04:46
09.04.2024

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 776
00:09
09.04.2024

Kończymy relację

O najważniejszych wydarzeniach na Ukrainie będziemy informować od rana.

23:45
08.04.2024

Konsulat Generalny Ukrainy w Toronto wzywa do odwołania udziału Rosji w turnieju FIDE

Konsulat Generalny Ukrainy w Toronto wyraża rozczarowanie decyzją o dopuszczeniu trzech rosyjskich szachistów do udziału w Turnieju Kandydatów Międzynarodowej Federacji Szachowej (FIDE) 2024, który odbędzie się w dniach 3–23 kwietnia w Toronto, poinformował konsulat w oświadczeniu

„W czasie, gdy społeczność międzynarodowa podejmuje wspólne wysiłki, aby pociągnąć Rosję i jej reżim do odpowiedzialności za zbrodnie na Ukrainie, w tym za zakaz rosyjskich sportowców udziału w międzynarodowych imprezach sportowych, udział rosyjskich szachistów w turnieju w Toronto podważa te wysiłki" - piszą przedstawiciele placówki dyplomatycznej.

23:21
08.04.2024

Siły Powietrzne informują o ruchu  rosyjskich dronów

23:00
08.04.2024

Szef MSZ Francji: Rozmowy z rosyjskimi urzędnikami nie leżą już w naszym interesie

Minister spraw zagranicznych Francji Stéphane Séjourné stwierdził, że prowadzenie rozmów z przedstawicielami Rosji nie leży już „w interesie Paryża”, gdyż Moskwa zniekształca treść tych rozmów.

Zasugerował, że aby wznowić dialog z Moskwą, „być może trzeba najpierw zbudować zaufanie, a może przede wszystkim obserwować rozwój sytuacji na froncie na Ukrainie, aby możliwe było odbudowanie stosunków”.

W zeszłym tygodniu minister obrony Francji Sébastien Lecorne odbył rozmowę telefoniczną z Siergiejem Szojgu, co było pierwszą taką interakcją od października 2022 roku. Rozmowa skupiała się przede wszystkim na ataku terrorystycznym dokonanym przez Państwo Islamskie w obwodzie moskiewskim 22 marca.

Po rozmowie Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że podczas rozmowy Lecorne'a z Szojgu „odnotowano gotowość do dialogu w sprawie Ukrainy”. W odpowiedzi przedstawiciel rządu francuskiego uznał to stwierdzenie za nieprawdziwe.

22:33
08.04.2024

Prezydent Francji i premier Wielkiej Brytanii rozmawiali o zwiększeniu dostaw amunicji i sprzętu obrony powietrznej na Ukrainę

Prezydent Francji Emmanuel Macron i premier Wielkiej Brytanii Rishi Sunak zgodzili się na zwiększenie dostaw pomocy wojskowej dla Ukrainy.

„W sprawie Ukrainy Premier i Prezydent zgodzili się co do znaczenia wzmożenia wysiłków, aby pozbawić Rosję zwycięstwa w jej wojnie agresywnej przeciwko Ukrainie. Omówili priorytety na nadchodzące miesiące, w tym zwiększenie dostaw amunicji, dronów i obrony powietrznej do Sił Zbrojnych Ukrainy" - czytamy w komunikacie służb prasowych rządu Wielkiej Brytanii.

22:11
08.04.2024

Wilno. Ambasada Rosji zaatakowana koktajlami Mołotowa

W niedzielę wieczorem dwukrotnie zaatakowano budynek ambasady Rosji w Wilnie koktajlami Mołotowa

Choć nikt nie odniósł obrażeń, uszkodzona została ściana budynku. Sprawę prowadzi obecnie prokuratura w stolicy Litwy.

Przedstawicielka Komendy Głównej Policji Okręgu Wileńskiego Julia Samorokowska powiedziała agencji prasowej ELTA, że rozważana jest możliwość wzmocnienia bezpieczeństwa w ambasadzie rosyjskiej w Wilnie.

21:47
08.04.2024

Przewodnicząca Komisji Strategii Obrony Narodowej USA odwiedziła Ukrainę

Ołeksandr Kamyszyn, minister przemysłu strategicznego Ukrainy, spotkał się z Jane Harman, przewodniczącą amerykańskiej Komisji ds. Strategii Obrony Narodowej.

