Aktualizacja: 01.06.2016 15:16 Publikacja: 31.05.2016 19:46
Ani Angela Merkel (CDU), ani też premier Bawarii Horst Seehofer (CSU) nie mają pomysłu, jak naprawić najgorsze od dziesięcioleci relacje pomiędzy swoimi partiami
Foto: AFP
Tak złych ocen największe partie rządzące jeszcze nie miały. Jak wynika z sondaży instytutu Insa na zamówienie tabloidu „Bild", gdyby wybory odbyły się w najbliższą niedzielę, CDU/CSU mogłaby liczyć na 30 proc. głosów, a SPD na 19 proc. Jest to w sumie mniej niż połowa głosów, podczas gdy jeszcze nie tak dawno oba ugrupowania cieszyły się poparciem 80 proc. obywateli RFN.
Takie dane są szokujące, gdyż nie brak było głosów, że spadek popularności CDU/CSU poniżej 30 proc. wywołać może bunt w samej CDU przeciwko „lewicowemu" kursowi politycznemu Angeli Merkel. Buntu w szeregach partii pani kanclerz na razie nie widać, jednak rebelią grozi nieustannie bawarska CSU i jej szef Horst Seehofer. – CSU kroczy starym kursem partii o profilu chrześcijańskim, konserwatywnym i liberalnej o korzeniach socjalnych – zapewnia Andreas Scheuer, sekretarz generalny CSU. – Trudno o bardziej wyraziste podkreślenie poczucia obcości wobec CDU – skomentował te słowa „Frankfurter Allgemeine Zeitung". Równocześnie były szef partii Bawarczyków Edmund Stoiber ogłosił swoisty manifest konserwatywny CSU, przypominając, że od dziesięcioleci relacje pomiędzy oboma siostrzanymi ugrupowaniami nie były tak napięte jak obecnie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z niedzieli na poniedziałek rosyjskie drony-kamikadze znów atakowały Ukrainę. Alarm ogłoszono m.in. dla Kijowa.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę.
Bank zachęca rodziców do wprowadzenia swoich dzieci w świat finansów. W prezencie można otrzymać 200 zł dla dziecka oraz voucher na 100 zł dla siebie.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 5 na 6 grudnia rosyjskie drony atakowały Kijów, w mieście aktywna była obrona przeciwlotnicza.
Kanclerz Niemiec Olaf Scholz ma 11 grudnia skierować do parlamentu wniosek w sprawie głosowania wotum zaufania dla jego rządu.
Na Morzu Bałtyckim mamy do czynienia z aktami terrorystycznymi. Trwa wojna hybrydowa – mówi wiceadmirał Krzysztof Jaworski, dowódca Centrum Operacji Morskich.
Melanie Leonhard, senator ds. gospodarki i innowacji Wolnego i Hanzeatyckiego Miasta Hamburg przekonuje, że porty nie rozwiną się bez dobrych stosunków z armatorami, którzy stali się głównymi graczami w transporcie morskim.
Lider CDU/CSU, wracając z Kijowa, miałby w połowie tygodnia spotkać się w Warszawie z Donaldem Tuskiem, Rafałem Trzaskowskim i Radosławem Sikorskim – dowiaduje się „Rzeczpospolita”.
Nie chcą ich w Hiszpanii, zwłaszcza na Majorce? Ani w Portugalii? Nie ma problemu. Bo są kraje, w których nie mają problemu z osiedleniem.
Zmieniła się struktura właścicielska lotniska Pułkowo w Petersburgu. Po ponad 14 latach niemiecki Fraport sprzedał swój 25-procentowy pakiet akcji. Miał koncesję na zarządzanie na 30 lat.
Kanclerz Olaf Scholz oświadczył, że w związku z kryzysem przemysłu ciężkiego skarb państwa Niemiec przyjdzie z pomocą gigantowi Thyssenkrupp i obejmie w nim udział mniejszościowy.
Dostawca podzespołów motoryzacyjnych i rowerów elektrycznych ze Szwabii ogłosił upadłość. W 2011 roku firma zdobyła nagrodę Deutsche Gründerpreis - wyróżnienie dla wybitnych przedsiębiorców w Niemczech.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas