06:48
30.10.2022

Na najnowsze informacje z Ukrainy zapraszamy tutaj

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 249
00:01
29.10.2022

Kończymy relację

Kolejne doniesienia z Ukrainy będziemy podawali od rana.

23:53
29.10.2022

Waszyngton: Moskwa używa żywności jako broni

Rosja, która ogłosiła, że ​​zawiesza swój udział w porozumieniu o eksporcie zboża, używa „żywności jako broni”, oświadczyła rzeczniczka Rady Bezpieczeństwa Narodowego Białego Domu Adrienne Watson. Ta decyzja „bezpośrednio wpływa na kraje, które są w potrzebie i na ceny żywności na całym świecie oraz zaostrza poważne już kryzysy humanitarne i brak bezpieczeństwa żywnościowego” – dodała.

23:17
29.10.2022

Joe Biden oburzony zawieszeniem porozumienia zbożowego przez Rosję

Prezydent USA Joe Biden oznajmił, że zawieszenie porozumienia dotyczącego eksportu ukraińskiego zboża przez Rosję jest oburzające. Jego zdaniem Rosjanie nie mają żadnego powodu, by to robić.

Moskwa twierdzi, że zawieszenie lipcowego porozumienia zawartego pod auspicjami ONZ to  odpowiedź na poranny atak na port wojenny w Sewastopolu, o przeprowadzenie którego oskarżyła Ukrainę.

22:32
29.10.2022

Prezydent Zełenski apeluje o reakcję na zawieszenie przez Rosję umowy zbożowej

Prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski zaapelował wieczorem o stanowczą reakcję międzynarodową, na poziomie ONZ i G20, na zawieszenie przez Rosję udziału w umowie zbożowej. Powiedział, że Rosja już we wrześniu świadomie zaczęła zaostrzać kryzys żywnościowy, blokując ruch statków z ukraińską żywnością. W korytarzu zbożowym znajduje się 176 statków, na których jest żywność dla 7 mln ludzi. "Dlaczego garstka osób gdzieś na Kremlu może decydować, czy ludzie w Egipcie czy Bangladeszu będą mieli jedzenie?"- pytał Żełenski. Oznajmił też, że "Ukraina była i nadal może być jednym z gwarantów globalnego bezpieczeństwa żywnościowego".

21:26
29.10.2022

Kułeba o głodowym piarze Rosji

"Głodowy piar Rosji. Moskwa obiecuje innym krajom w ciągu najbliższych 4 miesięcy 500 tys. ton zboża (najprawdopodobniej skradzionego z Ukrainy). Ale rujnując korytarz zbożowy Rosja blokuje TERAZ 2 miliony (!) ton zboża dla Algierii, Jemenu, Wietnamu, Bangladeszu i innych państw" - napisał w mediach społecznościowych minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba.

20:54
29.10.2022

Sztab generalny armii Ukrainy: Okupanci wywieźli z Chersonia na Krym leki i sprzęt medyczny

Okupanci wywieźli z Chersonia na anektowany Krym środki transportu publicznego, sprzęt medyczny ze szpitali i preparaty medyczne z aptek. Okupacyjne władze odsunęły od pracy personel kilku miejskich szpitali - informuje w komunikacie w mediach społecznościowych Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy.

20:20
29.10.2022

W Sewastopolu płonie fregata "Admirał Makarow"

W mediach społecznościowych można zobaczyć zdjęcia płonącej rosyjskiej fregaty. To okręt, który zastąpiła zatopiony w kwietniu krążownik "Moskwa".

Czytaj więcej

Na Krymie płonie fregata "Admirał Makarow"
19:39
29.10.2022

Rosja: generał Aleksander Łapin został zwolniony

Dowódca rosyjskiego Centralnego Okręgu Wojskowego, gen. Aleksander Łapin stracił stanowisko, informują na rosyjskie media. Dowódca był krytykowany przez lidera Czeczenii Ramzana Kadyrowa i biznesmena Jewgienija Prigożyna. Kadyrow obwinił Łapina o wycofanie rosyjskich wojsk z Łymanu i nazywał go "nieudacznikiem".

18:56
29.10.2022

Kijów potępia Moskwę za zerwanie porozumienia zbożowego

Minister spraw zagranicznych Ukrainy Dmytro Kułeba potępił pretekst, którym Rosja usprawiedliwia zawieszenie umowy o eksporcie zboża. Na Twitterze Kułeba podkreślił, że korytarz zbożowy umożliwił „zapewnienie bezpieczeństwa żywnościowego milionom ludzi”, zwłaszcza w Afryce. „Wzywam wszystkie państwa, aby zażądały od Rosji zakończenia igrzysk głodowych i ponownego wypełnienia swoich zobowiązań” – napisał.

18:35
29.10.2022

Pod Kijowem otwarto dostarczone przez Polskę miasteczko modułowe

Polska ambasada w Kijowie poinformowała, że w podkijowskim Wasylkowie otwarte zostało powstałe z udziałem Polski miasteczko modułowe. Schronienie znajdą w nim osoby, które straciły dach nad głową wskutek rosyjskiej agresji. W miasteczku będą mogły zamieszkać w sumie 352 osoby.

Jak podała polska ambasada w Kijowie, powstało ono dzięki Kancelarii Prezesa Rady Ministrów i Rządowej Agencji Rezerw Strategicznych we współpracy z ukraińskim Ministerstwem Rozwoju Regionalnego.

17:59
29.10.2022

MSW Ukrainy: od początku wojny z niewoli wróciło ponad 1000 ukraińskich żołnierzy

Przedstawiciel ukraińskiego wywiadu wojskowego Andrij Jusow poinformował, że do tej pory odbyło się prawie 30 wymian jeńców, a planowane są kolejne, zarówno grupowe, jak i pojedynczych osób.

Dziś poinformowano również, że do domów wróci 52 kolejnych żołnierzy Sił Zbrojnych Ukrainy. Wśród nich są członkowie Gwardii Narodowej Ukrainy, marynarze, funkcjonariusze straży granicznej, wojskowi i żołnierze obrony terytorialnej, jest także dwóch cywilów. "Obrońcy Azowstalu, obrońcy Mariupola i ludzie, którzy przetrwali, wracają do domu" - napisał szef biura Wołodymyra Zełenskiego Andrij Jermak.

17:27
29.10.2022

Ministerstwo Obrony Rosji poinformowało, że wstrzymuje swój udział w umowie o eksporcie zboża z Ukrainy

Po sobotnim ataku dronów na port w Sewastopolu, Rosjanie wstrzymali ruch promów i łodzi. Po kilku godzinach poinformowali, że wstrzymują realizację umowy o eksporcie zboża z Ukrainy, która obniżyła ceny i złagodziła niedobory żywności na świecie.

Zgodnie z porozumieniem, za pośrednictwem ONZ, wyeksportowano ponad 9 mln ton zboża.

Czytaj więcej

Rosja zawiesiła swój udział w umowie w sprawie eksportu ukraińskiego zboża
16:58
29.10.2022

Putin stanie przed międzynarodowym trybunałem?

Komisarz UE ds. sprawiedliwości Didier Reynders uważa za możliwe postawienie prezydenta Rosji Władimira Putina w stan oskarżenia przed międzynarodowym trybunałem za wojnę w Ukrainie.

Procesy zbrodniarzy wojennych mogą ruszyć jeszcze w tym roku.

Czytaj więcej

UE: Putin może stanąć przed międzynarodowym trybunałem
16:17
29.10.2022

Brytyjczycy odrzucają rosyjskie oskarżenia o atak o na Nord Stream

Brytyjskie ministerstwo obrony odrzuca rosyjskie oskarżenia o atak na gazociągi Nord Stream na dnie Morza Bałtyckiego. Rosjanie obwinili dziś Londyn o wykorzystanie Royal Navy do ataków na gazociągi Nord Stream. Brytyjczycy nazwali te doniesienia fałszywymi twierdzeniami  gigantycznej skali, a Rosja stara się w ten sposób odwrócić uwagę od nielegalnej inwazji na Ukrainę. Zdaniem ministerstwa obrony Wielkiej Brytanii oskarżenia to dowód, że na Kremlu dochodzi do wewnętrznych sporów.

15:43
29.10.2022

Holandia dostarcza Rosji technologie wykorzystywane w wojnie w Ukrainie

Holenderski wywiad  poinformował, że firmy z Holandii sprzedają swoje zaawansowane technologie podmiotom założonym przez rosyjski wywiad wojskowy.

Rosyjskie tajne służby miały utworzyć dziesiątki przedsiębiorstw działających w Holandii jako „firmy-przykrywki”, w celu uniknięcia zachodnich sankcji, podał Jan Swillens szef holenderskiej Wojskowej Służby Wywiadu (MIVD), cytowany przez portal Financieele Dagblad. Kupowane w Holandii technologie są następnie przemycane do Rosji w celach wojskowych.

W Holandii produkowane są mikroczipy oraz istotne komponenty sprzętu komunikacyjnego i technologii morskiej.

15:11
29.10.2022

Atak na Nord Stream. Wielka Brytania zaprzecza rosyjskim oskarżeniom

Wielka Brytania zaprzeczyła rosyjskim twierdzeniom, że personel brytyjskiej marynarki wojennej wysadził w zeszłym miesiącu gazociąg Nord Stream, nazywając je "fałszywymi twierdzeniami o niebotycznej skali".

