04:40
08.04.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 775
00:09
07.04.2024

Kończymy relację

Na najnowsze informacje z Ukrainy zapraszamy już w poniedziałek rano.

23:43
07.04.2024

Rosja zaatakowała 11 społeczności w obwodzie sumskim, raniąc jedną osobę

Siły rosyjskie zaatakowały obwód sumski 173 razy w 40 oddzielnych atakach w ciągu dnia, raniąc jedną osobę - podała 7 kwietnia Administracja Wojskowa obwodu sumskiego.

23:01
07.04.2024

MAEA potwierdza trzy bezpośrednie ataki na główne konstrukcje zabezpieczające reaktor Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej.

 Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) potwierdziła, że główne konstrukcje zabezpieczające reaktora Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej doznały co najmniej trzech bezpośrednich uderzeń - powiedział 7 kwietnia dyrektor generalny MAEA Rafael Grossi.

22:15
07.04.2024

Rosyjski atak spowodował uszkodzenie linii energetycznej w obwodzie czernihowskim

W obwodzie czernihowskim na Ukrainie rosyjskie siły przeprowadziły dziewięć ataków, powodując uszkodzenie linii elektroenergetycznej - poinformował Wiaczesław Chaus, szef Czernihowskiej Obwodowej Administracji Wojskowej, który przemawiał na antenie ogólnokrajowego teletonu.

„Od rana rosyjscy terroryści przeprowadzili dziewięć ataków. Trzydzieści trzy pociski trafiły w ziemię czernihowską… W jednej z gmin obwodu nowogrodzkiego-siwierskiego uszkodzona została linia energetyczna. Kilkaset gospodarstw domowych zostało pozbawionych prądu – powiedział Chaus.

21:48
07.04.2024

Media: Ukraiński wywiad wojskowy zaprzecza udziałowi w eksplozji drona w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

„Ukraina nie bierze udziału w żadnych zbrojnych prowokacjach na terenie nielegalnie okupowanej elektrowni jądrowej” – oznajmił rzecznik Andrij Jusow, dodając, że rosyjskie ataki fałszywej flagi są częstym zjawiskiem.

20:52
07.04.2024

„The Economist": Rosja chce zamienić Charków w szarą strefę niezdatną do zamieszkania 

„The Economist", powołując się na źródła wojskowe w Kijowie, sugeruje, że Rosja postanowiła zamienić Charków w ”szarą strefę” niezdatną do zamieszkania przez cywilów.

Dokładne zamiary Rosji są na tym etapie niepewne, choć istnieją wyraźne oznaki, że trwają przygotowania do dużej letniej ofensywy.

20:29
07.04.2024

Zełenski: Sytuacja w Charkowie jest bardzo trudna

- Szukamy sposobów na zwiększenie zdolności Charkowa do ochrony nieba. Jest to zadanie zarówno dla naszych wojskowych, jak i dyplomatów, którzy są odpowiedzialni za komunikację międzynarodową i muszą prowadzić codzienny dialog z partnerami — przekazał w niedzielę wieczorem Wołodymyr Zełenski.

Prezydent Ukrainy mówi, że w kraju brakuje systemów obrony powietrznej, a sojusznicy Kijowa o tym  wiedzą. 

- Na całym świecie istnieją systemy obrony powietrznej, które mogą pomóc. Do ich przekazania Ukrainie potrzebna jest tylko wola polityczna - mówił.

19:48
07.04.2024

Prokuratura Generalna Ukrainy: Rosjanie rozstrzelali jeńców wojennych w obwodzie chersońskim

Chersońska Prokuratura Obwodowa prowadzi dochodzenie w sprawie nagrania, które pojawiło się w mediach społecznościowych.

Na filmie, który miał powstać w obwodzie chersońskim, widać trzech nieuzbrojonych ukraińskich żołnierzy. Mężczyźni zostają rozstrzelani z broni maszynowej.

19:44
07.04.2024

Ukraińskie lotnictwo informuje o ostatnich operacjach

W ciągu ostatniej doby lotnictwo Sił Obronnych Ukrainy uderzyło w jedno centrum kontroli, trzy przeciwlotnicze systemy rakietowe, jedną wieżę komunikacyjną i 13 punktów koncentracji personelu, broni i sprzętu wojskowego Rosjan.

19:13
07.04.2024

67 starć między armiami w ciągu ostatniej doby

W ciągu ostatniej doby na linii frontu odnotowano 67 starć bojowych, przy czym najwięcej ataków Rosjan odnotowano w rejonie Bachmutu — 26. 

O aktualnej sytuacji na froncie poinformował Sztab Generalny ukraińskiej armii.

19:01
07.04.2024

Budanow o Taurusach: Świetna broń, która ułatwiłaby nam życie 

Szef Głównego Zarządu Wywiadu Kirył Budanow nazwał niemieckie pociski manewrujące Taurus "doskonałą bronią", która może pomóc Ukrainie w wojnie.

- Taurusy zdecydowanie ułatwiłyby nam życie — powiedział. Zapytany, czy Ukraina może polegać na Niemczech, odpowiedział: Mam taką nadzieję.

18:13
07.04.2024

Ambasador USA: Rosja ostrzeliwuje region Charkowa, by siać panikę 

Ambasador Stanów Zjednoczonych na Ukrainie Bridget Brink zareagowała na ostatni rosyjski ostrzał w obwodzie charkowskim

"Drugą noc z rzędu Rosja ostrzeliwuje spokojne obszary obwodu charkowskiego, aby zasiać panikę" - napisała ambasador, składając kondolencje rodzinom wszystkich zabitych.

17:31
07.04.2024

Dron eksplodował na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Międzynarodowa Agencja Energii Atomowej (MAEA) poinformowała, że na terenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej zarejestrowano eksplozję drona.

17:05
07.04.2024

"The Washington Post" przedstawia plan Trumpa na zakończenie wojny na Ukrainie

Były prezydent zamierza zmusić Ukrainę do oddania Rosji okupowanych terenów.

Czytaj więcej

Jak wygląda plan Donalda Trumpa na zakończenie wojny na Ukrainie?
16:22
07.04.2024

Ukraińskie drony zaatakowały lotnisko w Jejsku w Rosji

Ukraińska Prawda informuje, powołując się na źródło w wywiadzie wojskowym, że atak bezzałogowców przeprowadzono 5 kwietnia. 

Uszkodzeniu miało ulec siedem rosyjskich samolotów, w tym cztery myśliwce Su-30SM.

15:37
07.04.2024

Rosjanie przeprowadzili atak na Charków

Władze miasta poinformowały, że pod ostrzałem znalazły się dzielnice w centrum miasta. W wyniku ataku ranne zostały cztery osoby.

15:09
07.04.2024

Ruszyły stworzone przez Rosjan rozgrywki z udziałem drużyn z okupowanych terenów Ukrainy

Pomysł organizacji rozgrywek, w których uczestniczyłyby zespoły z obwodów donieckiego, ługańskiego, chersońskiego czy z Półwyspu Krymskiego, został przedstawiony już jesienią ubiegłego roku przez wicepremiera Rosji Dmitrija Czernyszenkę.

Czytaj więcej

Wystartowała Liga Wspólnoty Narodów. Rosyjska propaganda, ukraińskie kluby
14:42
07.04.2024

Kreml kusi informatyków

Rosyjski rząd chce by pracownicy IT wrócili do kraju i obiecuje, że nie pójdą do wojska

Czytaj więcej

Obietnice i pogróżki. Rosjanie zachęcają swoich informatyków do powrotu
14:11
07.04.2024

Brytyjski wywiad: W marcu zmalały dzienne straty Rosji

Wywiad Wielkiej Brytanii odnotował, że w marcu spadły średnie dzienne straty wojsk rosyjskich na polu bitwy na Ukrainie.średnia dzienna liczba ofiar rosyjskich, zarówno zabitych, jak i rannych, w marcu 2024 r. spadła o około 74 osoby dziennie, do średnio 913 osób dziennie.

Wywiad podkreśla, że zmniejszenie strat wynika z mniejszej liczby odnotowanych w ciągu ostatniego miesiąca atakó

Jak wyjaśniono, ograniczenie rosyjskich działań ofensywnych prawdopodobnie odzwierciedla szereg czynników: okres odpoczynku i ponownego doposażenia po zdobyciu Awdijiwki oraz zamiar zmniejszenia liczby ofiar zgłoszonych podczas marcowych wyborów w Rosji.

13:43
07.04.2024

TASS: Ukraińskie drony atakują "należącą do Rosji elektrownię atomową w Zaporożu"

Ukraińskie drony zaatakowały w niedzielę należącą do Rosji elektrownię jądrową w Zaporożu, uszkadzając ciężarówkę zaparkowaną w pobliżu stołówki stacji – podała reżimowa agencja informacyjna TASS, powołując się na władze elektrowni.

13:18
07.04.2024

Rosja oskarżona o stosowanie chemicznych ataków gazowych

Ukraińscy żołnierze twierdzą, że są regularnie atakowani przez małe drony zrzucające gaz łzawiący i inne chemikalia.

