Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 18.08.2017 14:22 Publikacja: 18.08.2017 11:26
Foto: AFP
Hiszpanię poważne zamachy terrorystyczne omijały od 13 lat po części dlatego, że Jose Manuel Zapatero, a po nim Mariano Rajoy, w przeciwieństwie do przywódców Francji czy Wielkiej Brytanii, unikali angażowania się w konflikty na Bliskim Wschodzie i w Afryce Północnej. Madryt potrafił także utrzymywać dobre, choć nie zawsze moralnie nienaganne kontakty z królem sąsiedniego Maroka. No i hiszpańska polityka migracyjna, jeśli nie w retoryce, to w działaniu była całkiem porównywalna z tą prowadzoną przez obecne polskie władze.
To już jednak przeszłość. Bojownicy tzw. Państwa Islamskiego wykorzystali uśpienie Hiszpanów spowodowane tak długim okresem pokoju. Uderzyli tam, gdzie królestwo jest wyjątkowo słabe: w skoncentrowanej na debacie o własnej niepodległości Katalonii. Prowincji, gdzie podział kompetencji między Madrytem i Barceloną, także gdy idzie o siły porządkowe, jest niejasny.
Jedyny duży kraj Unii Europejskiej, w którym nie istniało znaczące ugrupowanie skrajnej prawicy, może teraz zasadniczo zmienić swoją politykę. I to na wielu płaszczyznach. Najbardziej oczywistą jest zaostrzenie kontroli cudzoziemców, przede wszystkim muzułmanów. To równie delikatny temat, co we Francji, Wielkiej Brytanii, Belgii. Bo choć w Hiszpanii nie ma tak dużej mniejszości wyznawców Islamu, jak we wspomnianych krajach, to ze względu na położenie geograficzne i historię to problem przynajmniej równie poważny jak dla państw znajdujących się bardziej na północ Europy.
Drugim wielkim wyzwaniem jest turystyka. Żaden kraj świata nie był do tej pory wybierany tak często za cel zagranicznych wakacji co właśnie Hiszpania. Po części to był wynik odwrotu od Egiptu, Turcji, Tunezji, które dużo wcześniej padły ofiarą dżihadystów. Czy Hiszpania podzieli ich los? Dla wychodzącego z kryzysu kraju stawka jest ogromna.
Dalej Katalonia, gdzie już 1 października ma się odbyć uważana za nielegalne referendum niepodległościowe. Do tej pory za taką opcją opowiadało się niewiele ponad 1/3 mieszkańców prowincji. Czy większość wyborców uzna teraz, że to władze centralne w Madrycie czy może jednak regionalne w Barcelonie zawiniły bo nie potrafiły zapobiec atakowi terrorystów (np. stawiając słupy na pasażu na Rambli, co wydaje się oczywistym wnioskiem z ataku sprzed roku na Promenadzie Anglików w Nicei)?
Sygnałem pacyfizmu Hiszpanów był wreszcie stosunek do NATO - dla wielu organizacji, z której należy wystąpić. Teraz i to się zapewne zmieni. Okres “niewinności” po upadku dyktatury Franco królestwo ma w każdym razie za sobą.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
Rafał Trzaskowski zachwycił swoich sympatyków rozmową po francusku z Emmanuelem Macronem. Jednak w kontekście kampanii, która miała odczarować jego elitarny wizerunek, pojawia się pytanie, czy to nie oddala go od przeciętnego wyborcy.
Hiszpania sprawdzi, czy duże firmy zarządzające setkami apartamentów turystycznych nie brały udziału w „oszukańczych praktykach” i innych naruszeniach praw w zakresie ochrony konsumentów.
Złoty w czwartek notował nieznaczne zmiany wobec euro i dolara. Większy ruch było widać w przypadku franka szwajcarskiego.
Czwartek na rynku walutowym będzie upływał pod znakiem decyzji banków centralnych. Jak zareaguje na nie złoty?
Olefiny Daniela Obajtka, dwie wieże w Ostrołęce, przekop Mierzei Wiślanej, lotnisko w Radomiu. Wszyscy już wiedzą, że miliardy wydane na te inwestycje to pieniądze wyrzucone w błoto. A kiedy dowiemy się, kto poniesie za to odpowiedzialność?
Czy prawo do wypowiedzi jest współcześnie nadużywane, czy skuteczniej tłumione?
Z naszą demokracją jest trochę jak z reprezentacją w piłkę nożną – ciągle w defensywie, a my powtarzamy: „nic się nie stało”.
Trudno uniknąć wrażenia, że kwalifikacja prawna zdarzeń z udziałem funkcjonariuszy policji może zależeć od tego, czy występują oni po stronie potencjalnych sprawców, czy też pokrzywdzonych feralnym postrzeleniem.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas