04:35
07.09.2022

Najnowsze doniesienia z Ukrainy można znaleźć tutaj:

Czytaj więcej

Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 196
00:01
06.09.2022

Koniec wtorkowej relacji

Na kolejne doniesienia dotyczące inwazji Rosji na Ukrainę zapraszamy w środę od wczesnego poranka.

23:57
06.09.2022

Wiceszef MSZ: Cena bezpieczeństwa bywa czasami wysoka

- Jasnym jest, że każdy z nas czy to Polacy, czy Niemcy, czy Francuzi chcieliby, aby te koszty bezpieczeństwa były jak najniższe. Aby ceny energii, paliw czy nawozów były jak najniższe. Niestety z uwagi na agresywną politykę rosyjską one dzisiaj są wysokie - powiedział w rozmowie z portal i.pl Marcin Przydacz, podsekretarz stanu w Ministerstwie Spraw Zagranicznych.

- Cena bezpieczeństwa bywa czasami wysoka. Na skutek zaniedbań poprzednich wielu lat i prób obłaskawiania Rosji, dzisiaj niektóre państwa UE są w trudnej sytuacji. Dlatego te koszty bezpieczeństwa niestety bywają czasami wysokie. Ale przypomnijmy, że kiedy nasz rząd ostrzegał przed Nord Stream 1 i 2, odsądzany był od czci i wiary, jako przepełniony rusofobia i nieeuropejski. Dziś Niemcy mają problem z gazem, a właśnie przed tym ich ostrzegaliśmy - wypominał Przydacz.

23:53
06.09.2022

Rosja: Komendant okupantów z Berdiańska przeżył zamach

Późnym wieczorem agencja propagandowa RIA Nowosti przekazała, że Artem Bardin, pod którego samochód podłożony został ładunek wybuchowy, przeżył zamach i jest w „ciężkim, ale stabilnym stanie”. Agencja cytuje Nikołaja Miroszniczenko, szefa miejskiego wydziału zdrowia.

Czytaj więcej

Komendant władz okupacyjnych Berdiańska jednak żyje?
23:46
06.09.2022

Zełenski: Zawsze będziemy pamiętali o pomocy od Polaków

- Chcę podziękować wszystkim Polkom i Polakom za tę ogromną pomoc i wsparcie, którą niesiecie Ukrainie i Ukraińcom. Zawsze będziemy to pamiętali. Pokazaliście wrażliwość wobec bliźnich i otwartość waszych serc wobec każdego Ukraińca – w Polsce czy w Ukrainie, to bez znaczenia. To odsłania ogromny potencjał dla naszej współpracy w przyszłości – który koniecznie zachowamy – oraz potencjał naprawdę bratnich relacji międzyludzkich między naszymi narodami - powiedział prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski w wywiadzie, udzielonym portalowi i.pl.

23:34
06.09.2022

Propagandyści z FSB publikują „dokumenty dotyczące rzezi wołyńskiej”

Federalna Służba Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej opublikowała „nowe dokumenty archiwalne dotyczące rzezi wołyńskiej z 1943 r.” Według Rosjan mówią one „o pozyskaniu przez sowieckie organy bezpieczeństwa państwowego informacji o potwornych zbrodniach ukraińskich nacjonalistów na ludności polskiej”. FSB podkreśla, że „okupujący Ukrainę naziści co najmniej nie ingerowali w te zbrodnie”.

To nie pierwszy przypadek, gdy w czasie inwazji na Ukrainę Rosjanie publikują dokumenty (ich autentyczności w żaden sposób nie udowadniają), mające poróżnić Polskę i Ukrainę. Podobnie udostępniane są materiały mające dowodzić np. współpracy mieszkańców państw bałtyckich z hitlerowskimi Niemcami.

23:26
06.09.2022

Błaszczak: W dużej mierze Niemcy sfinansowały możliwości wojenne Rosji

- Pieniądze, które płynęły za gaz rosyjski do Moskwy stanowiły podstawę do zbudowania siły militarnej przez Putina. To dzięki tym pieniądzom Putin mógł zbudować na tyle silną armię, żeby zaatakować Ukrainę. Więc można powiedzieć, że sfinansowane z tych pieniędzy rakiety czy pociski bombardowały miasta na Ukrainie - przekonywał w wieczornym programie „Gość Wiadomości” w TVP minister obrony Mariusz Błaszczak, zdaniem którego „w dużej mierze zachód Europy, a w szczególności Niemcy sfinansowały możliwości wojenne Rosji”.

23:10
06.09.2022

Podolak wskazał „jedyną dobrą strategią dla wojsk rosyjskich”

„Obecnie jedyną dobrą strategią dla wojsk rosyjskich jest odwrót na dużą skalę we wszystkich kierunkach. Gorąco polecam” - napisał ironicznie w mediach społecznościowych Mychajło Podolak, doradca Szefa Kancelarii Prezydenta Ukrainy Wołodymyra Zełenskiego.

22:15
06.09.2022

Zełenski odbył rozmowę telefoniczną z Liz Truss

Wołodymyr Zełenski jest pierwszą głową państwa, z którą rozmawiała nowa premier Wielkiej Brytanii.

Prezydent Ukrainy zaprosił Truss do Kijowa.

W rozmowie poruszono kwestię koordynacji dalszych nacisków na Federację Rosyjską.

"Celem jest powstrzymanie agresji i postawienie sprawców przed wymiarem sprawiedliwości. Ważne jest, aby nazwać Rosję państwem terrorystycznym" - napisał Zełenski w mediach społecznościowych.

22:13
06.09.2022

Ukraina wyśle 28 600 ton zboża do dotkniętej głodem Somalii

"Przesyłka dotrze w najbliższych tygodniach" - napisał na Twitterze prezydent Wołodymyr Zełenski. „Ukraina nadal ratuje świat swoim ziarnem” – dodał.

ONZ przewiduje, że Somalia będzie cierpieć z powodu głodu do końca roku.

21:38
06.09.2022

Kanclerz Scholz tłumaczy się z decyzji o niewysyłaniu czołgów do Ukrainy

Nawiązując do artykułu w "Die Welt" o blokowaniu wysyłki Leopardów do Ukrainy, Kanclerz Olaf Scholz w rozmowie z "Frankfurter Allgemeine Zeitung" przekonywał, że żaden inny kraj G7 również nie wysłał na Ukrainę własnych czołgów, a decyzja o dostawie niektórych systemów uzbrojenia musi być skoordynowana najpierw ze wszystkimi sojusznikami.

21:01
06.09.2022

Rosja o współpracy z USA w zakresie zwalczania terroryzmu: Nie istnieje

- Kontakty między Rosją a USA w sprawie operacji antyterrorystycznych były kontynuowane pomimo wszelkich komplikacji w stosunkach dwustronnych, ale teraz Waszyngton zerwał je i stara się „wypchnąć” Moskwę z kontaktów międzynarodowych - powiedział zastępca sekretarza Rady Bezpieczeństwa Rosji Jurij Kokow w wywiadzie dla "Rossijskoj Gaziety".

Czytaj więcej

Rosja: USA zerwały wszelką współpracę w kwestii zwalczania terroryzmu
20:30
06.09.2022

Prezydent Joe Biden gratuluje Liz Truss i "oczekuje pogłębienia stosunków"

Biden powiedział, że oczekuje „pogłębienia szczególnych stosunków między naszymi krajami i ścisłej współpracy w zakresie globalnych wyzwań”, w tym we wspieraniu Ukrainy.

19:57
06.09.2022

Arestowycz: W Chersoniu znajduje się około 20 tys. rosyjskich żołnierzy

- Bez wsparcia logistycznego i amunicji ta grupa szybko się rozsypie - mówi jeden z czołowych doradców ukraińskiego prezydenta Ołeksij Arestowycz w rozmowie z „Rzeczpospolitą”.

Czytaj więcej

Armia Rosji przyparta do brzegu Dniepru. Doradca Zełenskiego: W ciągu miesiąca wyzwolimy Chersoń
19:41
06.09.2022

Minister spraw zagranicznych Rosji o Liz Truss:  Z natury antyrosyjska

- Nowa premier Wielkiej Brytanii Liz Truss ma od dawna negatywny stosunek do Rosji, ale w obecnych warunkach ważniejsze byłoby, aby Londyn uporządkował stosunki z najbliższymi sąsiadami, w tym z Francją - powiedział na konferencji prasowej rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

Czytaj więcej

Ławrow: Nowa premier Wielkiej Brytanii jest z natury antyrosyjska
19:25
06.09.2022

Zamach na komendanta władz okupacyjnych Berdiańska

Artem Bardin zmarł w wyniku odniesionych obrażeń.

Czytaj więcej

Komendant władz okupacyjnych Berdiańska jednak żyje?
18:34
06.09.2022

USA potwierdzają postępy ukraińskiej ofensywy

Departament Obrony USA potwierdził, że ukraińskie siły ofensywne w regionie Chersonia "kontynuują pewne ruchy naprzód”, w tym odzyskiwanie wiosek, powiedział wysoki urzędnik Pentagonu, gen. Pat Ryder.

Pentagon dostrzegł także ofensywne ruchu wojsk ukraińskich w pobliżu Bachmuta.

18:00
06.09.2022

Andrzej Duda spotkał się z prezydentem Nigerii. Rozmawiał m. in. o wojnie

Prezydent Andrzej Duda przybył we wtorek do Abudży, stolicy Nigerii, gdzie rozmawiał z prezydentem tego kraju Muhammadu Buharim. To pierwszy przystanek głowy państwa w ramach wizyty w krajach Afryki Zachodniej.

Jak poinformował prezydent, głównymi tematami spotkania z Buharim były kwestie związane z zapewnieniem bezpieczeństwa żywnościowego i energetycznego.

