Pytany, kiedy w związku z zaszczepieniem przeciw COVID-19 znacznego odsetka kadry medycznej można liczyć na otwarcie służby zdrowia rzecznik rządu Piotr Mueller powiedział w czwartek, że odpowiednie rozporządzenie jest przygotowywane, a szczegóły, w tym dotyczące kwestii teleporad, przedstawi w piątek minister zdrowia.

Adam Niedzielski potwierdził te słowa na antenie Polsat News.

Dowiedz się więcej:
Rząd: Łagodzenie obostrzeń możliwe pod koniec marca

Minister zdrowia był pytany o liczbę zaszczepionych lekarzy. Wcześniej resort informował, że ponad 90 proc. otrzymało szczepionkę przeciw COVID-19. Z kolei Naczelna Izba Lekarska przekazała w środę, że spośród wykonujących zawód zaszczepiono 40 proc. lekarzy dentystów i 46 proc. lekarzy.

- Rzeczywiście, trzeba doprecyzować dane. Informacje są takie, że mamy zaszczepionych blisko 120 tys. lekarzy. Ta liczba względem mniej więcej 150 tys. lekarzy w Polsce stanowi ok. 88-90 proc. - powiedział Niedzielski. - My wcześniej podawaliśmy nieco wyższy odsetek i tutaj biję się w piersi, bo podawaliśmy liczbę 94 proc. więc chciałem ją sprostować, że ona raczej wynosi 88-90 proc. - dodał.

Dopytywany o informacje, którymi dysponuje Naczelna Rada Lekarska minister zdrowia odparł, że "to są nieprawdziwe dane". - Jeżeli one rzeczywiście pochodzą od nas (Ministerstwa Zdrowia - red.) to jest to po prostu pomyłka, za którą też ewentualnie bardzo przepraszam - oświadczył.

- Te liczby zostały jednoznacznie ustalone, to jest 120 tys. lekarzy, co stanowi mniej więcej 88 proc. lekarzy - dodał.

Czytaj także:
UE blokuje eksport szczepionki AstraZeneca z Włoch

Czy zaszczepieni przeciw COVID-19 lekarze nie powinni odejść od teleporad i zacząć przyjmować pacjentów w POZ? Pytany o to Adam Niedzielski powiedział, że widać "ogromny efekt zdrowotny" szczepienia. - Liczba zachorowań wśród lekarzy spadła z dziennego poziomu 200 w grudniu do 10 dziennie - podkreślił.

- Jeżeli chodzi o kwestię teleporad, to jutro podpiszę rozporządzenie, które było przygotowywane w ostatnich dwóch tygodniach, które będzie ograniczało zakres świadczonych teleporad, dając oczywiście pacjentowi cały czas możliwość skorzystania z teleporady, bo ona czasami ma jednak bardzo funkcjonalny wymiar, polegający na tym, że jeżeli musimy otrzymać tylko receptę, jeżeli musimy skorzystać z porady, która nie wymaga fizycznego badania, fizycznego kontaktu, to oczywiście nadal takie możliwości pozostają - poinformował minister zdrowia.

Czytaj także:
Horban: Pełny lockdown? Gospodarka ledwo zipie

- Zgadzam się, że to już jest czas żeby przywracać normalne standardowe leczenie, aczkolwiek uważam, że teleporada też powinna mieć stałe miejsce w arsenale środków, ale powinna być jedną z metod kontaktu lekarza, a nie dominującą, na pewno - dodał.