezpieczeństwa i kontakt z przewoźnikiem w celu potwierdzenia możliwości odbycia podróży.

10:06

Francuska ambasada w Pekinie opuściła flagę do połowy masztu na znak żałoby.

10:00

- Nie sposób wyrazić ogromu bólu na wieść o zamachach w Paryżu minionej nocy. W imieniu polskich Władz i swoim własnym przekazuję Panu najszczersze kondolencje dla poszkodowanych i ofiar ślepego terroru, który ponownie wstrząsnął wczoraj podstawami współczesnej Europy - napisała na Twitterze Ewa Kopacz.

09:53

Francja jest na pierwszej linii frontu walki z terroryzmem, ale to walka wszystkich Europejczyków - napisał w liście do prezydenta Francois Hollande'a szef Rady Europejskiej Donald Tusk.

09:49

Nie ma przesłanek dla podniesienia stopnia zagrożenia terrorystycznego dla Polski powiedział rano koordynator służb specjalnych Marek Biernacki. - Sytuacja jest monitorowana – zapewnił.

Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego otrzymała od francuskich służb specjalnych tajny raport, z którego wynika, że obecnie nie ma żadnego zagrożenia terrorystycznego dla Polski - poinformował rzecznik ABW Maciej Karczyński.

09:47

Dokładne kontrole na francuskich granicach. Strażnicy sprawdzają ludzi, ich bagaże i pojazdy.

09:40

Witold Waszczykowski powiedział w RMF FM, że Paryż to bardzo przemyślany atak na cywilizację.

09:38

Kancelaria Premiera podaje, że o godz. 11 premier Ewa Kopacz zapali znicz przed Ambasadą Francji.

09:33

Jako znak solidarności z paryżanami, Pałac Kultury i Nauki w Warszawie zostanie dziś podświetlony w barwy narodowe Francji - podaje Radio Zet.

09:30

Nie mamy informacji, że w Paryżu zginął obywatel Polski - powiedział we Wrocławiu dziennikarzom minister spraw zagranicznych Grzegorz Schetyna.

09:23

09:10

Przynajmniej 126 zabitych i 200 rannych: francuska stolica nie jeszcze nigdy nie przeżyła tak krwawych zamachów terrorystycznych. Państwo Islamskie przerzuciło wojnę na teren republiki - przyznaje Pałac Elizejski.

08:56

Wszyscy członkowie zespołu Eagles of Death Metal, który miał koncert w paryskiej sali Bataclan, gdy doszło do zamachu terrorystycznego, są bezpieczni.

Tymczasem światowe media, w tym polskie, błędnie informują, że zespół gra muzykę death metalową.

08:45

Szef MSZ po zamachach w Paryżu: wielka tragedia, dziś wszyscy jesteśmy Francuzami, taki zamach mógł się zdarzyć w każdym zakątku kontynentu i świata.

08:23

Watykan potępia ataki terrorystyczne we Francji - podaje BBC na Twitterze.

08:16

Na naszych oczach wczorajszego wieczoru dokonano na stołecznym Paryżu najbrutalniejszego z gwałtów. To morderstwo na ponad setce niewinnych, bezpiecznie czujących się ludzi - pisze redaktor naczelny "Rzeczpospolitej" Bogusław Chrabota.

08:15

08:09

07:58

Choć CNN podaje, że liczba ofiar sięga ponad 153, większość zagranicznych mediów wciąż mówi o bilansie 120 ofiar zamachów we Francji.

07:38

Paryż zamyka wiele placówek publicznych. Według tweeta jednego z urzędników miejskiego ratusza, władze zapowiadają, że szkoły, muzea, biblioteki, siłownie, baseny i markety w mieście będą dzisiaj zamknięte.

07:35

Francuska Rada Kultu Muzułmańskiego potępiła jako "odrażające i nikczemne" skoordynowane ataki terrorystyczne w Paryżu. Wezwała muzułmanów we Francji do modlitwy, "aby Francja mogła stawić czoła temu straszliwemu doświadczeniu w spokoju i godności".

