04:35
31.10.2022

Najnowszą relację z wydarzeń na Ukrainie można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 250
00:05
31.10.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:58
31.10.2022

Ukraińskie Siły Powietrzne wybrały pilotów do szkolenia na zachodnich myśliwcach

Cytowany przez Ukrinform rzecznik Sił Powietrznych Ukrainy Jurij Ihnat przekazał, że na Ukrainie wybrano grupę kilkudziesięciu pilotów do szkolenia na zachodnich myśliwcach. Mają to być młodzi piloci ze znajomością angielskiego i doświadczeniem bojowym. Ihnat dodał, że piloci mogliby wyjechać na szkolenie bezzwłocznie oraz ocenił, że "sprawa dostarczenia Ukrainie myśliwców w stylu zachodnim, być może F15 i F16, jest bardzo pilna".

23:41
31.10.2022

Umowa zbożowa. Uzgodniono plan odblokowania 14 statków

ONZ, Turcja i Ukraina uzgodniły poniedziałkowy plan ruchów 14 statków znajdujących się na wodach tureckich - podała agencja Reutera dzień po tym, jak Rosja zawiesiła swój udział w tzw. porozumieniu zbożowym, które umożliwiło wznowienie eksportu żywności z ukraińskich portów na Morzu Czarnym.

23:20
30.10.2022

"Podstawy rosyjskiej państwowości" - nowy rodzaj "naukowego komunizmu"

Jak za dawnych lat studenci będą musieli uczyć się go obowiązkowo. – Już od przyszłego roku akademickiego będą nauczać tej „naukowej nauki” – pisze niezależny rosyjski portal Meduza.

Czytaj więcej

Ideologia epoki Putina. Rosyjscy studenci będą się uczyć, jak nienawidzić Zachodu
22:57
30.10.2022

Ukraiński ekspert: Powinniśmy się przygotować do kolejnego zmasowanego ataku rakietowego

Rosja chce dalej bezkarnie niszczyć ukraińską infrastrukturę krytyczną i cywilną pociskami wystrzeliwanymi z Morza Czarnego i czuć się za to całkowicie bezkarnie. Ale sobotnie wydarzenia w Sewastopolu odsłoniły słabe strony rosyjskiej marynarki wojennej - ocenia w rozmowie z "Rzeczpospolitą" Ołeksij Melnyk, analityk ds. bezpieczeństwa z kijowskiego Centrum Razumkowa.

Czytaj więcej

Duma urażona dronami. Rosjanie znaleźli pretekst do zawieszenia porozumienia zbożowego
22:30
30.10.2022

Andriuszczenko: Wzmożony ruch rosyjskich wojsk w Mariupolu

Doradca lojalnego wobec władz w Kijowie mera Mariupola Petro Andriuszczenko napisał w mediach społecznościowych, że w Mariupolu obserwowany jest wzmożony ruch rosyjskiego sprzętu wojskowego oraz rosyjskich żołnierzy. Miasto jest kontrolowane przez Rosjan. 

22:08
30.10.2022

Rosja ma wyjaśnić, dlaczego zdecydowała o zawieszeniu porozumienia zbożowego

W poniedziałek na wniosek Rosji odbędzie się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ, na którym omówiony ma zostać atak na okręty Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej. Po ataku Rosja zawiesiła funkcjonowanie tzw. umowy zbożowej, co wstrzymało eksport żywności z portów na Morzu Czarnym.

21:48
30.10.2022

Daniłow o ataku na okręty w Sewastopolu: Teoria Rosji nie ma sensu

Sekretarz Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony Ukrainy (RBNiO) Ołeksij Daniłow odrzucił rosyjską teorię, że atak na okręty Floty Czarnomorskiej w Sewastopolu został przeprowadzony za pomocą dronów odpalonych z cywilnego statku, który przebywał na Morzu Czarnym w związku z tzw. umową zbożową. - To po prostu niemożlwie. Statki, które odpływają ze zbożem, nie mają nic wspólnego z procesami, które miały miejsce w naszym kraju, w okupowanej jego części zwanej Krymem - oświadczył Daniłow.

Po ataku Rosja podjęła decyzję o zawieszeniu swego udziału w tzw. umowie zbożowej, umożliwiającej Ukrainie eksport żywności z portów nad Morzem Czarnym.

21:27
30.10.2022

Doniesienia o eksplozjach w Chersoniu

Powołując się na doniesienia z mediów społecznościowych agencja Interfax-Ukraina poinformowała, że w okupowanym przez wojska rosyjskie Chersoniu słychać eksplozje.

21:08
30.10.2022

Rosyjski ostrzał w obwodzie sumskim

Późnym popołudniem wojska rosyjskie przeprowadziły moździerzowy ostrzał terenu w obwodzie sumskim - podało ukraińskie dowództwo "Północ". Brak ofiar w ludziach oraz zniszczeń.

20:46
30.10.2022

Podolak: Dla Rosji nie ma powrotu do stycznia, negocjacje z USA nie są możliwe

"Podmioty z Federacji Rosyjskiej muszą zrozumieć: nie mają już możliwości powrotu do stycznia 2022 r. Negocjacje z USA nie są możliwe i nie ma dla nich miejsca przy cywilizowanym stole. Jest tylko ludobójstwo na Ukrainie, wojna, którą przegrają i trybunał, przez który zostaną skazani na dożywocie" - napisał w mediach społecznościowych doradca szefa kancelarii ukraińskiego prezydenta Mychajło Podolak.

20:20
30.10.2022

Ukraiński sztab o sytuacji na froncie

W niedzielę wojska rosyjskie przeprowadziły ataki z użyciem trzech pocisków manewrujących, a także ponad 30 ataków z wykorzystaniem wieloprowadnicowych wyrzutni rakiet - podał Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy w codziennym komunikacie dotyczącym sytuacji na froncie.

19:57
30.10.2022

Ogłoszono harmonogram przerw w dostawach prądu w obwodzie połtawskim

W położonym w środkowej części Ukrainy obwodzie połtawskim ogłoszono trójfazowy harmonogram przerw w dostawach energii elektrycznej. Obwodowa administracja wojskowa podała w komunikacie, że region został podzielony na trzy strefy, w których prąd będzie kolejno wyłączony. Przerwy w dostawach mają trwać do dwóch godzin.

19:28
30.10.2022

Zaopatrzenie wojska w amunicję tematem spotkania Zełenskiego z dowództwem

"Pracujemy na zwycięstwo bez dni wolnych" - oświadczył w mediach społecznościowych prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski informując, że odbyła się kolejna narada w sztabie z udziałem głównodowodzącego wojskami ukraińskimi gen. Wałerija Załużnego. "Dyskutowaliśmy o sytuacji operacyjnej na froncie. Wysłuchaliśmy informacji o możliwych przyszłych działaniach agresora" - przekazał Zełenski dodając, że szczegółowo omówiono kwestię zaopatrzenia armii Ukrainy w amunicję oraz sprawę naprawy sprzętu wojskowego.

19:02
30.10.2022

Ukraińskie wojsko donosi o zestrzeleniu rosyjskiego śmigłowca

Siły Zbrojne Ukrainy zestrzeliły nad obwodem charkowskim rosyjski śmigłowiec - podało ukraińskie dowództwo "Wschód". 

18:40
30.10.2022

Turcja: Statki, które już przybyły do Stambułu, zostaną poddane inspekcji

Ministerstwo Obrony Turcji, która była stroną umów dotyczących odblokowania ukraińskiego eksportu z portów na Morzu Czarnym, oświadczyło, że ukraińskie statki ze zbożem nie będą już (po decyzji Rosji ws. umowy) opuszczać tych portów, ale te jednostki, które przybyły do Stambułu, zostaną poddane inspekcji, ponieważ rosyjscy oficerowie pozostali na miejscu.

Powołując się na źródła w tureckich władzach Bloomberg donosił w niedzielę, że w sprawie umowy zbożowej trwają negocjacje z Rosją. Pierwotnie umowa miała obowiązywać do 19 listopada, z możliwością przedłużenia.

18:23
30.10.2022

Ukraina: Po decyzji Rosji 218 statków zablokowanych

Ponieważ strona ukraińska nie ma zezwoleń na przejście przez bezpieczny korytarz, 218 statków zostało zablokowanych na ich obecnych pozycjach - oświadczyło Ministerstwo Infrastruktury Ukrainy, odnosząc się do decyzji Rosji w sprawie zawieszenia tzw. umowy zbożowej, która umożliwiała eksport żywności z ukraińskich portów na Morzu Czarnym.