„Stany Zjednoczone dokonują dziś przeglądu swojej strategii obronnej, a Ukraina odgrywa w tym procesie ważną rolę. To, co dzieje się na naszej linii frontu, technologie i strategie stosowane przez ukraińskich producentów i wojsko, to przyszłość światowego przemysłu obronnego”-czytamy w komunikacie ministerstwa.

Kamyszyn zauważył, że odbył spotkanie z szefową amerykańskiej Komisji ds. Strategii Obrony Narodowej Jane Harman, podkreślając gotowość Ukrainy do dzielenia się swoimi doświadczeniami z partnerami.

21:18
08.04.2024

Alarm powietrzny nad częścią Ukrainy

20:54
08.04.2024

Kanclerz Niemiec spotka się z chińskim przywódcą

14 kwietnia kanclerz Niemiec Olaf Scholz rozpocznie trzydniową wizytę w Chinach. Ma spotkać się z chińskim przywódcą Xi Jinpingiem i omówić wojnę Rosji z Ukrainą.

Podczas wizyty Scholzowi będzie towarzyszyć kilku ministrów rządu federalnego oraz przedstawiciele niemieckiego biznesu. Oczekuje się, że kanclerz odwiedzi miasto Chungking i wygłosi przemówienie na jednym z uniwersytetów w Szanghaju.

Spotkanie kanclerza Scholza, szefa chińskiego rządu Li Qianga z prezydentem Xi Jinpingiem odbędzie się na zakończenie wizyty 16 kwietnia. Oprócz kwestii handlowych tematem rozmów będzie także wojna na pełną skalę na Ukrainie.

20:23
08.04.2024

UE zgadza się na warunki kontynuacji wolnego handlu z Ukrainą z ograniczeniami

8 kwietnia przedstawiciele kluczowych instytucji Unii Europejskiej zgodzili się na przedłużenie umowy o preferencyjnym handlu z Ukrainą, która zawiera zaostrzenie ograniczeń w imporcie niektórych produktów rolnych.

Rada Unii Europejskiej, Komisja Europejska i Parlament Europejski uzgodniły nowe preferencyjne warunki handlowe z Ukrainą. Teraz muszą one zostać poddane odrębnemu głosowaniu.

Nowe warunki handlowe przewidują rozszerzenie bezcłowego importu ukraińskich towarów rolnych, ale ograniczają go do mięsa drobiowego, jaj, cukru, kukurydzy, zbóż i miodu na poziomie średnich wolumenów obserwowanych od połowy 2021 r. do końca 2023 r.

20:08
08.04.2024

Rosja prosi Kazachstan o zwiększenie dostaw paliw

Władze Rosji poprosiły Kazachstan o utworzenie funduszu rezerwowego w wysokości 100 tysięcy ton benzyn. Powodem jest utrata ok. 15 proc. mocy produkcyjnych w rafineriach skutecznie uszkodzonych przez ukraińskie drony w marcu.

Czytaj więcej

Rosja po prośbie do Kazachstanu. Obawia się braków paliwa po ukraińskich atakach
19:47
08.04.2024

Pożar na rosyjskim okręcie rakietowym

Na rosyjskim małym okręcie rakietowym Serpuchow stacjonującym w mieście Bałtyjsk w eksklawie kaliningradzkiej wybuchł pożar.

Według wywiadu do zdarzenia doszło w niedzielę 7 kwietnia. W wyniku pożaru na pokładzie rakietowca całkowicie zniszczone zostały jego urządzenia łączności i automatyki.

19:28
08.04.2024

Szef MAEA i rumuński minister spraw zagranicznych omawiają zagrożenie Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Rafael Grossi, szef Międzynarodowej Agencji Energii Atomowej (MAEA), spotkał się 8 kwietnia podczas wizyty w Bukareszcie z ministrem spraw zagranicznych Rumunii Luminițą Odobescu, gdzie omówili sytuację na Ukrainie.

Podczas spotkania Odobescu podkreślił kluczową rolę MAEA w zapewnianiu standardów bezpieczeństwa jądrowego i zapobieganiu awariom w ukraińskich elektrowniach jądrowych.

