Ponieważ w Federacji Rosyjskiej trudno jest zmierzyć prawdziwą opinię obywateli, dotyczącą Władimira Putina, FilterLabs AI monitoruje komentarze w mediach społecznościowych, wpisach internetowych i serwisach informacyjnych, wykorzystując model komputerowy do analizy nastrojów wyrażanych przez Rosjan.
Pozytywne nastawienie do Putina po raz pierwszy zostało wyraźnie nadszarpnięte w ubiegłym roku, kiedy najemnicy "Grupy Wagnera" pod przewodnictwem Jewgienija Prigożyna podjęli próbę wojskowego zamachu stanu.
Czytaj więcej
W trzecią tegoroczną podróż Władimir Putin wybrał się do Azerbejdżanu, kraju skonfliktowanego z formalnym rosyjskim sojusznikiem Armenią.
Rosjanie zawiedzeni reakcją Putina na operację Ukrainy w obwodzie kurskim
Zmiana nastrojów stała się jeszcze bardziej widoczna w dniach, gdy Siły Zbrojne Ukrainy rozpoczęły operację w obwodzie kurskim na zachodzie Federacji Rosyjskiej. - Reakcję Putina na wkroczenie ukraińskich sił do obwodu kurskiego uznano w najlepszym przypadku za nieodpowiednią, a w najgorszym za obraźliwą – zauważył dyrektor generalny FilterLabs Jonathan Teubner.
Według danych, zebranych przez FilterLabs, stosunek do Putina pozostaje bardziej pozytywny w Moskwie, gdzie Rosja wzmacnia kontrolę nad mediami i debatą publiczną. Ale i tam widać narastające rozczarowanie działaniami Kremla. Reputacja Putina w Rosji szybko się odbudowała po stłumieniu buntu Prigożyna. Putin – jak zauważają autorzy opracowania – wciąż ma umiejętność manipulowania opinią publiczną na swój temat. Zdaniem autorów analizy, nie wiadomo, jak długo potrwa spadek zaufania do Putina.