- Oba te tematy są związane z sytuacją, z jaką mamy dzisiaj do czynienia w naszej części Europy, kryzysem wywołanym rosyjską agresja na Ukrainę. Rosyjska agresja na Ukrainę, niczym nieuzasadniona, wywołuje niestety bardzo poważny kryzys żywnościowy, jak i bardzo poważny kryzys energetyczny. Dlatego zarówno wsparcie dla Ukrainy w możliwościach eksportowania przez nią produktów rolnych, jak również wsparcie dla krajów Afryki – w pierwszej kolejności dla naszego partnerskiego kraju, jakim jest Nigeria – dla nas jest bardzo ważne, także jako kraju członkowskiego ONZ - powiedział Andrzej Duda.

17:34
06.09.2022

Enerhodar odcięty od wody i elektryczności

Potężna eksplozja w mieście Enerhodar, w którym znajduje się Zaporoska Elektrownia Atomowa, odcięła dostawy wody i elektryczności.

O sytuacji informuje w mediach społecznościowych mer miasta Dmytro Orłow.

17:01
06.09.2022

Ponad 750 osób ewakuowano z obwodu charkowskiego

We współpracy z wolontariuszami, ratownikami i stróżami prawa przeprowadzono kolejną ewakuację z czasowo okupowanych terytoriów - pisze na Telegramie Ołeh Synehubow, gubernator obwodu.

Tym razem  ewakuowano 753 osoby, w tym 163 dzieci. Ponadto wśród ewakuowanych było 9 osób niepełnosprawnych. Potrzebujący otrzymali pomoc medyczną i psychologiczną.

16:26
06.09.2022

Raport MAEA po kontroli w Zaporożu. Agencja "poważnie zaniepokojona"

Agencja podkreśliła pilną potrzebę środków tymczasowych „aby zapobiec awarii jądrowej wynikającej z fizycznych szkód spowodowanych działaniami wojennymi”.

Czytaj więcej

Raport MAEA po kontroli w Zaporożu. Agencja "poważnie zaniepokojona"
15:53
06.09.2022

"Die Welt": Kanclerz Scholz blokuje dostawy czołgów na Ukrainę

Producent Krauss-Maffei Wegmann (KMW) jest gotowy dostarczyć Ukrainie 100 czołgów Leopard 2A7 oraz części zamienne i szkolenia dla żołnierzy o wartości 1,55 mld euro, wynika z oferty firmy, którą przedstawiła niemiecka gazeta

Według "Die Welt" kanclerz Olaf Scholz nie zareagował na ofertę.

Czytaj więcej

Kanclerz Niemiec blokuje dostawę Leopardów dla Ukrainy. "Brak chęci"
15:35
06.09.2022

Komisja Europejska wzywa do zawieszenia uprzywilejowanego dostępu do UE dla obywateli Rosji

Komisja przedstawia dziś również wniosek w sprawie nieuznawania rosyjskich paszportów wydanych na okupowanych obszarach Ukrainy.

Czytaj więcej

KE: Umowa UE z Rosją o ułatwieniach wizowych musi zostać zawieszona
15:13
06.09.2022

Była ambasador USA w Polsce zachęca Warszawę do udziału w odbudowie Ukrainy

Mosbacher: Jeśli kraje Trójmorza tego nie zrobią, to obawiam się, że w odbudowę Ukrainy zaangażują się kraje, które nie są takie przyjazne. Państwa tak jak Chiny.

Czytaj więcej

Była ambasador USA: Odbudowa Ukrainy powinna być szansą dla krajów Trójmorza
14:57
06.09.2022

W okupowanym przez Rosję Berdiańsku słychać eksplozje i strzały

Rada miasta na swoim kanale w serwisie Telegram pisze, że w centrum Berdiańska słychać eksplozje i strzały, a do centrum miasta kierują się karetki pogotowia i radiowozy policji.

14:28
06.09.2022

Zełenski publikuje zdjęcia zniszczeń w Charkowie i Krzywym Rogu

Prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, na swoim kanale w serwisie Telegram opublikował zdjęcia przedstawiające skutki rosyjskiego ostrzału w Charkowie i Krzywym Rogu. "Kolejny atak rakietowy państwa agresora na ukraińskie miasta. Rankiem, w Charkowie, budynek mieszkalny w centralnej części miasta został zniszczony, a budynek administracyjny - uszkodzony. Pożar wybuchł na terenie składu paliw w Krzywym Rogu. Za każde uderzenie okupanci otrzymają zapłatę i sprawiedliwą karę" - napisał Zełenski na Telegramie.

14:24
06.09.2022

Haidai: Ukraińskie wojsko zdobyło przyczółek w obwodzie ługańskim

Serhij Haidai, gubernator obwodu ługańskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że "obwód ługański nadal się broni". "Wrogie ataki zostały odparte, mamy pewne pozytywne wyniki: nasi obrońcy posunęli się nieco i zdobyli przyczółek. Czekamy na deokupację" - napisał Haidai.

14:20
06.09.2022

Nagranie z Kamczatki wzbudza pytanie o zdrowie Putina

Na nagraniu z Kamczatki Putin znów mocno trzyma się poręczy krzesła i wykonuje koliste ruchy lewą stopą. Putin odpowiadając na pytania młodych często zmienia pozycję na krześle.

Czytaj więcej

Nagranie budzi pytanie o zdrowie Putina. Ruch stopą, trzymanie się oparcia
13:39
06.09.2022

We wtorek rano Rosjanie ostrzelali Charków z użyciem zestawów S-300

Prokuratura regionalna z Charkowa podała, że Rosjanie o 9:20 ostrzelali centrum Charkowa przy użyciu zestawów przeciwlotniczych S-300. Atak miał zostać przeprowadzony z obwodu biełgorodzkiego w Rosji. Jeden z pocisków trafił w dach pięciopiętrowego budynku w rejonie charkowskim. "Trzy piętra zostały całkowicie zniszczone" - podaje prokuratura.

13:34
06.09.2022

MSZ Rosji: USA skłoniły Europę do samobójczego zerwania z Rosją

Według rzeczniczki MSZ Rosji USA od dawna dążyły do zerwania więzi energetycznych pomiędzy Rosją a najważniejszymi państwami Europy, takimi jak Niemcy, mimo tego, że Moskwa była "wiarygodnym dostawcą surowców energetycznych jeszcze od czasów radzieckich".

Czytaj więcej

Rzeczniczka MSZ Rosji: USA winne kryzysu gazowego w Europie
13:23
06.09.2022

Moskwa: W tym roku ruszy nowe połączenie elektryczne polsko-ukraińskie

Polski rząd dokłada wszelkich starań, by połączenie Rzeszów-Chmielnicka na poziomie napięcia 400 kV zostało uruchomione w 2022 r. – powiedziała minister klimatu i środowiska Anna Moskwa, która spotkała się z ambasadorem Ukrainy w Polsce Wasylem Zwaryczem.

Czytaj więcej

Nowe połączenie elektryczne między Polską a Ukrainą coraz bliżej
13:03
06.09.2022

W ciągu ostatniej doby z obwodu donieckiego ewakuowano 194 cywilów

Informację na ten temat podał Główny Departament Służby ds. Sytuacji Nadzwyczajnych w obwodzie donieckim na swoim profilu na Facebooku. Wśród ewakuowanych w poniedziałek z obwodu donieckiego było 17 dzieci i 9 osób niepełnosprawnych.

12:48
06.09.2022

Patriarcha Cyryl: Rosja ma do odegrania w świecie szczególną rolę

Patriarcha Moskwy i Wszechrusi Cyryl stwierdził, że Rosja ma do odegrania we współczesnym świecie szczególną rolę ponieważ - jego zdaniem - w Rosji nie zatarła się całkowicie linia między dobrem i złem. - Koncept grzechu zniknął z politycznego słownika, ponieważ zamiast rozróżniać między dobrem i złem, pojawił się nowy model zachowania, skupiony wyłącznie na wyborcze, jakiego każdy dokonuje sam: człowiek sam ocenia co jest dla niego dobre, a co jest złe. I kiedy znacząca część tzw. cywilizowanego świata wybrała te idee, nasz kraj, tak jak było w przeszłości, zachował zdolność do opierania się tej strasznej pokusie - powiedział moskiewski patriarcha podczas liturgii w Moskwie. Patriarcha stwierdził też, że współczesna Rosja jest w stanie oprzeć się wielu siłom, w tym osobom walczącym z Bogiem. 

12:35
06.09.2022

Okupacyjne władze: Enerhodar pozbawiony prądu po ukraińskim ostrzale

Przedstawiciel okupacyjnych władz obwodu zaporoskiego, Władimir Rogow, na swoim kanale w serwisie Telegram napisał, że jedyny czynny obecnie reaktor Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej zaspokaja wyłącznie potrzeby samej elektrowni. Służba prasowa okupacyjnej administracji Enerhodaru informuje, że miasto jest pozbawione dostaw prądu w wyniku ukraińskiego ostrzału i uszkodzenia linii wysokiego napięcia. 

12:04
06.09.2022

Putin wizytuje ćwiczenia Wostok-2022

Należąca do rosyjskiego resortu obrony telewizja Zwiezda (Gwiazda) pokazała nagranie, na którym Władimir Putin siedzi obok ministra obrony, Siergieja Szojgu, z którym uśmiechnięty rozmawia i wymienia się żartami podczas słuchania rozmowy telefonicznej pomiędzy zastępcą Szojgu a szefem Sztabu Generalnego Federacji Rosyjskiej.

