Ofiary kamienowania. Właśnie ku ich czci 11 lipca obchodzony jest Międzynarodowy Dzień przeciwko Kamienowaniu.
Osiem lat temu w ten sposób zginęła w Iranie Mariam Ajubi. Matka trójki dzieci oskarżona o zdradę małżeńską. Dwa lata później Międzynarodowy Komitet przeciwko Kamienowaniu 11 lipca uznał za dzień sprzeciwu wobec tej okrutnej i niehumanitarnej kary śmierci.
Wali Azad miał 30 lat. Podobno zdradził żonę, za co w marcu został potajemnie ukamienowany w irańskim mieście Reszt nad Morzem Kaspijskim. Kobietę, z którą dopuścił się tego czynu, uratowała przed śmiercią tylko skrucha okazana przed sądem.
W 2002 roku zwierzchnik sądownictwa w Iranie ajatollah Szahrudi wprowadził moratorium na kamienowanie. Mimo to kara ta wciąż jest wykonywana. – Przez ostatnie osiem lat co najmniej pięciu mężczyzn i kobieta zostało straconych w ten sposób – wynika z danych Amnesty International.
Problem kamienowania nie dotyczy tylko Iranu. Aisza Ibrahim Duholow była 13-latką, kiedy somalijscy talibowie skazali ją na śmierć. Dziewczyna padła ofiarą gwałtu, jednak islamskie władze wojskowe uznały, że dopuściła się cudzołóstwa. Wyrok wykonano na stadionie w portowym mieście Kismajo, na południu Somalii. Podczas gdy część zgromadzonych skandowała, pozostali ciskali w nastolatkę kamienie dostarczone wywrotką.