W razie popełnienia przestępstwa nie powinny trafiać do więzienia – oświadczyło Kanadyjskie Stowarzyszenie Prawników. Rząd federalny zajmie się sprawą. Minister sprawiedliwości Rob Nicholson poinformował stowarzyszenie, że w najbliższym czasie będzie rozmawiał na ten temat z szefami prowincjonalnych resortów sprawiedliwości.
FAS to płodowy zespół alkoholowy (Fetal Alcohol Syndrome). – Jest to jednostka chorobowa – mówi „Rz” Małgorzata Klecka, prezes zajmującej się właśnie FAS fundacji Fastryga. – Poalkoholowe uszkodzenie płodu (FASD – Fetal Alcohol Spectrum Disorders) to liczne inne zaburzenia niebędące pełnoobjawowym FAS – dodaje.
Choroby te powstają na skutek działania alkoholu na płód. Efektem FAS są zaburzenia – wady wrodzone, somatyczne (głównie nieprawidłowa budowa czaszki) oraz neurologiczne (uszkodzenie mózgu). Co roku rodzi się więcej dzieci z zespołem FAS niż zespołem Downa; mają kłopoty z pamięcią, z uczeniem się, z trudem kontrolują własne emocje.
Problem FAS i FASD jest szczególnie dostrzegany właśnie w Kanadzie – i to zarówno przez rząd, jak i społeczeństwo. W niewielkiej miejscowości Mayerthorpe w prowincji Alberta zorganizowano niedawno darmowe barbecue dla mieszkańców z okazji dnia wiedzy o tej chorobie. – Dotyka wielu ludzi, a oni nawet o tym nie wiedzą – mówiła organizatorka Becky Cussack z organizacji Zdrowe Rodziny – Zdrowa Przyszłość. W stołecznej Ottawie władze miejskie postanowiły, że 9 września będzie co rok obchodzony jako Dzień FASD, a o 9.09 rano we wszystkich przedszkolach dzieci będą dzwoniły dzwonkami, by przypomnieć obecnym i przyszłym matkom, aby powstrzymały się od picia alkoholu podczas ciąży. Prawnicy na razie nie wiedzą, co właściwie można zmienić w kodeksie karnym.
– Najważniejsze, by specjaliści od prawa dostrzegli problem – mówi szef Stowarzyszenia Prawników Rod Snow. – Areszt czy więzienie na chorych na FASD nie poskutkuje, a wyleczyć ich nie można, bo chodzi o trwałe uszkodzenie mózgu – dodał, cytowany przez CTV News. Chodzi o to, że kanadyjski kodeks karny zakłada, iż jeśli ktoś wie, że jakieś postępowanie jest złe, to może się przed nim powstrzymać. Tymczasem chorzy zachowują się inaczej.