Siergiej Szojgu i Władimir Putin

Siergiej Szojgu i Władimir Putin

AFP

11:59
06.09.2022

Kułeba: Sprzedanie Ukrainy, by spacyfikować Putina, to pakt z diabłem

"Swoim szantażem energetycznym Putin chce zrujnować stabilność i dobrobyt każdego gospodarstwa domowego w Europie. Ci, którzy proponują, by mu ulec, proszą się o więcej kłopotów. Spacyfikowanie Putina przez sprzedanie Ukrainy to pakt z diabłem, który nie przyniesie ani pokoju, ani stabilności" - napisał na Twitterze szef MSZ Ukrainy, Dmytro Kułeba.

11:50
06.09.2022

Morawiecki: Pokój na warunkach moskiewskich? Będzie fatalnie

- To nie jest tak, że jeżeli Putin podbije Ukrainę, to potem zapanuje pokój. Jest dokładnie odwrotnie. Putin i Rosja to nienasycone imperium, imperium kolonialne; nie ma własnego pomysłu na siebie innego niż podbijać inne kraje - powiedział premier Mateusz Morawiecki. - Nie dajmy się zwieść temu fałszywemu przeświadczeniu, że jeśli tylko tam zapanuje pokój na warunkach moskiewskich, to będzie dobrze. To będzie wtedy fatalnie - przekonywał.

Czytaj więcej

Morawiecki: Przynaglam do przekazania Ukrainie 9 mld euro
11:47
06.09.2022

Erdogan mówi, że Europa będzie mieć problem z gazem przez "nastawienie wobec Putina"

- My nie chcemy być w takiej sytuacji, w jakiej jest Europa obecnie i sądzę, że Europa będzie mieć zimą poważny problem. My nie mamy takiego problemu - mówił turecki prezydent przed wylotem do Bośni i Hercegowiny.

Czytaj więcej

Erdogan: Europa będzie mieć zimą problem z gazem. Turcja nie
11:27
06.09.2022

Putin poznał tajny raport rosyjskich ekspertów. Sankcje pogrążą Rosję

Prawda o wpływie zachodnich ograniczeń na rosyjską gospodarkę jest dużo boleśniejsza aniżeli przedstawia to kremlowska propaganda. Zachodnie sankcje cofną rosyjską gospodarkę o kilka pokoleń i spowodują degradację wielu sektorów, piszą rosyjscy eksperci w tajnym raporcie przygotowanym dla Kremla.

Czytaj więcej

Tajny raport Kremla: sankcje pogrążą Rosję na długie lata
11:05
06.09.2022

Ukraińska obrona przeciwlotnicza nad ranem zestrzeliła rosyjski śmigłowiec Ka-52

Ponadto podległe Siłom Powietrznym jednostki obrony przeciwlotniczej zestrzeliły pięć z sześciu rosyjskich rakiet Ch-10, wystrzelonych rankiem przez rosyjski bombowiec Tu-95 z rejonu Morza Kaspijskiego.

10:49
06.09.2022

Protest na granicy z Ukrainą potrwa co najmniej do czwartku

Już dobę trwa blokada przejścia w Dorohusku-Jagodzinie. Protestujący przepuszczają jedną ciężarówkę na godzinę i samochody z żywymi zwierzętami. Blokada ma potrwać co najmniej do czwartku.

Czytaj więcej

Blokada granicy z Ukrainą w Dorohusku potrwa co najmniej do czwartku
10:34
06.09.2022

Rosjanie przeprowadzili atak rakietowy na Krzywy Róg. W płomieniach stanął skład paliw

Walentyn Rezniczenko, gubernator obwodu dniepropietrowskiego, na swoim kanale w serwisie Telegram poinformował o ataku rakietowym na Krzywy Róg, w wyniku którego doszło do pożaru w składzie paliw.

10:28
06.09.2022

W nocy Rosjanie zniszczyli szkołę w mieście Kurachowe, w obwodzie donieckim

Pawło Kyryłenko, gubernator obwodu donieckiego, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w wyniku ataku rakietowego Rosjan zniszczone zostało jedno skrzydło czteropiętrowego budynku gimnazjum. "Na szczęście nie było ofiar" - podkreślił. Kyryłenko dodał, że gimnazjom w mieście Kurachowe to 274 szkoła w obwodzie donieckim, która została ostrzelana przez Rosjan od początku inwazji na Ukrainę i 29, która została zniszczona.

10:24
06.09.2022

Ministerstwo Rozwoju Gospodarczego Rosji: W 2022 r. PKB skurczy się o 2,9 proc.

Minister rozwoju gospodarczego Rosji, Maksym Reszetnikow przedstawił prognozę z której wynika, że w 2022 r. PKB Rosji skurczy się o 2,9 proc., a w 2023 - o kolejne 0,9 proc. Jednak do 2030 roku rosyjska gospodarka ma urosnąć o 17 proc. w stosunku do 2021 roku.