17:56
30.10.2022

Ukraińskie wojsko: Trzy rosyjskie okręty na Morzu Czarnym uzbrojone w 20 pocisków Kalibr

W najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie południowym ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podało, że na Morzu Czarnym Rosjanie dysponują trzeba okrętami, w tym jednym podwodnym, uzbrojonymi w pociski manewrujące Kalibr. Łącznie na pokładzie tych jednostek ma być 20 pocisków, które mogą razić cele na Ukrainie.

17:29
30.10.2022

Szef unijnej dyplomacji krytykuje Moskwę za wycofanie się z umowy zbożowej

Josep Borrell, wysoki przedstawiciel Unii do spraw zagranicznych i polityki bezpieczeństwa, skrytykował przywróconą przez Rosję blokadę ukraińskiego eksportu zboża przez Morze Czarne. Decyzja ta "naraża na ryzyko główny szlak eksportowy bardzo potrzebnego zboża i nawozów, będący sposobem na zaradzenie światowemu kryzysowi żywnościowemu, spowodowanemu wojną z Ukrainą" - napisał dyplomata na Twitterze. "UE wzywa Rosję do cofnięcia swojej decyzji" – dodał.

16:58
30.10.2022

Nowy ambasador Ukrainy w Berlinie ostrzega Niemców ws. uciekinierów z Rosji

Ołeksij Makiejew, nowy ambasador Ukrainy w Niemczech, ostrzegł Berlin przed przyjmowaniem Rosjan, którzy uciekli ze swojego kraju, by uniknąć powołania do wojska. - Byłoby błędem, gdyby Niemcy przyjmowali rosyjskich dezerterów - powiedział dyplomata gazecie "Bild am Sonntag", oceniając, że dla Niemców byłoby to "zagrożenie dla bezpieczeństwa". Jak stwierdził Makiejew, Rosjanie, którzy uciekli za granicę po tym, jak Kreml ogłosił "częściową mobilizację", to "młodzi ludzie, którzy nie mają wyrzutów sumienia, ale chcą uniknąć służby wojskowej".

16:31
30.10.2022

NATO wzywa Rosję do odnowienia "umowy zbożowej"

- Prezydent Putin musi przestać używać żywności jako broni i zakończyć swoją nielegalną wojnę z Ukrainą – powiedziała rzeczniczka NATO Oana Lungescu. -Wzywamy Rosję do ponownego rozważenia jej decyzji i pilnego odnowienia umowy, umożliwiając dotarcie żywności do tych, którzy jej najbardziej potrzebują - dodała, odnosząc się do tzw. umowy zbożowej, która miała obowiązywać do 19 listopada, a która została zawieszona przez Rosję po ataku na statki Floty Czarnomorskiej w porcie w Sewastopolu.

16:05
30.10.2022

Doniesienia o ostrzale na północy Ukrainy

Wojska rosyjskie z terenu Rosji ostrzelały terytorium obwodu czernihowskiego, położonego na północy Ukrainy - podało ukraińskie wojsko. Według tego źródła, po południu w kierunku jednej z wsi Rosjanie oddali ponad 20 salw, prawdopodobnie z artylerii kalibru 122 mm.

15:41
30.10.2022

Holandia wzywa Rosję do przestrzegania "umowy zbożowej"

Wiceszef MSZ Holandii Wopke Hoekstra ocenił, że Rosja, która podjęła decyzję o zawieszeniu swego udziału w tzw. umowie zbożowej, umożliwiającej Ukrainie eksport żywności z portów nad Morzem Czarnym, "po raz kolejny używa żywności jako broni, kosztem najbardziej potrzebujących". "Wzywamy Rosję do przestrzegania porozumienia, które zawarła" - napisał minister. Umowa zbożowa miała obowiązywać do 19 listopada, z możliwością przedłużenia.

15:15
30.10.2022

Na skutek rosyjskiego ostrzału zginęła kobieta

Ukraińska policja z obwodu charkowskiego podała, że ok. godz. 17:00 w sobotę wojska rosyjskie za pomocą artylerii kalibru 152 mm ostrzelały wieś Wołczańsk Chutory, w wyniku czego zginęła 39-letnia kobieta. Śledczy zebrali materiał dowodowy, wszczęto postępowanie karne.