Grossi i Odobescu rozmawiali także o współpracy agencji w Rumunii w zakresie rozwoju energetyki jądrowej, w tym instalacji małych reaktorów modułowych.

19:09
08.04.2024

Właściciel Playa przejmuje dwa ukraińskie telekomy

Francuski miliarder Xavier Neil, do którego należy grupa Iliad, a w Polsce Play, zostanie właścicielem dwóch operatorów telekomunikacyjnych w Ukrainie. Będą to jedne z największych, jeśli nie największe transakcje w historii tamtejszego rynku

Czytaj więcej

Francuski miliarder kupuje dwa telekomy ukraińskie. Rekordowe transakcje
18:47
08.04.2024

Ukraina i Węgry zgodziły się na otwarcie nowego przejścia granicznego

Ukraina i Węgry podpisały poprawki do umowy międzyrządowej o kontroli ruchu granicznego, które pozwolą na uruchomienie nowego punktu kontrolnego dla samochodów osobowych.

Poinformowała o tym służba prasowa Ministerstwa Rozwoju Społeczności, Terytoriów i Infrastruktury.

„Ukraina i Węgry zgodziły się na otwarcie przejścia granicznego Welyka Palad’ – Nagyhodos” dla pojazdów osobowych i umożliwienie przejazdu pustych ciężarówek o masie ponad 7,5 tony przez przejście graniczne „Łużanka – Beregsurany” – czytamy w komunikacie.

18:23
08.04.2024

Rosyjskie media informują o zawaleniu się mostu drogowego

Rosyjskie media informują o zawaleniu się mostu drogowego Paninskiego, który łączył centrum miasta Wiazma w obwodzie smoleńskim z obszarem przemysłowym. Ministerstwo Sytuacji Nadzwyczajnych Rosji stwierdziło, że pięć osób zostało rannych, jedna zmarła. Most drogowy zawalił się bezpośrednio na tory kolejowe, ruch pociągów został wstrzymany.

18:00
08.04.2024

Dania przeznaczy ponad 5 milionów euro na odbudowę sektora energetycznego Ukrainy

Rząd duński przeznaczył 40 mln DKK (ponad 5 mln EUR) na odbudowę systemu energetycznego Ukrainy po masowych rosyjskich atakach.

Duńskie MSZprzypomina, że w marcu Ukraina stanęła w obliczu największych ataków rakietowych na swoją infrastrukturę energetyczną od początku wojny w lutym 2022 r. Nasilenie ataków postrzegane jest jako celowa próba zagrożenia dostaw energii Ukrainy, niezbędnej do funkcjonowania systemów wodociągowych i ciepłowniczych, służby zdrowia oraz jednostek wojskowych w gotowości bojowej.

Dzięki nowemu wkładowi Dania pomaga zapewnić dostawy energii – a wraz z nimi dostęp Ukraińców do wody i ciepła – przyszłej zimy. Pieniądze pochodzą z  Funduszu na rzecz Ukrainy rządu duńskiego.

17:41
08.04.2024

Po atakach ukraińskich dronów Rosja prosi Kazachstan o benzynę

Rosja zwróciła się do Kazachstanu o przygotowanie dostaw 100 tys. ton benzyny. Trzy źródła branżowe poinformowały agencję Reuters, że jest to spowodowane niedoborami pogłębionymi przez ukraińskie ataki dronów.

Według doniesień ataki dronów zatrzymały do końca marca 14 proc. rosyjskich mocy produkcyjnych w zakresie rafinacji ropy naftowej.

17:16
08.04.2024

Ostrzał obwodu donieckiego. Jedna osoba nie żyje, trzy ranne

Rakiety spadły na Czasiw Jar i Sełydowe. Zniszczone zostały domy prywatne i wielopiętrowy budynek.

16:57
08.04.2024

Rosja uderzyła w 80 procent ukraińskich elektrowni konwencjonalnych

Minister energetyki Herman Hałuszczenko poinformował,że Rosja uderzyła w 80 procent ukraińskich elektrowni konwencjonalnych i połowę elektrowni wodnych

Uważa się, że od końca ubiegłego miesiąca Moskwa niemal codziennie przeprowadzała ataki na ukraińską sieć energetyczną. Minister stwierdził, że jest to „największy atak na sektor energetyczny Ukrainy” od początku wojny.