"Aby odciągnąć uwagę od ich katastrofalnego radzenia sobie z nielegalną inwazją na Ukrainę, rosyjskie Ministerstwo Obrony ucieka się do rozpowszechniania fałszywych twierdzeń o ogromnej skali" - powiedział rzecznik brytyjskiego Ministerstwa Obrony.

"Ta zmyślona historia, mówi więcej o kłótniach toczących się wewnątrz rosyjskiego rządu niż o Zachodzie" - dodał.

14:10
29.10.2022

Ukraińcy chcą do końca listopada odbić Chersoń

O planach armii mówi szef wywiadu wojskowego.

Czytaj więcej

Szef ukraińskiego wywiadu: Wyzwolenie Chersonia potrwa prawdopodobnie do końca listopada
13:34
29.10.2022

Rosja oskarża Wielka Brytanie o atak terrorystyczny na Nord Stream

Ministerstwo obrony Rosji ogłosiło, że personel brytyjskiej marynarki wojennej wysadził w zeszłym miesiącu gazociągi Nord Stream, bezpośrednio oskarżając członka NATO o sabotowanie krytycznej rosyjskiej infrastruktury.

Czytaj więcej

Rosjanie oskarżają Brytyjczyków o atak na gazociągi Nord Stream
13:25
29.10.2022

Starania Gazpromu o klientów

 Mołdawia otrzymała lukratywną propozycję: gaz będzie o 209 dolarów tańszy. W 2022 roku rosyjska firma groziła zerwaniem kontraktu z powodu braku płatności

Czytaj więcej

Gazprom kusi Mołdawię tańszym gazem
12:44
29.10.2022

Litwa naprawi co najmniej 12 ukraińskich haubic PzH2000

Dwie sztuki artylerii samobieżnej PzH2000 155 mm są już w drodze powrotnej na Ukrainę po naprawie na Litwie, a kolejne dwie uszkodzone haubice są obecnie wysyłane na Litwę - napisał na Twitterze minister obrony tego kraju Arvydas Anušauskas.

12:43
29.10.2022

Zełenski: Rosjanie kradną sprzęt medyczny z Chersonia

Rosyjskie siły w okupowanym regionie chersońskim dokonują masowych kradzieży sprzętu medycznego i karetek pogotowia w celu uczynienia tego obszaru niezdatnym do zamieszkania - powiedział prezydent Wołodymyr Zełenski.

- Okupanci postanowili zamknąć placówki medyczne w miastach, zabrać sprzęt medyczny, karetki, wszystko. Wywierają presję na lekarzy, którzy jeszcze pozostali... aby przenieśli się na terytorium Rosji - mówił prezydent Ukrainy.

12:00
29.10.2022

Ukraińskie siły specjalne zabiły wysokiego rangą bojownika grupy Wagnera

Lokalizacja nie została podana, ale członkowie grupy "Chort" stacjonują na południu kraju.

Czytaj więcej

Wysoki rangą oficer grupy Wagnera zabity na Ukrainie
11:46
29.10.2022

430 dzieci zabitych, a 823 rannych od początku wojny

"Pełnowymiarowa agresja zbrojna Federacji Rosyjskiej dotknęła ponad 1253 dzieci na Ukrainie. Liczba zabitych dzieci nie zmieniła się - 430. Liczba rannych dzieci wzrosła do ponad 823" - zamieścił w serwisie Telegram Prokurator Generalny Ukrainy.

W oświadczeniu dodano, że liczby te nie są ostateczne, ponieważ trwają prace nad ustaleniem ofiar na obszarach aktywnych działań wojennych, na tymczasowo okupowanych i wyzwolonych terytoriach.

W wyniku bombardowania i ostrzału przez rosyjskie siły zbrojne uszkodzonych zostało łącznie 2 688 placówek oświatowych, przy czym 331 placówek zostało całkowicie zniszczonych.

11:45
29.10.2022

Rosjanie proszą mieszkańców, by nie zamieszczali w internecie filmów z ataków dronów na Sewastopol

Mianowany przez Moskwę gubernator Sewastopola Michaił Rażdżew poprosił mieszkańców, aby nie zamieszczali w mediach społecznościowych filmów z ataku dronów na miasto.

- Dla wszystkich powinno być jasne, że takie informacje są bardzo potrzebne ukraińskim nazistom, aby zrozumieć, jak zbudowana jest obrona naszego miasta - powiedział.

11:38
29.10.2022

Lotnicze plany Ukrainy 

Ukraińców czekają wielkie wyzwania, kiedy będą już w stanie ponownie uruchomić swoje lotniska. Ukraiński minister infrastruktury pracuje nad planami odbudowy lotnictwa komercyjnego.