Stosowanie takich substancji, znanych jako CS, jest zakazane w czasie wojny na mocy Konwencji o zakazie broni chemicznej.

12:51
07.04.2024

Viktor Orbán gratuluje zwycięstwa Pellegriniemu

W Słowacji prezydenckie wybory wygrał Peter Pellegrini, sojusznik premiera Fico w kwestii niewysyłania broni dla walczącej Ukrainy.

Zwycięstwa pogratulował mu węgierski premier Viktor Orbán, pisząc, że jest to "wielkie zwycięstwo zwolenników pokoju w całej Europie".

12:33
07.04.2024

Rosja ogłasza federalny stan nadzwyczajny w dotkniętym powodzią Orenburgu

Władze regionalne podały, że powodzie spowodowane podnoszącym się poziomem wody na Uralu zmusiły do ewakuacji ponad 4000 osób, w tym 885 dzieci. Rosyjska TASS podała, że zalanych zostało kolejnych 2000 domów, co daje łączną liczbę prawie 6300 domów w regionie.

12:06
07.04.2024

Kupiańsk: Rosjanie uderzyli w blok mieszkalny. Zginęła kobieta

W nocy z 6 na 7 kwietnia wojska rosyjskie zrzuciły bombę na budynek mieszkalny w Kupiańsku, zabijając kobietę. Jej ciało znaleziono w gruzach czteropiętrowego budynku w mieszkaniu na ostatnim piętrze.

11:43
07.04.2024

Estonia jest w stanie zakupić dla ukraińskiej armii milion pocisków o wartości około 2-3 miliardów euro, pod warunkiem zapewnienia środków przez sojuszników na pokrycie kosztów.

Estonia jest w stanie zakupić dla ukraińskiej armii milion pocisków o wartości około 2-3 miliardów euro, pod warunkiem zapewnienia środków przez sojuszników na pokrycie kosztów.

Estoński minister obrony Hanno Pevkur nie sprecyzował, jakie pociski będzie można kupić, ale estońskie media sugerują, że może to być około miliona pocisków do systemów Grad. Według Pevkura pomoc obronna dla Ukrainy składa się z czterech głównych elementów: amunicji, obrony powietrznej, pojazdów opancerzonych i walki elektronicznej.

- Jeśli chodzi o amunicję, obecnie większy niepokój niż dostępność amunicji budzi finansowanie zakupu. Sugerowano, że amunicji jest niewystarczająca, ale czeska inicjatywa zakupu 800 000 sztuk amunicji pokazuje, że  jest ona dostępna. Estonia również widzi szerokie możliwości wyboru krajów, w których moglibyśmy zakupić pociski dla Ukrainy – zaznaczył minister.

11:15
07.04.2024

Budanow: Rosja rozpocznie ofensywę w Donbasie na początku lata

Szef wywiadu obrony Ukrainy podkreślił , że Ukraina potrzebuje teraz „dodatkowych ilości systemów artyleryjskich i amunicji”.

Komentując wspólny zakup 800 tys. pocisków artyleryjskich dla Sił Zbrojnych Ukrainy z inicjatywy Czech, zauważył, że „nie czuje” ich obecności na froncie.

10:48
07.04.2024

Ławrow złoży wizytę w Chinach

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow uda się z oficjalną wizytą do Chin, poinformowało w niedzielę chińskie ministerstwo spraw zagranicznych.

Oczekuje się, że Ławrow odwiedzi Chiny w poniedziałek i wtorek.

10:23
07.04.2024

Morze Czarne i Azowskie wolne od rosyjskich okrętów

Od godziny 7:00 w niedzielę 7 kwietnia na wodach Morza Azowskiego i Morza Czarnego nie ma już rosyjskich okrętów wojennych.

Na Morzu Śródziemnych jest jeden lotniskowiec, który może pomieścić łącznie do ośmiu rakiet Kalibr.

10:01
07.04.2024

500 śmigłowców dla ukraińskiej armii na froncie zaporoskim

Siły Obronne Ukrainy walczące w kierunku Zaporoża otrzymały 500 śmigłowców o wartości 60 mln hrywien.

Poinformował o tym w Telegramie szef Obwodowej Administracji Wojskowej Zaporoża Iwan Fiodorow,

09:39
07.04.2024

Armia USA obawia się, że Ukraina stała się poligonem doświadczalnym dla rakiet Korei Północnej

Dowódca Armii Pacyfiku, generał Charles Flynn, zauważył, że po raz pierwszy KRLD może przetestować swoje rakiety w rzeczywistych operacjach bojowych.

Według generała pozwala to Korei Północnej uzyskać cenne informacje na temat kwestii technicznych, procedur i samych rakiet. Stany Zjednoczone będą uważnie obserwować rozwój sytuacji

09:13
07.04.2024

Niemieckie firmy chcą odbudować Mariupol dla Rosjan

Niemiecki rząd sprawdza czy nie są przez nie łamane międzynarodowe sankcje.

Czytaj więcej

Niemieckie firmy odbudowują Ukrainę. I to nie jest dobra wiadomość
09:08
07.04.2024

Władze rosyjskiego obwodu biełgorodzkiego  informują o ataku dronów

W nocy z 6 na 7 kwietnia drony zaatakowały jednocześnie kilka osiedli w obwodzie. Władze \twierdziły, że w pobliżu niektórych osiedli wybuchły pożary, a we wsi Dronówka uszkodzona została linia przesyłowa gazu.

08:58
07.04.2024

Eksplozje w Melitopolu

Świadkowie informują o eksplozjach w tymczasowo okupowanym Melitopolu w obwodzie zaporoskim.

08:41
07.04.2024

Trzy osoby  ranne w nocnym rosyjskim ataku na Charków

Rosjanie zaatakowali Charków przy użyciu dronów o godzinie 00:50, uszkadzając prywatny dom.

Ranny został 62-letni mężczyzna, który doznał obrażeń od odłamków. Dwie kolejne osoby, 64-letnia kobieta i 87-letni mężczyzna, zostały opatrzone na miejscu.

08:14
07.04.2024

Rosjanie zaatakowali port w Odessie rakietą balistyczną

"Późnym wieczorem w sobotę wróg ponownie uderzył w rejon Odessy rakietą balistyczną. Późnym wieczorem wystrzelił rakietę, prawdopodobnie Iskander-M, w infrastrukturę portową w Odessie" - poinformowały  Południowe Siły Obronne Ukrainy.

W wyniku uderzenia wybuchł pożar, który natychmiast ugasili strażacy. Uszkodzone zostały budynki administracyjne i techniczne, jedna osoba została ranna.

07:52
07.04.2024

ISW: Opóźnienia w pomocy utrudniają Ukrainie reagowanie na rosnące tempo rosyjskich ataków

Analitycy Instytutu Studiów nad Wojną (ISW) w najnowszym raporcie zauważają, że duże opóźnienia w amerykańskiej pomocy w zakresie bezpieczeństwa mają szczególnie negatywny wpływ na zdolność Ukraińskich Sił Zbrojnych do reagowania na rosnące tempo rosyjskich ataków zmechanizowanych we wschodniej Ukrainie.

Generał pułkownik Ołeksandr Syrski, Naczelny Dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy, ostrzegł 6 kwietnia, że sytuacja jest szczególnie trudna na wschód od Czasiw Jaru i na zachód od Awdijiwki w obwodzie donieckim – na obu frontach, na których w ostatnim czasie doszło do nasilenia rosyjskich sił zmechanizowanych. 

07:28
07.04.2024

Kanada ogłasza zwiększone wsparcie dla Ukrainy w związku z opóźnieniami w pomocy z USA

- W marcu Kanada wysłała Ukrainie pilne wsparcie budżetowe w wysokości 2 miliardów dolarów w czasie […], gdy Stany Zjednoczone nie były w stanie zintensyfikować działań i zapewnić Ukrainie wsparcia — powiedziała minister finansów Kanady Chrystia Freeland

Freeland zauważyła, że Kanadyjczycy mogą być dumni, ponieważ ich kraj „robi, co w jego mocy, aby stawić opór Rosji”, wspierając Ukrainę w „największej walce NATO”.

07:06
07.04.2024

Tej nocy Siły powietrzne zestrzeliły 17 rosyjskich dronów

W nocy 7 kwietnia wróg zaatakował Ukrainę rakietą X-31 z okupowanego obwodu ługańskiego, rakietą Iskander-M z Krymu.

Podczas działań bojowych w rejonie Charkowa, Dniepropietrowska i Połtawy zestrzelono 17 wrogich dronów.