07:26

Turcja potępia zamachy terrorystyczne w Paryżu i traktuje je jako zbrodnię przeciwko ludzkości - poinformował w oświadczeniu premier Ahmet Davutoglu.

Ankara będzie wspierać Francję w walce z terroryzmem.

07:14

CNN podaje, że w atakach we Francji zginęły co najmniej 153 osoby.

06:47

 

06:40

W rozmowie telefonicznej prezydenci Francji i USA Francois Hollande i Barack Obama ustalili, że wzmocnią dwustronną współpracę w walce z terroryzmem - podała rano agencja AFP, powołując się na osoby z otoczenia prezydenta Francji.

06:32

MSZ w oświadczeniu podało, że nie ma informacji o tym, by wśród ofiar zamachów byli obywatele polscy.

06:30

"Na ulicach Paryża w okolicach zamachów panował chaos i przerażenie. Mieszkańcom zalecono unikanie wychodzenia z domu. Zawieszono kursowanie kilku linii metra" - podaje PAP doniesienia zagranicznych agencji informacyjnych.

06:25

Francuska prokuratura ujawnia, że zginęło 8 zamachowców, w tym siedmiu w wyniku samobójczych detonacji ładunków wybuchowych.

06:13

 

06:11

Kondolencje złożyli prezydent Andrzej Duda i desygnowana na premiera Beata Szydło.

06:09

Po zamachach we Francji nie ma zagrożenia w Polsce - zapewnili koordynator ds. służb specjalnych Marek Biernacki i ABW.

MSZ podaje, że wśród ofiar ataku nie ma Polaków.

06:00

Najnowszy bilans zamachów we Francji: Zginęło ponad 120 osób. Przeszło 200 zostało rannych, 80 z nich jest w stanie ciężkim.

Z kolei władze Paryża podają liczbę co najmniej 140 ofiar śmiertelnych.

02:55

Co wiemy do tej pory:

- Ok. 100 osób zabito w sali koncertowej Bataclan, kolejne 40 ofiar zginęło w wyniku pozostałych zamachów terrorystycznych

- Francuski prezydent Francois Hollande formalnie wprowadził stan wyjątkowy

- Terroryści, którzy napadli na salę Bataclan, wznosili okrzyki "Allah Akbar" - wynika z relacji świadków

- Do zamachów terrorystycznych doszło w siedmiu różnych miejscach Paryża

- Sprawcą jednego z ataków nieopodal Stade de France był zamachowiec samobójca

- Ambasada RP pełni stały dyżur. W razie zagrożenia obywatele PL mogą schronić się na terenie placówki.

02:43

Moje myśli są teraz ze wszystkimi w Paryżu. Na taką przemoc nie ma miejsca w żadnym mieście i państwie na świecie - napisał na Facebooku Mark Zuckerberg

02:41

Rada Bezpieczeństwa ONZ w wydanym oświadczeniu potępiła "barbarzyńskie i tchórzliwe ataki terrorystyczne" w Paryżu. "Rada Bezpieczeństwa podkreśla potrzebę zaprowadzenia sprawców tych terrorystycznych ataków przed wymiar sprawiedliwości" - głosi komunikat.

02:40

Tunel pod Mont Blanc łączący Francję i Włochy został zamknięty.

02:35

"Nie można mieć wolności, równości i braterstwa bez bezpieczeństwa. Bierna obrona nie jest skuteczna. Trzeba iść po morderców i osoby, które ich wspierają" - napisał na Twitterze prezes Fundacji Praw Człowieka Garri Kasparow

02:32

W szturmie na klub Bataclan zginęło czterech funkcjonariuszy policji

02:31

 

02:29

Reprezentacja Niemiec w piłce nożnej będzie opuszczać stadion Stade de France w minibusach. Kadra chce uniknąć podróży do hotelu w jednym autokarze

02:28

Władze Arabii Saudyjskiej potępiają zamachy w Paryżu i wzywają do międzynarodowej solidarności

