Jak zapowiadał rzecznik rządu Piotr Mueller, na piątkowym posiedzeniu Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego miała zostać omówiona aktualna sytuacja epidemiczna, możliwe były kolejne decyzje w sprawie ograniczeń praw obywatelskich i możliwości prowadzenia działalności gospodarczej, wprowadzanych przez władze w związku z koronawirusem. - Ale chciałbym podkreślić, że sytuacja jest dynamiczna, w związku z tym nie mogę powiedzieć w jakim kierunku będą szły decyzje jeśli chodzi o obostrzenia - zastrzegał rzecznik.

Czytaj także:
Czarnek: Przez naukę zdalną niższa sprawność fizyczna uczniów

W piątek na konferencji prasowej wystąpił minister zdrowia Adam Niedzielski, który dzień wcześniej zapowiedział podpisanie rozporządzenia, które będzie ograniczało zakres świadczonych przez lekarzy teleporad. - Czas, żeby przywracać normalne, standardowe leczenie - tłumaczył.

- Niestety, cały czas mamy do czynienia z kontynuacją trendu wzrostowego - powiedział w piątek, odnosząc się do liczby zakażeń. Dodał, że w ostatnim czasie tygodniowy wzrost wynosi 33 proc. Minister zdrowia zaznaczył, że także liczba zleceń na testy na koronawirusa wystawianych przez POZ rośnie.

Niedzielski mówił, że w szpitalach w ciągu tygodnia przybyło ponad 2 tys. pacjentów zakażonych SARS-CoV-2.

"Prowadzimy monitoring dotyczący mutacji"

- Sytuacja w szpitalnictwie i jej zarządzanie jest priorytetem - powiedział minister. Dodał, że na posiedzeniu RZZK podjęto decyzję o trzech krokach. Jednym z nich ma być weryfikacja liczby łóżek "covidowych" w szpitalach. NFZ ma przeprowadzać wyrywkowe kontrole w województwach.

Zweryfikowana ma być też dostępność łóżek.

Koronawirus w Polsce - nowe dane:
Liczba pacjentów wzrosła 15 dzień z rzędu
Blisko 3 tys. zakażeń w jednym województwie

- Przyglądamy się też zaopatrzeniu w produkty - mówił dodając, że odbudowane mają zostać zapasy remdesiviru.

Autopromocja
Wyjątkowa okazja

Roczny dostęp do treści rp.pl za pół ceny

KUP TERAZ

- Dokonujemy też przeglądu zaopatrzenia w tlen - dodał Niedzielski.

Szef resortu zdrowia stwierdził, że od grudnia zmniejszano liczbę łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Teraz w pierwszej kolejności otwierane lub przywracane mają być szpitale tymczasowe. - To ważna zmiana jakościowa - ocenił.

Minister odniósł się też do obostrzeń. Przypomniał przywrócenie restrykcji w woj. warmińsko-mazurskim. Dodał, że nadal w tym regionie sytuacja jest najgorsza jeśli chodzi o liczbę nowych zakażeń na 100 tys. mieszkańców. Względnie dużo zakażeń jest też w woj. pomorskim i mazowieckim - mówił. Wymienił też województwa lubuskie i podkarpackie, w których tygodniowa średnia przypadków przekracza średnią krajową.

- Prowadzimy monitoring dotyczący mutacji (wirusa). Na początku stycznia udział mutacji brytyjskiej był rzędu ok. 5 proc. W tej chwili badania pokazują, że ten udział rośnie w tempie stosunkowo wysokim. Za ostatnie 21 dni mamy blisko 25 proc. udział mutacji brytyjskiej - mówił Adam Niedzielski.

W wyrywkowych, niereprezentatywnych badaniach w 2 województwach udział mutacji sięgał 70 proc. - kontynuował.

Przedłużone restrykcje w woj. warmińsko-mazurskim

Minister zdrowia apelował o stosowanie maseczek, dystansu i dezynfekcji.

- Podjęliśmy decyzję, że w woj. warmińsko-mazurskim zostaną przedłużone o tydzień obowiązujące tam regulacje, z jednym wyjątkiem. Zamiast prowadzenia edukacji w trybie zdalnym chcemy zastosować nauczanie hybrydowe, czyli model, w którym część dzieci np. w jednym tygodniu uczęszcza do szkoły, a w tym czasie pozostałe korzystają ze zdalnej nauki, natomiast w kolejnym tygodniu np. można to robić również w systemie dziennym - oświadczył.

- Mówię tutaj o okresie od następnej soboty do 20 marca - dodał.

- Regulacje dotyczące województw będziemy chcieli teraz komunikować w cyklu tygodniowym - oświadczył Adam Niedzielski. Dodał, że regulacje w woj. warmińsko-mazurskim wejdą w życie 13 marca.

Ostrzejsze obostrzenia w woj. pomorskim

W woj. pomorskim mają obowiązywać te same obostrzenia co w warmińsko-mazurskim. - Wycofujemy luzowania, które miały miejsce na początku roku. Zamknięte będą hotele, ograniczona zostanie działalność galerii handlowych. Kina, teatry, muzea, galerie sztuki to będą obiekty, które zostaną ponownie zamknięte. To samo dotyczy basenów, saun, solariów i innych obiektów sportowych, które były dopuszczone - powiedział minister zdrowia. Od 13 do 20 marca w woj. pomorskim nauka będzie odbywała się w trybie hybrydowym.

W całym kraju obostrzenia obowiązują do 28 marca

- Jeżeli chodzi o pozostałe regiony, sytuacja pozostaje bez zmian. Utrzymujemy te rozwiązania i zasady bezpieczeństwa, które obowiązują do tej pory. One obowiązują do 28 marca - tutaj mamy zdecydowanie dłuższą perspektywę planistyczną. Wobec regionów będziemy co tydzień podejmowali decyzje, co będzie działo się dalej - oświadczył minister zdrowia.

W piątek Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że testy wykazały koronawirusa u kolejnych 15 829 osób, a 263 osoby zakażone zmarły. Dobowa liczba przypadków jest o 37,2 proc. wyższa niż przed tygodniem, a dobowa liczba zgonów - o 1,5 proc. wyższa.