14:40
30.10.2022

Rosja twierdzi, że odzyskała drony użyte podczas ataku na Krym

Rosyjskie Ministerstwo Obrony twierdzi, że odzyskało i przeanalizowało wraki dronów używanych wczoraj na Krymie. Twierdzi też, że atak spowodował "niewielkie uszkodzenia" jednego ze statków Floty Czarnomorskiej.

Analiza wykazała, że drony były wyposażone w kanadyjskie moduły nawigacyjne - poinformowało ministerstwo.

14:24
30.10.2022

Minister infrastruktury: Eksport zboża jest niemożliwy, Rosja ponownie wprowadza blokadę

Statek towarowy Ikaria Angel przewożący 40 000 ton zboża dla Etiopii nie wypłynął z ukraińskiego portu - poinformował minister infrastruktury Ołeksandr Kybrakow. - Towary te były przeznaczone dla mieszkańców Etiopii, którzy są na skraju śmierci głodowej. Ale z powodu zablokowania przez Rosję "korytarza zbożowego" eksport jest niemożliwy – powiedział 30 października.

13:57
30.10.2022

La Reppublica: Włochy wysyłają na Ukrainę ponad 20 samobieżnych haubic

Według włoskiej gazety na Ukrainę ma trafić od 20 do 30 amerykańskich haubic samobieżnych M109 155 mm. Haubice M109 są częścią najnowszego pakietu pomocy wojskowej uzgodnionego przez byłego premiera Mario Draghiego, donosi La Reppublica.

13:41
30.10.2022

Kuleba: Rosja od dawna planowała wznowić „głodowe igrzyska”

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kuleba uważa, że ​​Rosja od dawna planowała podważyć umowę zbożową i teraz próbuje uzasadnić swój krok.

„Wstrzymując swój udział w umowie zbożowej pod fałszywym pretekstem eksplozji w odległości 220 kilometrów od korytarza zbożowego, Rosja blokuje 2 miliony ton zboża na 176 statkach już na morzu – wystarczy, by nakarmić ponad 7 milionów ludzi. Rosja zaplanowała to z dużym wyprzedzeniem” – napisał na Twitterze Kuleba.

Według dyplomaty aktualna kolejka ze zbożem skumulowała się na Morzu Czarnym od września, „kiedy Rosja zaczęła celowo opóźniać funkcjonowanie korytarza i starać się podważyć umowę”. „Rosja podjęła decyzję o wznowieniu igrzysk głodowych dawno temu i teraz próbuje ją usprawiedliwić” – podkreślił Kuleba.

13:24
30.10.2022

Rosja rozszerza listę „nieprzyjaznych krajów” o terytorium z populacją zaledwie około 50 osób

Rosyjski rząd rozszerzył listę krajów i terytoriów, które są „nieprzyjazne”, w tym 11 brytyjskich terytoriów zamorskich.

Lista zawiera teraz: Bermudy, Brytyjskie Terytorium Antarktyczne,  Brytyjskie Terytorium Oceanu Indyjskiego,  Kajmany, Falklandy,  Montserrat,  Wyspy Pitcairn, Wyspy Świętej Heleny, Wniebowstąpienia i Tristan da Cunha,  Georgia Południowa i Sandwich Południowy, Akrotiri i Dhekelia.

Trzy terytoria brytyjskie zostały już uznane za „nieprzyjazne” Rosji – Anguilla, Brytyjskie Wyspy Dziewicze i Gibraltar.

Warto zauważyć, że Wyspy Pitcairn na południowym Pacyfiku zamieszkuje tylko około 50 osób.

13:05
30.10.2022

Gubernator: wojska rosyjskie wysadziły most na rzece Krasna w obwodzie ługańskim

Według gubernatora obwodu ługańskiego Serhija Hajdaia, siły rosyjskie „boją się”, że siły ukraińskie „są bardzo blisko”, ponieważ ukraińska kontrofensywa w regionie trwa.

12:46
30.10.2022

Ukraina: 248 dzieci uznano za zaginione

Na Ukrainie 248 dzieci uważa się obecnie za zaginione. Odnaleziono 7049 dzieci.

Służba prasowa Prokuratury Generalnej poinformowała o tym na Telegramie, udostępniając dane z państwowego portalu „Dzieci wojny”, „Dane dotyczące dzieci na dzień 30 października 2022 r.: 248 – zaginionych, 9441 – deportowanych, 7049 – znalezionych, 96 – zwróconych” – podał PGO.