16:38
08.04.2024

Bloomberg: W połowie czerwca szczyt pokojowy w Szwajcarii

Szczyt Pokojowy wysokiego szczebla, który Szwajcaria zgodziła się gościć na prośbę Ukrainy, może odbyć się w połowie czerwca.

Źródła Bloomberga podają, że szczyt może odbyć się w dniach 16–17 czerwca, choć nie jest jasne, ilu przywódców weźmie w nim udział. Oczekuje się, że na wydarzenie zostanie zaproszonych od 80 do 100 krajów, głównie z tzw. Globalnego Południa.

Pytanie brzmi, czy wezmą w nim udział Chiny. Sojusznicy Ukrainy uznają obecność Chin za kluczową dla powodzenia spotkania, powołując się na wpływy Pekinu na Moskwę.

16:15
08.04.2024

USA. Izba Reprezentantów zajmie się ustawą o pomocy dla Ukrainy

Spiker Izby Reprezentantów Mile Johnson poinformował, że Izba zajmie się kwestią finansowania Ukrainy w tym tygodniu, po ponownym zebraniu się izby po dwutygodniowej przerwie.

Wielu republikanów pozostaje stanowczo przeciwnych dodatkowej pomocy dla Ukrainy, a jeden z nich już zagroził usunięciem spikera ze stanowiska, co komplikuje potencjalny termin głosowania większościowego.

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział w niedzielę, że Kijów przegra wojnę z Rosją, jeśli Kongres USA nie zatwierdzi pomocy wojskowej w walce z inwazją Moskwy.

15:57
08.04.2024

Ostrzał Wołczańska

W Wołczańsku (obwód charkowski) jedna osoba (64-letni mężczyzna) została ranna w wyniku artyleryjskiego ostrzału przeprowadzonego przez wojska rosyjskie - podała ukraińska policja.

15:46
08.04.2024

Ukraiński dowódca wzywa Ukraińców do wstępowania do wojska

Dowódca ukraińskich Wojsk Lądowych gen. Ołeksandr Pawluk wezwał obywateli Ukrainy do wstępowania do wojska. "Im więcej Ukraińców znajdzie w sobie odwagę, by wstąpić do Sił Zbrojnych, tym mniej szans będzie miała Rosja na realizację swoich krwiożerczych planów, tym szybciej ukraińskie miasta powrócą do normalnego, bezpiecznego życia" - napisał w mediach społecznościowych generał. "Nikt nie będzie mógł spocząć. Przecież stawką jest los kraju, los naszego narodu. Rosja nikomu nie da spokoju: ani tym, którzy się ukrywali, ani tym, którzy zdradzili Ukrainę" - dodał.

15:33
08.04.2024

Ranni w obwodzie zaporoskim

Iwan Fedorow, szef władz obwodu zaporoskiego przekazał, że Rosjanie uderzyli w zakład przemysłowy w Zaporożu. Strona ukraińska podała, że sześć osób zostało rannych, a uszkodzono zostały obiekt infrastruktury, siedem budynków mieszkalnych oraz placówka medyczna.

15:15
08.04.2024

Ostrzał w obwodzie charkowskim  

Szef administracji obwodu charkowskiego Ołeh Syniehubow podał, że wojska rosyjskie przeprowadziły ostrzał w regionie za pomocą dwóch pocisków rakietowych Raduga Ch-59. Według tego źródła, nie było ofiar w ludziach.

14:57
08.04.2024

13 budynków mieszkalnych uszkodzonych w wyniku ostrzału okupowanego przez Rosjan miasta Stachanow

Miasto znajduje się na terenie obwodu ługańskiego. W ostrzale ranne miały zostać trzy osoby, które wymagały hospitalizacji.