10:01
06.09.2022

Pieskow: Putin odwiedzi Donbas, gdy przyjdzie na to czas

- Jeśli chodzi o wizytę prezydenta (Władimira Putina w Donbasie) nie mam wątpliwości, że gdy przyjdzie czas, taka podróż będzie miała miejsce - oświadczył rzecznik Kremla w wywiadzie dla dziennika "Izwiestia".

09:43
06.09.2022

Morawiecki: Rosja może chcieć zagłodzić Ukrainę

- Plan Rosji może być następujący: nie możemy pokonać Ukrainy na polu bitwy, bo oni bronią się bardzo dzielnie, w związku z tym spróbujmy zagłodzić Ukrainę. To może być następny plan Putina. Dlatego przynaglam, aby ta nasza obietnica z czerwca przekazania Ukrainie przez UE, Komisję Europejską, 9 mld euro została jak najszybciej dotrzymana. Powinniśmy działać w poprzek intencji Putina, Kremla, Moskwy - mówił Morawiecki na konferencji prasowej w miejscowości Wysokie Mazowieckie.

09:39
06.09.2022

Dmitrij Pieskow przekonuje, że większość Rosjan popiera decyzje Wodza Naczelnego

Na pytanie o stosunek Rosjan do wojny na Ukrainie, rzecznik Kremla odparł, że "zdecydowana większość mieszkańców Federacji Rosyjskiej wspiera decyzje Wodza Naczelnego, a ich serca rwą się, by pomóc mieszkańcom republik (Ługańskiej i Donieckiej Republiki Ludowej, separatystycznych, quasipaństwowych tworów w ukraińskim Donbasie - red.)".

Czytaj więcej

Pieskow: Rok 2022 rokiem zjednoczenia Rosjan wokół Putina
09:15
06.09.2022

Pieskow: Przed końcem roku Putin odpowie na pytania obywateli

Coroczny program "Linia bezpośrednia z Władimirem Putinem", w czasie którego obywatele Rosji mogą zadać pytania rosyjskiemu prezydentowi, będzie mieć miejsce przed końcem roku - zapowiedział rzecznik Kremla, Dmitrij Pieskow. - Jest wielkie zapotrzebowanie na linię bezpośrednią - stwierdził Pieskow, który dodał jednak, że dokładna data sesji pytań obywateli do prezydenta Rosji nie jest jeszcze znana.

09:08
06.09.2022

Premier Ukrainy rozmawiał z premierem Belgii o wzmocnieniu sankcji wobec Rosji

Denys Szmyhal napisał na Twitterze, że w czasie poniedziałkowego spotkania z premierem Belgii, Aleksandrem De Croo, rozmawiał o wzmocnieniu sankcji wobec Rosji, sytuacji w Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej i na okupowanych terenach Ukrainy.

09:05
06.09.2022

1200 polskich firm chce odbudowywać Ukrainę

W Warszawie odbyło się pierwsze spotkanie ws. konsultacji branżowych. Ukraina przedstawiła pewne ogólne zasady w celu zapewnienia „płynnego” ożywienia gospodarczego.

Czytaj więcej

Ukraina przystosowuje prawo do przyjęcia pomocy w odbudowie kraju
08:52
06.09.2022

Minister obrony Wielkiej Brytanii jedzie do Niemiec rozmawiać o wspieraniu Ukrainy

Ben Wallace będzie w Niemczech rozmawiał o "długoterminowym międzynarodowym finansowaniu Ukrainy".

08:47
06.09.2022

Johnson: Jeśli Putin uważa, że wygra przez szantażowanie narodu brytyjskiego, całkowicie się myli

- Przejdziemy przez ten kryzys, wyjdziemy z niego silniejsi - podkreślił ustępujący brytyjski premier żegnając się ze współpracownikami i z Brytyjczykami.

Czytaj więcej

Johnson żegna się ze stanowiskiem premiera. Mówi o szczepionkach i Putinie
08:28
06.09.2022

Straż Graniczna: Od 24 lutego z Ukrainy do Polski wjechało 6,072 mln osób

Z informacji Straży Granicznej wynika, że w ciągu ostatniej doby z Ukrainy do Polski wjechało 19,6 tys. osób. Tego samego dnia z Polski na Ukrainę wyjechało 23,8 tys. osób, a od 24 lutego - ponad 4,292 mln osób.

08:02
06.09.2022

Brytyjski resort obrony: Rosja ma problem z uzupełnieniem strat swoich dronów

Ministerstwo obrony Wielkiej Brytanii zwraca uwagę, że 5 września na zachodnim brzegu Dniepru rosyjskie drony wykonały 27 lotów, podczas gdy w sierpniu liczba ta wynosiła średnio 50. Zdaniem brytyjskiego resortu obrony może to oznaczać, że Rosjanie mają problem z uzupełnieniem strat związanych ze strącaniem dronów przez ukraińską armię co wpłynie na zmniejszenie wiedzy rosyjskich dowódców o sytuacji operacyjnej na frontach. 