12:24
30.10.2022

Ławrow powiedział, że ​​Rosja jest gotowa do negocjacji, jeśli Zachód „w pełni uwzględni interesy” Rosji

Czytaj więcej

Rosja twierdzi, że jest gotowa do negocjacji z Zachodem
12:07
30.10.2022

Linie lotnicze wznowią korzystanie z rosyjskiej przestrzeni powietrznej podczas niektórych lotów

Linie Cathay Pacific Airways z Hongkongu ogłosiły, że po przerwie po inwazji Moskwy na Ukrainę ponownie wykorzysta rosyjską przestrzeń powietrzną podczas niektórych lotów.

Popularna „trasa polarna” z Nowego Jorku do Hongkongu ruszy ponownie od wtorku. „Trasa polarna zapewnia bezpieczny, bezpośredni i najszybszy lot naszym klientom podróżującym ze wschodniego wybrzeża Ameryki Północnej do Hongkongu” – poinformowała linia lotnicza, dodając, że nie ma żadnych sankcji, które by to uniemożliwiły.

Cathay Pacific poinformowały w marcu, że nie będą korzystać z przestrzeni powietrznej Rosji, co oznacza, że czasy lotów wydłużyły się.

Rosja zamknęła swoją przestrzeń powietrzną dla europejskich i amerykańskich linii lotniczych.

11:46
30.10.2022

Kraje „przyjazne” Rosji kupują europejskie AGD

 Cała sprawa ma drugie dno. W sprzęcie AGD są półprzewodniki, bez których Rosjanie nie są w stanie produkować uzbrojenia.  

Czytaj więcej

Wielki popyt na europejskie AGD. W tle rosyjska zbrojeniówka
11:35
30.10.2022

USA: Rosja zaostrza kryzys humanitarny

Wstrzymanie przez Rosję umowy zbożowej, czyni z niej broń i zaostrza kryzys humanitarny - powiedział sekretarz stanu USA.

Antony Blinken powiedział w oświadczeniu: „Każde działanie Rosji mające na celu zakłócenie tego krytycznego eksportu zboża jest zasadniczo stwierdzeniem, że ludzie i rodziny na całym świecie powinni płacić więcej za żywność lub głodować”.

11:10
30.10.2022

Grupa Wagnera najwyraźniej obniża standardy i rekrutuje na wojnę w Ukrainie rosyjskich skazańców cierpiących na poważne choroby

Czytaj więcej

Brytyjski wywiad: „Prywatna armia” Putina obniża standardy rekrutacji
10:44
30.10.2022

Ukraina otrzymała 28 czołgów M-55S ze Słowenii

Według słoweńskich mediów czołgi znajdowały się w rezerwie słoweńskiej armii. Zamiast tego kraj otrzyma z Niemiec 40 pojazdów wojskowych. Ministerstwo Obrony Słowenii potwierdziło, że czołgi zostały pomyślnie dostarczone na Ukrainę.

Czołgi M-55S to zmodernizowana wersja radzieckich T-55. Wcześniej kraj wysłał na Ukrainę ponad 35 bojowych wozów piechoty BVP M80A.

10:19
30.10.2022

Gubernator: Rosyjskie ataki zabiły pięciu cywilów w obwodzie donieckim

Według gubernatora obwodu donieckiego Pawła Kyrylenki, zginęli oni w osiedlach Antoniwka, Pierwomajsko, Drużba, Kliszcziówka i Jelyzawietiwka.

09:55
30.10.2022

Rosną wydatki Rosjan na leki przeciwdepresyjne

 Przez pierwsze dziewięć miesięcy tego roku Rosjanie wydali 5 mld rubli na leki przeciwdepresyjne i 13,9 mld rubli na środki uspokajające.   

Czytaj więcej

Depresja opanowuje Rosjan, leki idą jak woda
09:30
30.10.2022

Sztab Generalny: Rosja straciła 71 200 żołnierzy na Ukrainie od 24 lutego

Sztab Generalny Ukrainy poinformował, że Rosja straciła 71 200 żołnierzy na Ukrainie od 24 lutego, tracąc 950 żołnierzy tylko w ciągu ostatnich 24 godzin. W ciągu ostatniego tygodnia Rosja codziennie traciła około 300-500 swoich żołnierzy.