06:51
07.04.2024

Scholz: Putin zakończy wojnę, gdy zrozumie, że nie może jej wygrać

Podczas spotkania europejskich socjaldemokratów w Bukareszcie kanclerz Niemiec Olaf Scholz powiedział, że wojna na Ukrainie kończy się w momencie, gdy prezydent (Rosyjski) Władimir Putin podejmie decyzję o wycofaniu swoich wojsk

- Jednak podejmie tę decyzję dopiero wtedy, gdy zda sobie sprawę, że wojny na polu bitwy nie wygra  – powiedział  przywódca Niemiec, które zapewniły dotychczas Ukrainie wsparcie wojskowe o wartości 28 miliardów euro.

Scholz zauważył, że wsparcie Zachodu dla Ukrainy jest „kluczem do przywrócenia pokoju” w Europie. - Będziemy ją wspierać tak długo, jak będzie trzeba – powiedział Scholz.

06:35
07.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy przekazał najnowsze dane o stratach Rosjan

W ciągu ostatniej doby wróg miał stracić m.in. ponad 800 żołnierzy.

SG

06:26
07.04.2024

Zełenski: Ukraina nie ma amunicji do ofensywy, tylko do obrony, buduje fortyfikacje

W wywiadzie dla ukraińskich mediów prezydent  Zełenski ujawnił, że ukraińskiej armii brakuje obecnie amunicji niezbędnej do rozpoczęcia kontrofensywy przeciwko siłom rosyjskim.

Według prezydenta podjęto szereg inicjatyw mających na celu zaopatrzenie Ukrainy w broń, która jest sprawiedliwie rozdzielana pomiędzy brygady na najbardziej intensywnych frontach.

Zełenski powiedział też, że Ukrainie brakuje odpowiednich pocisków i broni dalekiego zasięgu, które mogłyby zakłócić rosyjskie działania kontrofensywne. 

Zełenski przekazał, że Ukraina buduje trzy poziomy fortyfikacji w celu przyszłej ochrony przed możliwą ofensywą rosyjską. Według prezydenta Ukrainy w niektórych obszarach wykonano 92–98 proc.

06:21
06.04.2024

Na Ukrainę przybyła nowa partia pomocy wojskowej z Litwy

"5 kwietnia  na Ukrainę przybyła nowa partia litewskiej pomocy wojskowej: przekazaliśmy pojazdy opancerzone M577” – podało w sobotę oficjalne konto Ministerstwa Obrony Narodowej Republiki Litewskiej w serwisie społecznościowym X.

"Naszym celem strategicznym jest ciągłe wspieranie Ukrainy. Broń i sprzęt, które my i nasi sojusznicy zapewniamy, w decydujący sposób przyczyniają się do walki Ukrainy o niepodległość i bezpieczeństwo całej Europy. Będziemy nadal wspierać Ukrainę tak długo, jak będzie to konieczne" - przekazało litewskie Ministerstwo Obrony.

06:19
06.04.2024

Stoltenberg: od Ukrainy zależy, na jakie kompromisy pójdzie z Federacją Rosyjską

Sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg zasugerował, że Ukraina być może będzie w końcu zmuszona do kompromisu w wojnie z Federacją Rosyjską, podaje BBC.

- To Ukraina musi zdecydować, na jakie kompromisy jest gotowa pójść, musimy dać jej szansę znalezienia się na pozycji, na której rzeczywiście osiągnie akceptowalny dla siebie wynik przy stole negocjacyjnym – powiedział Stoltenberg.

Oznajmił, że nie wzywa teraz Ukrainy do ustępstw i dodał, że „prawdziwy pokój” zostanie osiągnięty, gdy „Ukraina zwycięży”.

06:14
06.04.2024

Zełenski ocenia, ile systemów Patriot Ukraina potrzebuje do obrony przed Rosją

— Jeśli Rosjanie nadal będą uderzać tak, jak atakowali przez ostatni miesiąc, możemy nie mieć wystarczającej liczby rakiet i nasi partnerzy również o tym wiedzą - powiedział prezydent.

Czytaj więcej

Ilu systemów Patriot potrzebuje Ukraina, by obronić się przed rosyjskimi atakami rakietowymi? Zełenski podał liczbę
06:09
06.04.2024

Zełenski: Turcja jako mediator nie wystarczy

Prezydent Ukrainy zareagował na propozycje Turcji, która widzi się w roli mediatora między Kijowem a Moskwą. Powiedział, że choć docenia pomoc Turcji, sama Turcja nie wystarczy jako mediator w wojnie.

- Jestem prezydentowi Erdoganowi  wdzięczny za wszystko, ale powinien wiedzieć, że sama Turcja w roli mediatora nam nie wystarczy. Format Szczytu Pokojowego jest dla nas lepszy- ocenił Zełenski.

06:00
06.04.2024

Relacja z wydarzeń 5 kwietnia

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 773