fbTrack
REKLAMA
REKLAMA

Koronawirus SARS-CoV-2

Koronawirus w Polsce. Liczba pacjentów wzrosła 15 dzień z rzędu

Fotorzepa, Jakub Czermiński
O ponad 400 w polskich szpitalach wzrosła w ciągu doby liczba zakażonych koronawirusem pacjentów, więcej jest też hospitalizowanych w stanie ciężkim - podało Ministerstwo Zdrowia. Kwarantanną z uwagi na SARS-CoV-2 objętych jest ponad 234 tys. osób - najwięcej od 84 dni.

Najnowsze dane Ministerstwa Zdrowia mówią, że z powodu zakażenia nowym koronawirusem SARS-CoV-2 hospitalizowane w Polsce są 16 423 osoby - najwięcej od 13 stycznia. Od czwartku liczba pacjentów wzrosła o 431. W ujęciu siedmiodniowym odnotowano wzrost liczby hospitalizowanych z COVID-19 wynoszący 2 365.

O 61 wzrosła liczba istniejących "covidowych" łóżek szpitalnych. Dla osób zakażonych koronawirusem pozostało 10 025 wolnych łóżek (37,9 proc. wszystkich "covidowych").

Czytaj także: Sośnierz: Nie zalecałbym kolejnych lockdownów, nie za dużo dają

Obecnie 1 675 osób - o 25 więcej niż dzień wcześniej - wymaga respiratora. W ciągu tygodnia liczba osób wymagających respiratorów wzrosła o 14,18 proc.

Dla pacjentów z COVID-19 pozostało 941 wolnych respiratorów - 36 proc. wszystkich dostępnych dla pacjentów zakażonych koronawirusem.

Czytaj także: Odwołana dostawa AstraZeneki. Kuczmierowski o skandalu

Od 23 października Ministerstwo Zdrowia informuje, ile łóżek i respiratorów jest w polskim systemie ochrony zdrowia dla pacjentów z COVID-19. Jak przekazano w piątek, obecnie zasoby te wynoszą 26 448 łóżek i 2 616 respiratorów.

Biorąc pod uwagę liczbę wszystkich oraz zajętych łóżek "covidowych", w ciągu doby w systemie ubyło 370 wolnych miejsc dla pacjentów z COVID-19. W tym samym okresie liczba dostępnych respiratorów spadła o 16.

W porównaniu ze stanem sprzed 24 godzin, w naszym kraju liczba osób objętych kwarantanną z uwagi na koronawirusa wzrosła o 18,5  tys. i wynosi 234 601. W ujęciu siedmiodniowym wzrost wynosi 46,1 tys. Ostatni raz liczba objętych kwarantanną była wyższa 11 grudnia, czyli przed 84 dniami.

Od czwartku liczba ozdrowieńców wzrosła w Polsce o 10,9 tys., w ciągu tygodnia - o 54 tys. Za ozdrowiałych uznano w sumie 1 459 564 zakażonych.

Dowiedz się więcej: Ograniczenie teleporad. Niedzielski: Czas przywracać normalne leczenie

Według danych z 4 marca, w naszym kraju pod kątem koronawirusa przebadano ponad 10,07 mln próbek pobranych od ponad 9,77 mln osób. W ciągu ostatnich siedmiu dni badano średnio 50,9 tys. próbek dziennie. Dla porównania, w tygodniu kończącym się 8 listopada wartość ta przekraczała 68 tys., a w tygodniu kończącym się 28 grudnia była niższa niż 24 tys.

Liczba aktywnych przypadków zakażenia koronawirusem w Polsce wynosi 246 446.

Koronawirus SARS-CoV-2, znany wcześniej jako 2019-nCoV po raz pierwszy pojawił się w Wuhan prawdopodobnie w połowie listopada 2019 roku.

Pierwszym dużym ogniskiem epidemii koronawirusa był targ z owocami morza w Wuhan, który władze zamknęły 1 stycznia w związku z rozpowszechnianiem się choroby.

Na początku stycznia władze Chin oficjalnie przyznały, że zachorowania w Chinach powoduje nowy wirus z rodziny koronawirusów - wirusów odzwierzęcych (inne znane wirusy z tej rodziny to m.in. SARS i MERS).

Istnieje hipoteza, że wirus przeniósł się ze zwierząt na człowieka w wyniku jedzenia mięsa dzikich zwierząt: nietoperzy, węży lub łuskowców.

Objawy COVID-19, choroby wywoływanej przez koronawirus to gorączka, kaszel, ból mięśni, osłabienie. W ponad 80 proc. przypadków przebieg choroby jest łagodny i przypomina przebieg grypy.

W grupie podwyższonego ryzyka w związku z epidemią koronawirusa są osoby starsze lub cierpiące na choroby przewlekłe. Zarażenie się wirusem ma natomiast zwykle bardzo łagodny przebieg u dzieci.

Źródło: rp.pl
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
NAJNOWSZE Z RP.PL
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA: automatycznie wyświetlimy artykuł za 15 sekund.
REKLAMA
REKLAMA