02:24

Donald Tusk pisze list do prezydenta Francji. "Francja jest na pierwszej linii frontu walki z terroryzmem. W tej walce nie jest sama" - pisze przewodniczący Rady Europejskiej

02:21

O 9.00 zbierze się Rada Obrony - informuje w specjalnym komunikacie Pałac Elizejski

02:16

Kanada jest z Francją w tym ciężkim momencie i oferuje każdą możliwą pomoc. Będziemy kontynuować współpracę w międzynarodowej koalicji, by uniknąć tych strasznych i bezsensownych aktów. Nasze myśli i modlitwy są z mieszkańcami Francji. Opłakujemy ich stratę - czytamy w oświadczeniu premiera Kanady Justina Trudeau

02:12

Polacy przebywający w Paryżu szukali schronienia w polskiej ambasadzie. Pracownicy ambasady odmówili przyjęcia, argumentując, że placówka jest już zamknięta. "Polecono nie przebywać na ulicy, tylko znaleźć sobie hotel albo taryfę." - czytamy. Zobacz relację

02:10

Atak na klub Bataclan przeżyło kilkadziesiąt osób, które ukryły się na wyższych piętrach widowni - informują francuskie media.

02:07

Sekretarz Stanu USA John Kerry zapowiada wsparcie dla Francji

 

02:04

Francois Hollande przed klubem Bataclan zapowiedział "bezlitosną walkę z terroryzmem"

01:54

Paryscy taksówkarze za darmo wywożą ludzi z centrum miasta

01:53

Linie American Airlines zawiesiły do odwołania loty do Paryża

01:53

Stadion Wembley w barwach francuskiej flagi

 

01:51

Nie wiadomo, czy wśród ofiar zamachów terrorystycznych w Paryżu byli Polacy. Na razie nie ma takich informacji, ale być może jest za wcześnie mówić o narodowości poszkodowanych, bo trwa akcja ratunkowa. Więcej ma być wiadomo za kilka godzin - powiedział w rozmowie z Polskim Radiem Attache prasowy polskiej ambasady w stolicy Francji Piotr Błoński

01:49

Francuskie MSZ podało, że mimo serii skoordynowanych zamachów w Paryżu ruch lotniczy i kolejowy we Francji odbywa się normalnie.

"Lotniska nadal funkcjonują. Transport lotniczy i kolejowy będzie zapewniony" - głosi komunikat MSZ.

01:48

 

01:45

 

01:40

 

01:39

Zdjęcie z koncertu w klubie Bataclan przed rozpoczęciem ataku

 

01:37

Według niepotwierdzonych informacji zamachów dokonała 12-osobowa komórka Państwa Islamskiego

01:33

Do Paryża zostało przeniesionych 1500 żołnierzy

01:31

Kibice, którzy w czasie zamachów znajdowali się na stadionie Stade de France na meczu Francja - Niemcy, zostali poproszeni o wejście na płytę boiska i oczekiwanie na dalsze instrukcje - relacjonują świadkowie

01:30

Policja informuje, że w Bataclan zabito trzech terrorystów. Na miejsce zdarzenia udał się prezydent Francji Francois Hollande

01:29

Pod francuską ambasadą w Warszawie pojawiły się pierwsze znicze

01:28

 

01:26

 

01:25

Terroryści, którzy napadli na salę koncertową Bataclan w Paryżu i wzięli tam zakładników, wznosili okrzyki "Allah Akbar" (arab. "Bóg jest wielki") - wynika z relacji świadków.

01:22

 

01:20

Informację o ilości ofiar w klubie Bataclan potwierdziła policja. W sali koncertowej zginęło około 100 osób.

01:18

Nie jest wiadome, jak długo potrwa stan wyjątkowy ogłoszony przez prezydenta Francji.

01:16

W związku z zamachami w Paryżu sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zadeklarował, że NATO jednoczy się z Francją w walce z terroryzmem, który "nigdy nie pokona demokracji".

"Jestem w głęboki szoku w związku z dzisiejszymi strasznymi atakami terrorystycznymi w Paryżu. Moje myśli są blisko rodzin ofiar, blisko wszystkich bezpośrednio dotkniętych zamachami, blisko obywateli Francji" - powiedział Stoltenberg.

