Czytaj więcej

Nie żyje Elżbieta II, królowa Wielkiej Brytanii

W czwartek Pałac Buckingham informował w oświadczeniu, że zaniepokojeni stanem zdrowia monarchini lekarze zarekomendowali, aby królowa Elżbieta II znalazła się pod nadzorem medycznym. Według komunikatu, królowa przebywała w rezydencji w Balmoral. O sytuacji poinformowana została najbliższa rodzina Elżbiety II.

Czytaj więcej

Lekarze zaniepokojeni stanem zdrowia królowej Elżbiety II

We wtorek królowa w rezydencji w Balmoral przyjęła ustępującego premiera Borisa Johnsona i nową szefową brytyjskiego rządu, Liz Truss.

Czytaj więcej

Wielka Brytania: Premier Liz Truss. Wybrano następcę Borisa Johnsona

W środę Elżbieta II odwołała wirtualne posiedzenie Tajnej Rady Wielkiej Brytanii, ponieważ lekarze zalecili jej odpoczynek. Po raz ostatni pojawiła się publicznie we wtorek, kiedy spotkała się w Balmoral z odchodzącym premierem Borisem Johnsonem, a następnie z obejmującą po nim urząd Liz Truss.

Ostatnimi czasy królowa Elżbieta odwoływała swój udział w coraz większej liczbie wydarzeń, w których zwyczajowo uczestniczyła.

W czerwcu tego roku po raz pierwszy od czasu swojej koronacji nie pojawiła się na słynnych wyścigach Royal Ascot. Wcześniej Pałac Buckingham przekazał, że królowa nie weźmie udziału w nabożeństwie dziękczynnym w katedrze św. Pawła, które odprawiano w ramach Platynowego Jubileuszu.

W sierpniu, po przybyciu do ulubionej rezydencji, zamku Balmoral, królowa nie wzięła udziału tradycyjnym przyjęciu powitalnym, odbyła się jedynie kameralna prywatna uroczystość.

Stan zdrowia monarchini wyraźnie się pogorszył po śmierci księcia Filipa - małżonka królowej od 1947 roku.  Książę Edynburga zmarł w kwietniu 2021.

Czytaj więcej

Żyli długo i szczęśliwie

Królowa Elżbieta II była najdłużej panującym monarchą w historii Wielkiej Brytanii, a od 13 października 2016  do chwili śmierci - najdłużej panującą głową państwa na świecie.

Wstąpiła na tron w lutym 1952 r. po śmierci swojego ojca, Jerzego VI. Została koronowana 2 czerwca 1953 r. W bieżącym roku w Zjednoczonym Królestwie obchodzono jubileusz 70-lecia panowania Elżbiety II.