Według Sztabu Generalnego Rosja straciła również 2672 czołgi, 5453 opancerzone wozy bojowe, 4120 pojazdów i zbiorników paliwa, 1724 systemy artyleryjskie, 383 systemy rakiet wielokrotnego startu, 197 systemów obrony przeciwlotniczej, 274 samoloty, 252 helikoptery, 1412 dronów i 16 łodzie.

09:11
30.10.2022

Sztab Generalny: Siły rosyjskie usuwają więźniów z kolonii karnej w Chersoniu

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował, że Rosja przymusowo przesiedliła więźniów z zakładu karnego w Chersoniu i wykorzystuje tę instytucję do przechowywania personelu wojskowego i sprzętu. Ukraińska armia odnotowała też, że blisko stu przedstawicieli rosyjskiej Gwardii Narodowej z Groznego, stolicy Czeczenii, przybyło do Kałańczaka w obwodzie chersońskim.

08:46
30.10.2022

Gubernator: Siły rosyjskie ostrzeliwały Nikopol w nocy 30 października

Gubernator obwodu dniepropietrowskiego Walentyn Rezniczenko poinformował, że siły rosyjskie ostrzelały Nikopol w obwodzie dniepropietrowskim przy użyciu ciężkiej artylerii. W wyniku ataków zniszczonych zostało co najmniej 10 budynków mieszkalnych i domów prywatnych, zabudowań gospodarczych i gazociągu. Nie zgłoszono żadnych ofiar.

08:15
30.10.2022

Ukraińskie wojsko zniszczyło rosyjski sprzęt na południowej linii frontu

Dowództwo Operacyjne Ukrainy „Południe” podało 29 października, że armia ukraińska zabiła na południowej linii frontu 57 rosyjskich żołnierzy i zniszczyła jeden system przeciwlotniczy Tunguska, jeden system rakietowy Pancyr, moździerz samobieżny Nona, kilka samobieżnych haubic, jeden czołg i siedem pojazdów opancerzonych.

07:59
30.10.2022

Kreml nie potwierdził oficjalnie zwolnienia Łapina

Czytaj więcej

Zalew sprzecznych informacji o odsunięciu generała Łapina
07:30
30.10.2022

ISW: Ukraińska decyzja o namierzeniu fregaty zdolnej do wystrzelenia Kalibru w tym czasie ma sens

Czytaj więcej

ISW: Atak na Sewastopol to proporcjonalna reakcja na rosyjskie bombardowania
07:02
30.10.2022

Litewski minister spraw zagranicznych wzywa sojuszników do zabezpieczenia eksportu zboża na Ukrainę eskortą wojskową

Po ogłoszeniu przez Rosję, że zawiesza umowę zbożową zabezpieczaną przez ONZ, która pozwalała na eksport ukraińskiego zboża przez porty Morza Czarnego, litewski minister spraw zagranicznych Gabrielius Landsbergis powiedział, że „negocjacje z Rosją nie działają”. Landsbergis dodał, że jeśli Putin nadal będzie zagrażał ukraińskiemu eksportowi zboża, „wolny świat musi się zjednoczyć, aby zabezpieczyć żeglugę eskortą wojskową”.

06:44
30.10.2022

New York Times: Ukraina osiąga przewagę artylerii na południowym froncie dzięki broni Zachodu

Ukraina zwiększyła zasięg i celność swojego arsenału wojskowego za pomocą precyzyjnie naprowadzanych rakiet i pocisków artyleryjskich, czyli klasy broni, której w rosyjskim arsenale w dużej mierze brakuje. „Żołnierze ukraińscy zabierają pojazdy opancerzone warte miliony dolarów za pomocą tanich dronów domowej roboty, a także bardziej zaawansowanych dronów i innej broni dostarczonej przez Stany Zjednoczone i sojuszników” – donosi New York Times.

06:21
30.10.2022

Rosyjskie media: Rosja usuwa dowódcę swojego największego okręgu wojskowego

Dowódca Centralnego Okręgu Wojskowego Rosji Aleksandr Łapin został usunięty ze stanowiska, podał Moscow Times, powołując się na źródła w rosyjskim Ministerstwie Obrony. Powód jest nieznany. Nie jest też jasne, kto zastąpi Łapina. W Rosji Łapin był krytykowany za wycofanie wojsk rosyjskich z Łymanu.

06:09
29.10.2022

Relacja z sobotnich wydarzeń w Ukrainie

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 248