01:15

Twoi najbliżsi przebywają w Paryżu? Zobacz, czy są bezpieczeni. Facebook uruchamia specjalną aplikację

01:14

Pojawiają się kolejne doniesienia w sprawie ofiar w klubie Bataclan. Agencja AFP podaje, że terroryści mogli zabić nawet 100 osób

01:13

 

01:11

Według nieoficjalnych informacji zamachowcy zabijali zakładników jednego po drugim

01:09

Numer alarmowy do konsula dyżurnego polskiej ambasady we Francji: 0033680580220

01:07

W związku z serią zamachów terrorystycznych w Paryżu prezydent Francji Francois Hollande odwołał wyjazd w niedzielę na szczyt G20 do Antalyi w Turcji - podał Pałac Elizejski.

01:04

Kilkadziesiąt osób zabitych w sali koncertowej Bataclan w Paryżu - AFP

01:03

 

01:02

W Calais płonie obóz uchodźców. Zobacz nagranie

01:01

Rosja potępiła serię "odrażających zamachów" i "nieludzkie zabójstwa" w Paryżu i wyraziła gotowość niesienia wszelkiej pomocy w śledztwie dotyczącym tych "terrorystycznych zbrodni" - oświadczył rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow, cytowany przez rosyjskie agencje.

00:59

 

00:56

Terroryści nieskutecznie próbowali dostać się na stadion Stade de France - informuje ARD

00:55

 

00:54

 

00:53

 

00:51

Ze względu na serię zamachów w Paryżu niemiecka drużyna piłkarska ponad półtorej godziny po zakończeniu meczu nadal przebywa na stadionie - podała agencja dpa.

00:48

Potworny atak w Paryżu zdarzył się w bardzo trudnym momencie i dla Europy, i dla Polski - komentuje Bartosz Węglarczyk

00:45

Władze zablokowały trzy paryskie lotniska

00:44

 

00:43

Na chwilę obecną nie mamy informacji, by wśród ofiar ataków w Paryżu byli obywatele polscy - ambasada RP w Paryżu

00:41

 

00:38

Władze proszą mieszkańców Paryża, by nie publikowali w internecie informacji na temat działań policji. Władze nie chcą, by informacje te docierały do terrorystów.

00:37

Francuskie media informują, że oddziały antyterrorystyczne rozpoczęły szturm na klub Bataclan

00:36

Do zamachów terrorystycznych doszło w siedmiu różnych miejscach Paryża - poinformowała agencja AFP

00:35

"Jestem głęboko wstrząśnięta informacjami i zdjęciami, które dochodzą do nas z Paryża" - oświadczyła Angela Merkel. "Myślami jestem w tych godzinach przy ofiarach terrorystycznych zamachów" - zaznaczyła szefowa niemieckiego rządu.

00:34

- Zabrakło odpowiedzialności za słowo - tak zamach na Charlie Hebdo komentował lider francuskich muzułmanów

00:33

Z klubu Bataclan słychać odgłosy karabinów maszynowych

00:32

Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker napisał na Twitterze, że jest "w głębokim szoku" w związku z zamachami

00:30

W Paryżu było słychać kolejne dwa wybuchy

00:29

Funkcjonariusze policji powiedzieli agencji AFP, że w klubie Bataclan zginęło co najmniej 15 osób. Klub znajduje się około 200 metrów od siedziby redakcji Charlie Hebdo. Do ataku na redakcję doszło w styczniu tego roku. Przypominamy tragiczne wydarzenia

00:26

W Paryżu przebywa obecnie dziennikarka TVN Anna Kalczyńska.

 

00:24

Nie ma podwyższonego zagrożenia w Polsce, służby specjalne monitorują sytuację we Francji - mówi Marek Biernacki

00:17

Co wiemy do tej pory?

- Z oficjalnych informacji wynika, że w atakach zginęło co najmniej 40 osób. Liczba ofiar może być znacznie większa.

- W klubie Bataclan zamachowcy przetrzymują od 60 do 100 zakładników.