07:42
06.09.2022

Sztab Generalny armii Ukrainy podał nowe dane o stratach Rosji

Od 24 lutego Rosja miała stracić na Ukrainie ok. 50 150 żołnierzy, 2 077 czołgów, 4 484 pojazdy opancerzone, 1 179 zestawy artyleryjskie, 296 wyrzutni rakiet, 156 zestawów przeciwlotniczych, 236 samolotów, 207 śmigłowców, 876 bezzałogowych statków powietrznych, 209 pocisków manewrujących, 15 jednostek nawodnych, 3 305 samochodów (w tym cystern), 109 jednostek sprzętu specjalnego.

07:25
06.09.2022

Dwie osoby ranne w nocnym ostrzale Nikopola

W wyniku nocnego ostrzału Nikopola, miasta w obwodzie dniepropietrowskim, przez Rosjan, uszkodzone zostały budynki mieszkalne i bloki mieszkalne, a także linia wysokiego napięcia - pisze gubernator obwodu dniepropietrowskiego, Walentyn Rezniczenko. W wyniku ostrzału ranne zostały dwie osoby - mężczyzna i kobieta. Obie osoby wymagały hospitalizacji. Ostrzał miał uszkodzić 20 wielopiętrowych budynków, 11 domów mieszkalnych (jeden został całkowicie zniszczony). Rosyjskie pociski miały spaść również na przedszkole, dwa licea i klub sportowy. Po ostrzale ponad 2 tys. mieszkańców Nikopola pozbawionych jest dostaw prądu w związku z uszkodzeniem linii wysokiego napięcia.

07:16
06.09.2022

W ciągu doby ukraińskie lotnictwo przeprowadziło ponad 30 uderzeń na rosyjskie cele

Informacje takie podaje Sztab Generalny armii Ukrainy w swoim najnowszym raporcie na temat sytuacji na froncie.

06:59
06.09.2022

Think tank z USA analizuje słowa Władimira Putina chwalącego separatystów

"Siły rosyjskie coraz bardziej polegają na personelu DRL i ŁRL jako trzonie walczących wojsk i Kreml chce, prawdopodobnie, retorycznie zwiększać ich rolę w wojnie, aby zwiększyć zaciąg (do tych sił) i podnieść ich morale" - zauważa Instytut Studiów nad Wojną.

Czytaj więcej

Think tank z USA: Putin publicznie oczerniał rosyjską armię
06:43
06.09.2022

W nocy Rosjanie ostrzelali Charków. Spod gruzów domu wydobyto ciało kobiety

Ihor Terechow, mer Charkowa, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że w wyniku nocnego ostrzału Charkowa zginęła kobieta, której ciało wydobyto spod gruzów zniszczonego domu.

06:14
06.09.2022

Kreml ostrzega Rosjan przed przerwami w dostawach prądu

Okazuje się, że i Rosja może mieć zimą poważne problemy z zaopatrzeniem w energię. Dlaczego? Bo najnowocześniejsze elektrociepłownie – łącznie 4 GW energii – pracują na zachodnich turbinach gazowych. A sankcje uniemożliwiają serwisowanie i zakup części zamiennych.

Czytaj więcej

Rosjanie też będą mieli w zimę problemy z gazem i prądem
05:59
06.09.2022

Wicepremier Ukrainy domaga się otwarcia korytarza humanitarnego z rejonu Zaporoskiej Elektrowni Jądrowej

Iryna Wereszczuk oświadczyła, że Rosja sprzeciwia się otwarciu takiego korytarza dla osób, które chciałyby opuścić tereny wokół ostrzeliwanej regularnie elektrowni. Z kolei ukraiński wywiad donosi, że w ostatnich dniach rośnie liczba osób, które chcą opuścić okupowany przez Rosjan Enerhodar i przenieść się na tereny kontrolowane przez Ukrainę.

05:46
06.09.2022

"NYT": Sankcje przynoszą efekt, Rosja musi kupować amunicję od Korei Północnej

Z informacji przekazanych przez "New York Times" wynika, że odtajnione dokumenty wywiadu nie wskazują jaką dokładnie amunicję kupuje Rosja w Korei Północnej - wiadomo tylko, że chodzi o amunicję artyleryjską i amunicję do zestawów rakietowych.

Czytaj więcej

"New York Times": Rosja kupuje amunicję artyleryjską w Korei Płn.
05:30
06.09.2022

Dowództwo Operacyjne "Południe": Zniszczyliśmy cztery rosyjskie składy amunicji

Ukraińskie Dowództwo Operacyjne "Południe" podało informacje na temat strat, jakie rosyjska armia poniosła na froncie południowym w ciągu ostatniej doby. Jak czytamy Rosjanie stracili 86 żołnierzy, cztery czołgi, 12 pojazdów opancerzonych i innych pojazdów, cztery samobieżne haubice Msta-B i Msta-C oraz trzy haubicoarmaty Hiacynt-B i Hiacynt-C. Ukraińska armia zniszczyła też cztery rosyjskie składy amunicji w rejonach bersyławskim, chersońskim i basztańskim.

