Jest szansa na europejskie licencje na utwory, a to oznacza, że wytwórnie płytowe zgodzą się udostępniać swoje produkty na terenie całej Unii.

Problemy z iTunes mają nie tylko Polacy, ale mieszkańcy wszystkich nowych krajów Wspólnoty. Właściciel sklepu, firma Apple, ogranicza bowiem działanie tylko do Europy Zachodniej. Brytyjczyk, płacąc brytyjską kartą kredytową zakupi zrobi, ale już Polak z polską kartą nie będzie miał dostępu. Apple do tej pory tłumaczył, że takie są wymogi wytwórni płytowych, które uważają, że nowe kraje Unii nie dają pełnej gwarancji ochrony praw autorskich.

Po rozmowach z Komisją organizacje zarządzające prawami zgodziły się na wydawanie europejskich, a nie tylko krajowych licencji. Wszelkie bariery zostaną więc zniesione i Apple będzie dostępny we wszystkich państwach Unii - zapowiada rzecznik Komisji Jonathan Todd, ale zastrzega, że "sytuacja zmieni się już jutro".

To już drugie podejście Brukseli do tej sprawy i tym razem może być skuteczne. Poprzednio Komisja nawet rozpoczęła dochodzenie, ale po kilku miesiącach je zakończyła przyznając, że ograniczenie dostępu do iTunes tylko do Europy Zachodniej nie narusza unijnego prawa.