- W pobliżu stadionu Stade de France odnotowano trzy wybuchy. W tym czasie na stadionie odbywał się mecz Francja - Niemcy.

- Prezydent Francji Francois Hollande wprowadził stan wyjątkowy i zamknął francuskie granice

- Władze Paryża proszą mieszkańców, by nie opuszczali swoich domów.

00:16

Do dziesiątej i jedenastej dzielnicy wysłano 200 żołnierzy

00:15

Zamachowcy wciąż są na wolności. Policja nie zatrzymała jeszcze żadnego z terrorystów - informuje France24

00:13

 

00:11

Wszystkie szkoły i uniwersytety w Paryżu będą jutro zamknięte

00:10

Francois Hollande zażądał wsparcia wojskowego w celu zapobieżenia kolejnym atakom

00:09

Ambasada RP we Francji sprawdza, czy wśród ofiar ataków w Paryżu są polscy obywatele

00:09

 

00:08

"Żywy. Tylko kilka ran... Rzeźnia... Trupy są wszędzie" - napisał na Facebooku jeden z zakładników w klubie Bataclan

00:06

We Włoszech natychmiast zwiększono środki bezpieczeństwa - podała Ansa. Decyzję w tej sprawie podjęło w ciągu kilkudziesięciu minut od informacji o atakach we Francji kierownictwo włoskich sił porządkowych.

00:03

Prezydent USA Barack Obama określił zamachy w Paryżu "okropną próbą terroryzowania niewinnych ludzi". To atak nie tylko na Paryż i Francuzów, ale na całą ludzkość i uniwersalne wartości, które dzielimy - powiedział w specjalnym wystąpieniu w Białym Domu.

Zapewnił, że USA są gotowe dostarczyć Francji jakąkolwiek niezbędną pomoc. "Chcę, by to było jasne: jesteśmy z Francuzami w walce z terroryzmem i ekstremizmem" - powiedział Obama.

00:00

 

23:59

 

23:58

Śledztwem zajęła się prokuratura ds. terroryzmu

23:57

"Jesteśmy po stronie Francji" - Szef MSW Niemiec Frank-Walter Steinmeier. Szef niemieckiej dyplomacji oglądał wraz z prezydentem Francji Francois Hollende'em towarzyski mecz reprezentacji narodowych Francji i Niemiec. Nie wiadomo, czy Steinmeiera ewakuowano ze stadionu ze względu na zagrożenie - pisze agencja dpa.

23:56

Terroryści chcą nas zastraszyć, jednak przeciwko nim stoi naród, który do tego nie dopuści - kontynuuje prezydent.

23:55

Prezydent Francji informuje o wprowadzeniu stanu wyjątkowego i zamknięciu francuskich granic. - Wiemy, kim są terroryści - mówi Francois Hollande.

23:50

Do kolejnych zamachów doszło w centrum handlowym i stacji metra Les Halles

23:48

Jestem w drodze. Nie miałam info o wydarzeniach w Paryżu. Przekazuję kondolencje dla Narodu Francuskiego. W tych chwilach musimy być razem! - napisała na Twitterze premier Beata Szydło

23:43

W Paryżu wyłączono metro. Władze miasta proszą mieszkańców, by nie opuszczali domów.

23:40

Kolejny świadek z klubu Bataclan informuje, że zamachowcy krzyczeli: "To za Syrię" i "Allah jest wielki".

23:36

Około północy odbędzie się nadzwyczajne spotkanie rady ministrów - poinformowała agencja AFP

23:34

O wydarzeniach w Paryżu został poinformowany prezydent USA Barack Obama. Niedługo wyda oświadczenie.

23:33

Z nieoficjalnych informacji wynika, że zamachowcy, którzy wbiegli na salę koncertową klubu Bataclan strzelali w powietrze wykrzykując "To za Syrię".

23:32

Francuskie MSW stworzyło specjalny sztab kryzysowy.

23:31

Zastępca mera Paryża mówi, że jest zbyt wcześnie by mówić, że był to skoordynowany atak terrorystyczny.

