Polska-UE: Bez przełomu w sprawie art. 7

Bruksela nie odpuszcza Polsce w sprawie procedury praworządności. Zmiany w ustawach sądowniczych to za mało.

Aktualizacja: 15.05.2018 08:49 Publikacja: 14.05.2018 19:03

Frans Timmermans

Frans Timmermans

Foto: Fotorzepa/ Robert Gardziński

Frans Timmermans przedstawił w poniedziałek swoją ocenę dialogu z Polską w sprawie praworządności. – Jest postęp, ale niewystarczający – powiedział wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej po spotkaniu ministrów państw członkowskich UE. Według niego zmiany przegłosowane przez Sejm nie likwidują „systemowego zagrożenia dla praworządności".

Urzędnik pozytywnie ocenił zrównanie wieku emerytalnego kobiet i mężczyzn w sądownictwie oraz poprawki dotyczące asesorów. Natomiast według niego konieczne są ciągle zmiany dotyczące zasad przechodzenia w stan spoczynku sędziów Sądu Najwyższego oraz sądów powszechnych, odpolitycznienie Krajowej Rady Sądownictwa oraz zmiany w skardze nadzwyczajnej. Dotychczasowe uznał za niewystarczające. To dlatego, że los obecnych sędziów Sądu Najwyższego zależy od prezydenta, a tych w sądach powszechnych od upolitycznionej KRS, a skarga nadzwyczajna ma zbyt duży zasięg czasowy (do 20 lat wstecz) i zbyt szeroki katalog kryteriów umożliwiających jej wniesienie.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Sprawdzaj z nami, jak zmienia się świat i co dzieje się w kraju. Wydarzenia, społeczeństwo, ekonomia, historia i psychologia w jednym miejscu.

Tylko 99 zł za rok.
Czytaj o tym, co dla Ciebie ważne.

Subskrybuj
gazeta
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1171
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1170
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1169
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1168
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1167
Materiał Promocyjny
Między elastycznością a bezpieczeństwem