14:27
08.04.2024

Rosjanie podali swoje szacunki dotyczące strat Ukrainy

Ministerstwo Obrony Rosji podaje, że od 24 lutego 2022 roku Ukraina miała stracić 583 samoloty, 270 śmigłowców, 19 681 bezzałogowych statków powietrznych, 499 zestawów przeciwlotniczych, 15 725 czołgów i innych pojazdów opancerzonych, 1 266 wyrzutni rakiet, 8 732 zestawy artyleryjskie i moździerze oraz 20 762 pojazdów wojskowych.

13:46
08.04.2024

Doniesienia o ukraińskim dronie nad Zaporoską Elektrownią Jądrową

Źródła rosyjskie podają, że nad Zaporoską Elektrownią Jądrową - największą elektrownią atomową w Europie, od 2022 r. kontrolowaną przez Rosjan - zestrzelony został dron kamikadze Sił Zbrojnych Ukrainy, którego szczątki spadły na dach bloku numer 6.

13:15
08.04.2024

W mieście Orsk w południowej części Uralu doszło do pęknięcia, a następnie częściowego zawalenia tamy (WIDEO)

Zalanych zostało ponad 10,4 tys. domów, a przeszło 4,5 tys. osób zostało ewakuowanych. Władze wprowadziły w obwodzie orenburskim stan wyjątkowy. Szacuje się, że szczyt powodzi nastąpi 9 kwietnia. Sytuacja w obwodzie ma ustabilizować się po 20 kwietnia.

13:04
08.04.2024

Atak rakietowy na rejon czuhujewski w obwodzie charkowskim

Na rejon spadły dwie rakiety — fala uderzeniowa po eksplozji pocisku manewrującego Ch-59 uszkodziła dwa budynki mieszkalne — podaje Ołeh Synehubow, gubernator obwodu charkowskiego.

12:28
08.04.2024

Ukraińska Straż Graniczna publikuje nagranie ze zniszczenia rosyjskiej wyrzutni rakiet Huragan za pomocą drona

Załoga wyrzutni miała wcześniej ostrzeliwać cele w obwodzie charkowskim.

11:55
08.04.2024

Żołnierze ukraińskiej Gwardii Narodowej mieli zniszczyć 16 rosyjskich czołgów w ciągu tygodnia

Informacje takie przekazuje szef MSW Ukrainy, Ihor Kłymenko.

11:21
08.04.2024

W nocy ambasada Rosji w Wilnie została obrzucona koktajlami Mołotowa

Informacje takie podaje litewski nadawca LRT. Pierwszy koktajl Mołotowa został rzucony w kierunku ambasady o 2:15, drugi — o 2:46.

11:19
08.04.2024

Jewłasz o celach rosyjskich ataków

 Rzecznik ukraińskich sił powietrznych Ilja Jewłasz powiedział, że wojska rosyjskie "nadal stosują taktykę terroru powietrznego". Jego zdaniem, atakując m.in. za pomocą dronów bojowych Shahed Rosjanie chcą zniszczyć infrastrukturę krytyczną na Ukrainie oraz wykryć ukraińskie mobilne grupy ogniowe i zarejestrować miejsca wystrzeliwania pocisków. - Rosyjskie samoloty są stale na niebie, gotowe do ataku na nasze wyrzutnie - zaznaczył Jewłasz.

11:07
08.04.2024

Uszkodzony reaktor elektrowni atomowej w Zaporożu

MAEA podała, że jest jedna ofiara ataku i uszkodzenia w bloku 6 reaktora. Na razie nie ma bezpośredniego zagrożenia, jednak takie incydenty mogą spowodować naruszenie integralności systemu obudowy bezpieczeństwa reaktora.

Czytaj więcej

Eksplozje w Zaporożu: MAEA potwierdza trafienia w elektrownię atomową
10:52
08.04.2024

Ewakuacja w obwodzie donieckim

Szef Donieckiej Obwodowej Administracji Wojskowej Wadym Fiłaszkin podał, że w ciągu ostatniej doby Rosjanie dziesięć razy ostrzeliwali miejscowości w regionie. "Z linii frontu ewakuowano 400 osób, w tym 13 dzieci" - napisał w mediach społecznościowych.

10:52
08.04.2024

W Kijowie odbył się protest na rzecz cywilnych zakładników w niewoli rosyjskiej

W sobotę na kijowskim placu zgromadzili się mieszkańcy, rodziny i bliscy zakładników. Obecny był też ojciec ukraińskiego dziennikarza Dmytra Chyliuka, który został schwytany przez rosyjskie wojsko w wiosce niedaleko Kijowa w marcu 2022 roku i od tego czasu jest przetrzymywany w niewoli. W połowie listopada władze w Kijowie szacowały, że w rosyjskiej niewoli przebywało wówczas co najmniej 4337 obywateli Ukrainy, w tym 3574 wojskowych i 763 cywilów. Rzeczywista liczba jeńców i innych osób pojmanych przez wroga może być jednak wyższa.

10:20
08.04.2024

Wołodymyr Zełenski: Charków poddawany haniebnym rosyjskim atakom każdego dnia i każdej nocy

Zełenski przekonuje, że partnerzy Ukrainy mogą pomóc mieszkańcom Charkowa poprzez dostarczenie Ukrainie zestawów obrony powietrznej oraz wywieranie presji na Rosję. „Dziękuję wszystkim, którzy już pomagają” - zaznaczył.

10:04
08.04.2024

Obwód sumski ostrzelany 180 razy w ciągu doby

Informacje takie podaje policja obwodu sumskiego.

09:52
08.04.2024

W ataku na obwód dniepropietrowski uszkodzona została podstacja energetyczna

Informacje takie podaje koncern energetyczny Ukrenergo. Obwód dniepropietrowski atakowały rosyjskie drony i rakiety — podaje Ukrenergo. Oprócz podstacji uszkodzone zostały dwie linie wysokiego napięcia.

09:21
08.04.2024

Ukraina zwiększa możliwości obronne wzdłuż całej granicy z Rosją i Białorusią

Informacje o umacnianiu pozycji obronnych wzdłuż granicy przekazał rzecznik straży granicznej Ukrainy, Andrij Demczenko. Demczenko podkreślił, że na Białorusi Rosja nie dysponuje siłami zdolnymi do dokonania inwazji na Ukrainę.

09:03
08.04.2024

ISW: Postępy Rosjan na froncie wschodnim

Think tank z USA, Instytut Studiów nad Wojną (ISW), podaje w swej najnowszej analizie, że wojska rosyjskie poczyniły ostatnio potwierdzone postępy w pobliżu Awdijiwki (obwód doniecki), zaś na całej linii kontaktu trwają walki pozycyjne.

08:31
08.04.2024

W ciągu doby w ostrzale obwodu donieckiego zginęła jedna osoba

Jeden mieszkaniec obwodu donieckiego został ranny w ostrzale — podaje gubernator obwodu, Wadym Fiłaszkin.

08:13
08.04.2024

W ciągu doby Rosjanie atakowali 15 miejscowości w obwodzie charkowskim

W ostrzale obwodu charkowskiego uszkodzonych zostało 19 budynków mieszkalnych, 13 samochodów. Rannych zostało pięć osób — podał Ołeh Synehubow, gubernator obwodu.

07:53
08.04.2024

W nocy Rosjanie atakowali obiekt infrastruktury krytycznej w obwodzie żytomierskim

O ataku informuje Witalij Buneczko, stojący na czele obwodowej administracji wojskowej. Z jego wpisu wynika, że obrona przeciwlotnicza strąciła tylko część atakujących dronów.

07:42
08.04.2024

Wieczorem i w nocy rejon nikopolski został ostrzelany osiem razy

Informacje takie przekazuje gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Serhij Łysak. Rejon dniepropietrowski był atakowany przez drony-kamikadze i ostrzeliwany przez artylerię.

07:26
08.04.2024

Atak drona na obwód kurski

O ataku informuje gubernator obwodu, Roman Starowojt. Starowojt podał, że dron zrzucił ładunek wybuchowy na budynek niedziałającego zakładu przemysłowego.

07:21
08.04.2024

W ciągu doby w ostrzale obwodu zaporoskiego zginęły trzy osoby

Informacje takie przekazuje Iwan Fedorow, gubernator obwodu zaporoskiego. W ciągu doby Rosjanie ostrzelali osiem miejscowości w obwodzie zaporoskim.