23:29

Co najmniej 40 ofiar śmiertelnych - informuje agencja Reutera. Ataki miały miejsce w X i XI dzielnicy Paryża.

23:28

Jestem zszokowany wydarzeniami z Paryża. Nasze myśli i modlitwy są z Francuzami. Zrobimy wszystko, by pomóc - napisał na Twitterze premier Wielkiej Brytanii David Cameron

 

23:26

 

23:24

Atak w klubie Bataclan miał rozpocząć się godzinę po rozpoczęciu koncertu zespołu Eagles Of Death Metal.

23:22

Liczba ofiar strzelanin oraz wybuchów wzrosła do co najmniej 35 osób - informuje agencja AP.

23:20

Policja informuje, że w klubie może być przetrzymywanych nawet 100 zakładników.

23:18

Świadkowie ataku w klubie Bataclan, którym udało się uciec z budynku, mówią, że zamachowcy strzelali do ludzi ze strzelby. Dodają, że wokół było mnóstwo krwi.

23:16

Wojsko i antyterroryści z RAID pojawili się na ulicach Paryża

 

23:14

Funkcjonariusz policji relacjonuje mediom, że na tę chwilę oficjalnie wiadomo o 11 ofiarach, które znajdowały się w restauracji w jedenastej dzielnicy i o 15 ofiarach, które przebywały w klubie Bataclan.

23:13

- To prawdopodobnie najgorszy atak terrorystyczny w historii miasta - mówi wicemer Paryża.

23:12

 

23:09

Francois Hollande i jego współpracownicy pojechali do ministerstwa spraw wewnętrznych, by śledzić na bieżąco sytuację.

23:07

Policja informuje, że zginęło 26 osób, ale prawdopodobna liczba ofiar jest znacznie większa.

23:07

 

23:06

Trwa ewakuacja kibiców na stadionie Stade de France. Z głośników wydobywają się informacje, by kibice zachowali spokój.

23:03

 

23:00

Świadek strzelaniny w restauracji mówi, że zamaskowany mężczyzna wbiegł między gości i otworzył ogień. - Czułam jakby to trwało bardzo długo - opisuje.

22:59

Napastnicy zabarykadowali się w klubie Le Batacan. W środku przetrzymują 60 osób - podaje telewizja BFM

Telewizja BFM informuje, że w strzelaninie zginęły dwie osoby. Doniesień tych nie potwierdzili przedstawiciele policji. Funkcjonariusze starają się złapać osobę lub osoby, któe otworzyły ogień w restauracji. Świadkowie zdarzenia informują, że nagle usłyszeli odgłos broni maszynowie, a później krzyki rannych. Strzały dobiegały z zewnątrz i środka restauracji. Turysta z Francji relacjonuje, że hałas strzelaniny w pierwszym momencie brzmiał jak odgłos fajerwerków.

Ze wstępnych ustaleń wynika, że nieznani mężczyźni poruszali się po mieście samochodem i zatrzymując się w trzech miejscach otwierali ogień. Nie potwierdzono również informacji, że zamachowcy wzięli zakładników i przetrzymują ich w jednym z klubów muzycznych. Mówi się, że przetrzymywanych może być nawet 60 osób. Telewizja BFM podaje, że napastnicy zabarykadowali się w klubie Le Batacan.

Niedaleko stadionu Stade de France, na którym odbywał się mecz Francja - Niemcy, słychać było odgłosy wybuchów. Nie wiadomo, czy wszystkie te wydarzenia były ze sobą połączone.

Policja potwierdziła do tej pory, że w jednym z barów doszło do wybuchu. Nie podano informacji na temat ewentualnych ofiar.

Dziennikarz AP, który był na stadionie, powiedział, że wybuchy były na tyle głośne, że zagłuszyły doping kibiców. Ze stadionu ewakuowano prezydenta Francoisa Hollande'a.

Z obawy przed kolejnymi atakami policja nie dopuszcza na miejsce dziennikarzy. Okolica została odcięta od reszty miasta.

 


Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 778
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 777