Czytaj więcej

Wojna jeszcze trwa. Ukraińcy planują pasażerski ruch lotniczy
10:59
29.10.2022

Szojgu mówi o ponad 80 tys. poborowych wysłanych na Ukrainę

Minister obrony Rosji podczas spotkania z Władimirem Putinem przekazał, że ogłoszona mobilizacja została zakończona.

Putin podziękował swojemu ministrowi, przyznając, że na początku działań rekrutacyjnych pojawiły się pewne problemy. - To było prawdopodobnie nieuniknione, biorąc pod uwagę, że takie wydarzenia nie były organizowane w naszym kraju od dawna - powiedział.

10:31
29.10.2022

Ponad 70 tys. ofiar wśród rosyjskich żołnierzy

10:07
29.10.2022

Rosjanie uwzględnią w swoich planach modernizację broni jądrowej USA w Europie

O planach poinformował wiceszef MSZ Rosji.

Czytaj więcej

MSZ Rosji: Weźmiemy pod uwagę modernizację bomb atomowych USA w Europie
09:36
29.10.2022

Chersoń: Mieszkańcy mają dwa dni na ewakuację

Czytaj więcej

Rosjanie dają mieszkańcom Chersonia dwa dni na ewakuację
09:29
29.10.2022

Wielka Brytania skończy z importem LNG z Rosji

Od 1 stycznia 2023 r. Wielka Brytania zaprzestanie importu rosyjskiego skroplonego gazu ziemnego i wesprze kraje na całym świecie w zmniejszeniu ich zależności od rosyjskiego gazu – głosi komunikat brytyjskiego MSZ Zmodyfikowana.

Czytaj więcej

Wielka Brytania pożegna rosyjskie LNG i ropę w przyszłym roku
08:14
29.10.2022

Krym: Rosjanie odparli atak dronów w Sewastopolu

Czytaj więcej

Krym: Port w Sewastopolu zaatakowany. Rosjanie tymczasowo wstrzymali żeglugę
07:37
29.10.2022

Sztab Generalny: 25 ataków lotniczych w ciągu ostatniej doby

Sztab Generalny Sił Zbrojnych Ukrainy poinformował 29 października, że siły rosyjskie przeprowadziły również cztery uderzenia rakietowe i ponad 70 ataków z użyciem MLRS. W ciągu ostatniej doby siły powietrzne Ukrainy zestrzeliły dwa samoloty szturmowe Su-25, jeden śmigłowiec Mi-8 i jeden rosyjski dron.

07:25
29.10.2022

Ukraińcy kontrolują dużą część kluczowej trasy w obwodzie ługańskim

Czytaj więcej

Ukraińcy kontrolują kluczową trasę na wschodzie kraju
07:02
29.10.2022

ISW: Rosjanie nie czynią postępów na froncie

Rosyjska operacja informacyjna promuje narrację, że siły rosyjskie robią znaczące postępy w Bachmucie, prawdopodobnie w celu poprawy morale wśród sił rosyjskich i prawdopodobnie w celu poprawy osobistej pozycji Jewgienija Prigożyna - uważają analitycy ISW.

Czytaj więcej

ISW: Rosjanie wyolbrzymiają swoje postępy pod Bachmutem
06:32
29.10.2022

Dowództwo południowe: Rosyjskie siły dają mieszkańcom w pobliżu Chersonia dwa dni przed przymusową deportacją

Dowództwo Operacyjne Ukrainy "Południe" poinformowało 28 października, że rosyjskie wojska dały mieszkańcom w pobliżu Chersonia dwa dni przed tym, jak będą zmuszeni opuścić swoje domy i zostaną wywiezieni na okupowany przez Rosję Krym. "Wzdłuż tzw. tras ewakuacyjnych na tymczasowo okupowany Krym ustawiono dodatkowe punkty kontrolne, w których zorganizowano dokładną inspekcję i kontrolę ludności cywilnej" - dodało dowództwo.

06:13
29.10.2022

Ukraińskie wojsko niszczy 3 składy amunicji na południu kraju

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" poinformowało, że siły ukraińskie zabiły również 34 rosyjskich żołnierzy i zniszczyły dwie wyrzutnie rakiet Grad, cztery czołgi, jedno działo samobieżne Hiacynt, haubicę holowaną i trzy moździerze.

06:01
29.10.2022

Naczelny dowódca Sił Zbrojnych Ukrainy:  Operacje obronne Ukrainy zakończone sukcesem

Głównodowodzący Siłami Zbrojnymi Ukrainy Wałerij Załużny w rozmowie telefonicznej powiedział przewodniczącemu Połączonych Szefów Sztabów Markowi Milleyowi, że Rosja nie odnosi sukcesów na polu walki pomimo przewagi ogniowej i zwiększonej liczby wojsk.

05:49
29.10.2022

Podsumowanie piątkowych wydarzeń

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 247