Kampanię organizuje grupa „Wyświęcanie Kobiet Katolickich” (CWO). Zapłaciła 15 tysięcy funtów za umieszczenie plakatów na 15 piętrowych autobusach kursujących w centrum Londynu. Pojazdy z apelem do papieża będą jeździły m.in. przed Pałacem Westminsterskim, gdzie Benedykt XVI ma przemawiać 17 września.
– Nie dają nam zamieszczać ogłoszeń w prasie katolickiej, więc w ten sposób dotrzemy do opinii publicznej – mówi „Rz” Pat Brown z CWO. Ona sama nie chce zostać księdzem, ale zna wiele katoliczek, które „bardzo tego pragną”. – Są nieszczęśliwe, bo nie mogą realizować swego prawdziwego życiowego powołania – podkreśla.
W czasie czterodniowej wizyty papieskiej w Anglii i Szkocji protesty będą też organizować inne grupy. Niezadowoleni wierni skupili się w organizacji Katolickie Głosy na rzecz Reformy domagającej się głębokich zmian w Kościele. Rywalizują z grupą Głosy Katolików, która ma wsparcie biskupów. Kościelni kontestatorzy chcą demonstrować m.in. przed pałacem Lambeth podczas spotkania papieża z arcybiskupem Canterbury Rowanem Williamsem, głową Kościoła anglikańskiego. Będą się domagać ujawnienia wszystkich skandali pedofilskich z udziałem duchownych, zniesienia celibatu i zmiany stanowiska Kościoła w kwestii homoseksualizmu.
CWO i Katolickie Głosy na rzecz Reformy nie wezmą jednak udziału w głównej demonstracji przeciwko wizycie Benedykta XVI organizowanej 18 września przez koalicję Protestuj przeciw Papieżowi. W jej skład wchodzą organizacje ateistyczne, działające na rzecz świeckości państwa, stowarzyszenia gejowskie i grupy tropiące księży-pedofilów. – Poglądy papieża są niezgodne z opiniami większości Brytyjczyków, w tym większości brytyjskich katolików – powiedział lider koalicji Peter Tatchell. Jego zdaniem wizyta nie powinna być więc finansowana z kieszeni podatników.
Władze spodziewają się, że w głównych uroczystościach z udziałem Benedykta XVI: w Glasgow, Londynie i Birmingham, wezmą udział „dziesiątki tysięcy katolików”. Najwięcej, 100 tysięcy, oczekiwanych jest na mszy w szkockim Glasgow. Do wiernych zaapelowano, by nie przynosili ze sobą alkoholu, instrumentów muzycznych, gwizdków, namiotów, naczyń szklanych oraz świeczek, które mogłyby spowodować zagrożenie pożarowe. Zalecane są natomiast chorągiewki, rozkładane krzesełka, parasolki przeciwsłoneczne i kremy z filtrem UV.