Co za tym stoi? Oczywiście zezwolenie rządu w Moskwie na import równoległy tych towarów, jakich nie można sprowadzać bezpośrednio, a produkcja miejscowa jest znacznie gorszej jakości i jest niewystarczająca. Okazuje się jednak, że nie całkiem o to chodzi i cała sprawa ma drugie dno. W sprzęcie AGD są półprzewodniki, bez których Rosjanie nie są w stanie produkować uzbrojenia.
Ormianie w ciągu ostatnich 8 miesięcy ( czyli od początku inwazji) kupili w krajach UE dwa razy tyle sprzętu AGD, ile w ciągu ostatnich 2 lat łącznie — wynika z danych Eurostatu. W Kazachstanie nagle pojawił się gigantyczny popyt na lodówki, a ich import od marca do września ma wartość 21,7 mld dolarów. Doskonale „sprzedają się” w tym kraju także pralki i elektryczne odciągacze do pokarmu. Import tych ostatnich z krajów UE w I półroczu 2022 zwiększył się o 633 proc., podczas gdy liczba urodzeń w tym kraju zmniejszyła się o 8,4 proc. w porównaniu z tym samym okresem 2021. Na odciągacze wystrzelił też popyt w Armenii, w tym kraju wzrósł on trzykrotnie, przy spadku liczby urodzeń o 4,3 proc.
Dlatego właśnie pojawiły się obawy, że europejska branża AGD w niezamierzony sposób wspiera rosyjską machinę wojenną, bo stała się dostawcą komponentów. Te obawy są zresztą jak najbardziej uzasadnione, bo półprzewodniki wymontowane z lodówek i pralek pojawiły się w rosyjskich czołgach, jakie przejęli Ukraińcy — pisze Bloomberg.
Czytaj więcej
Rosjanie nie odpuszczają. Wszystkie ukraińskie lotniska są zamknięte dla ruchu cywilnego, a Ukraińcy, którzy muszą dokądś polecieć korzystają z portów w krajach ościennych. Ołeksandr Kurbakow, ukraiński minister infrastruktury, ujawnił jednak podczas wideokonferencji z okazji forum APG World Connect, że nie przeszkadza mu to w pracy nad planami odbudowy lotnictwa komercyjnego.
Rosjanie przestali publikować statystyki importowe od marca 2022. Ale z kolei kazachskie dane pokazują, że Rosjanie w I połowie tego roku kupili w tym kraju ponad trzykrotnie więcej odciągaczy pokarmu, niż w całym 2021 roku. Kazachski eksport pralek ( a ten kraj nie jest ich znaczącym producentem) do Rosji w ciągu pierwszych 8 miesięcy 2022 osiągnął wartość 7,5 mln dol, a w przypadku lodówek zwiększył się aż dziesięciokrotnie.