05:27
06.09.2022

Salvini: W miejsce sankcji wobec Rosji wprowadzić tarczę chroniącą przed skutkami sankcji

- Jedyny stan nadzwyczajny w tym momencie wiąże się z wysokością rachunków za prąd i gaz - mówił w Bolzano lider Ligi.

Czytaj więcej

Salvini: Zamiast szkodzić Rosji sankcje szkodzą krajom, które je wprowadzają
05:07
06.09.2022

Rosyjska służba celna: Poziom eksportu paliw i surowców energetycznych jak przed rokiem

Zastępca szefa Federalnej Służby Celnej Federacji Rosyjskiej, Władimir Iwin, mówił na antenie telewizji Rossija-24, że jeśli chodzi o ilość eksportowanych paliw i surowców energetycznych to jest ona "na poziomie sprzed roku". Iwin stwierdził następnie, że jeśli chodzi o przychody z eksportu paliw i surowców energetycznych, to są one wyższe ze względu na wzrost cen energii. - Pod tym względem eksport tych dóbr przynosi przychód ponad półtora raza większy - przekonywał.

05:06
06.09.2022

Biden przeciwny uznaniu Rosji za państwo sponsorujące terroryzm

W sierpniu Rosja ostrzegła USA, że umieszczenie jej na liście państw sponsorujących terroryzm doprowadzi do poważnego napięcia w relacjach Rosji z USA, a nawet - być może - do zerwania relacji dyplomatycznych między obydwoma państwami.

Czytaj więcej

Biden: Rosja nie powinna zostać uznana za państwo sponsorujące terroryzm
04:53
06.09.2022

Zełenski wzywa, by uznać Rosję za państwo terrorystyczne "na wszystkich poziomach"

- Ukraina ma bardzo jasne, transparentne i uczciwe stanowisko: kiedy my kontrolowaliśmy Zaporoską Elektrownię Jądrową, nie było zagrożenia katastrofą radiacyjną. Kiedy pojawiła się Rosja, najgorszy do wyobrażenia scenariusz nagle stał się możliwy. To wymaga międzynarodowej reakcji - od ONZ po każde normalne państwo - oświadczył prezydent Ukrainy.

Czytaj więcej

Zełenski o elektrowni jądrowej: Katastrofa grozi, odkąd pojawiła się Rosja
04:30
06.09.2022

Kadyrow: Nie mogę po prostu odejść ze stanowiska

Stojący na czele Republiki Czeczenii, Ramzan Kadyrow, napisał na swoim kanale w serwisie Telegram, że nie zamierza odejść ze stanowiska i udać się na "bezterminowy urlop" w najbliższej przyszłości. "Oczywiście nie mam prawa tak po prostu odejść. Ludzie zawierzyli mi powierzając mi przywództwo. I jest moim świętym obowiązkiem spłacić to zaufanie (...) Przełóżmy rozmowy o bezterminowym urlopie na przyszłość" - napisał Kadyrow. W sobotę przywódca Czeczenii stwierdził, że "pozostaje zbyt długo" na stanowisku przywódcy Czeczenii i "zasługuje na bezterminowe" wakacje.

04:27
06.09.2022

USA potępiły atak na ambasadę Rosji w Kabulu

Specjalny przedstawiciel USA ds. Afganistanu, Thomas West oświadczył, że USA potępiają atak, do którego doszło przed siedzibą ambasady Rosji w Kabulu. "USA potępiają terrorystyczny atak przed rosyjską ambasadą w Kabulu" - napisał na Twitterze. West przekazał też kondolencje rodzinom zabitych i rannych. "Ta przemoc niczemu nie służy" - dodał.

04:21
06.09.2022

Zełenski: Rosyjska armia przyszła, nie spodziewając się oporu. I ucieknie, nie mając nadziei na ratunek

- Siły Zbrojne Ukrainy nadal konsekwentnie i precyzyjnie niszczą magazyny, bazy, przeprawy, sztaby okupantów. Armia rosyjska wkroczyła na terytorium Ukrainy nie spodziewając się oporu. I ucieknie stąd nie mając innej nadziei na ratunek - mówił prezydent Ukrainy, Wołodymyr Zełenski, w swoim wieczornym wystąpieniu. Prezydent Ukrainy podziękował też mieszkańcom okupowanych przez Rosjan części terytorium Ukrainy za "pomoc armii w niszczeniu obiektów najeźdźców". - Dziś chciałbym zwłaszcza podziękować wojownikom jednej z naszych brygad rakietowych, którzy precyzyjnym ogniem zniszczyli magazyn rosyjski, z którego okupanci pobierali pociski do zestawu S-300, by ostrzeliwać Charków. Wyrzutnie rakiet to dobra rzecz - dodał.