07:02
08.04.2024

W nocy nad Ukrainą strącono 17 dronów-kamikadze

Ukraińska obrona przeciwlotnicza strąciła też jeden pocisk manewrujący Ch-59. Łącznie Rosjanie użyli do ataku na Ukrainę 24 dronów-kamikadze.

06:50
08.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy podał nowe dane o rosyjskich stratach

Od 24 lutego 2022 roku Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 448 400 żołnierzy, 7 087 czołgów, 13 575 pojazdów opancerzonych, 11 356 zestawów artyleryjskich, 1 039 wyrzutni rakiet, 751 zestawów przeciwlotniczych, 347 samolotów, 325 śmigłowców, 8 996 bezzałogowych statków powietrznych, 2 065 pocisków manewrujących, 26 jednostek nawodnych, 1 okręt podwodny, 15 110 pojazdów (w tym cystern) i 1 867 jednostek sprzętu specjalnego.

06:15
08.04.2024

Nowy prezydent Słowacji przemawia "prorosyjskim językiem pokoju"

Peter Pellegrini, nowy prezydent Słowacji, w ostatniej debacie telewizyjnej, tuż przed ciszą wyborczą, podważył NATO-wskie zobowiązania wobec sojuszników w razie zaatakowania ich przez Rosję. Udało mu się uzyskać wsparcie znacznej części antyzachodniego elektoratu kandydatów, którzy odpadli po pierwszej turze.

Czytaj więcej

Słowacja w rękach jednego obozu. Prorosyjskiego
05:44
08.04.2024

Prezydent Finlandii nie widzi warunków do zakończenia walk na Ukrainie w toku negocjacji

Alexander Stubb w rozmowie z CNN mówi, że pokój na Ukrainie można dziś osiągnąć „przez walkę”. Stubb dodał, że chodzi o stworzenie warunków, w których negocjacje pokojowe byłyby możliwe. - Obecnie nie mamy żadnego dialogu politycznego z Rosją i nie sądzę, że powinniśmy teraz do niego zmierzać - podkreślił.

05:24
08.04.2024

W ciągu tygodnia ukraińscy saperzy zneutralizowali 3 437 min i innych ładunków wybuchowych

Z min i niewypałów oczyszczono w ciągu tygodnia ponad 1 500 hektarów terytorium.

05:07
08.04.2024

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy publikuje nagranie ilustrujące 774. dzień wojny

Nagranie ukazało się na profilu Sztabu na Facebooku.

04:34
08.04.2024

Dowódca charkowskiego garnizonu opublikował nagranie ilustrujące zniszczenie rosyjskiej haubicy D-20

Nagranie pojawiło się na profilu gen. Serhija Melnyka w serwisie Telegram.

04:33
08.04.2024

W nocy w obwodzie kijowskim ogłoszono alarm powietrzny

Alarm ogłoszono w związku z pojawieniem się bezzałogowych statków powietrznych w przestrzeni powietrznej nad obwodem kijowskim. W obwodzie aktywna była obrona przeciwlotnicza.

04:31
08.04.2024

Z okupowanego Mariupola wypłynął statek ze zbożem

Informacje takie przekazuje Petro Andriuszczenko, doradca ukraińskiego mera Mariupola.

04:29
08.04.2024

Siergiej Ławrow rozpoczął oficjalną wizytę w Pekinie

W czasie wizyty w Chinach Ławrow spotka się z szefem MSZ Chin, Wangiem Yi. Rozmowy mają dotyczyć m.in. sytuacji na Ukrainie — informuje rosyjski MSZ.

04:26
08.04.2024

Rosja testuje na Ukrainie nowego robota do usuwania min

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało o testowaniu automatycznego zestawu do usuwania min „Stalker” w rejonie Awdijiwki. Nowy robot do usuwania min to pojazd gąsienicowy o masie ok. 30 ton zdolny do przechodzenia przez pola minowe z minami przeciwpiechotnymi i przeciwpancernymi znajdującymi się na głębokości do 30 cm. Operator kontroluje urządzenie zdalnie z odległości do 1 km.

04:23
08.04.2024

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 774 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 774 dniu wojny

Tak wyglądała sytuacja na Ukrainie w 774 dniu wojny

PAP

04:22
08.04.2024

Wczorajszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 774