Rekord został ustanowiony w środę. Wtedy to uroczyście rozpoczął prace nowy, 112. Kongres, w którym Barbara Mikulski rozpoczęła swoją piątą kadencję. Tym samym demokratka ze stanu Maryland pokonała republikankę, która w amerykańskim Senacie urzędowała przez 24 lata. – Nigdy nie myślałam o sobie jak o postaci historycznej. Gdy więc zadzwonili do mnie z Biblioteki Kongresu i powiedzieli, że pobiję rekord Margaret Chase Smith i potrzebują historycznych pamiątek, byłam niezwykle zaskoczona – opowiadała dziennikarzom Barbara Mikulski.
Od 1973 roku, kiedy Smith zakończyła senatorską karierę, bardzo wiele się jednak zmieniło. – Co bym jej dzisiaj powiedziała? Nie bloguję, ale tweetuję – tak na pytanie CBS News odpowiedziała 74-letnia Mikulski, podkreślając, że najważniejszą społecznością wciąż są dla niej kobiety. – Nie jesteśmy już w Senacie jakąś nowinką. Jest nas tu 17 procent, a będzie jeszcze więcej – podkreśliła, uśmiechając się, Mikulski. Według ABC News ten uśmiech to tajna broń niziutkiej (bo mierzącej zaledwie ok. 150 cm) Barbary Mikulski. Gdy w 1986 roku pierwszy raz dostała się do tradycyjnie zdominowanego przez mężczyzn Senatu USA, w stuosobowej izbie była jedną z dwóch kobiet.
Prawnuczka polskich imigrantów jest przyzwyczajona do bicia kolejnych rekordów: pierwsza demokratka wybrana do Senatu, pierwsza kobieta, która zasiadała zarówno w Izbie Reprezentantów, jak i w Senacie, pierwsza kobieta wybrana na stanowisko obejmujące cały stan Maryland. Już za rok – w marcu 2012 roku – Mikulski zostanie też najdłużej urzędującą kobietą w historii całego Kongresu.
Według Mikulski rekordy nie grają jednak roli. – Dla mnie nie liczy się to, jak długo urzęduję, ale jak urzęduję – podkreśla w wywiadach, przypominając, że walczyła m.in. o to, aby prawo gwarantowało 150 mln Amerykanek możliwość zarabiania takich samych pieniędzy jak mężczyźni, a także o lepsze traktowanie dzieci.
Urodzona w Baltimore Barbara Mikulski, która szczyci się swoimi korzeniami, angażuje się też w inicjatywy służące interesom Polski. Walczyła o przyjęcie naszego kraju do NATO i walczy o zniesienie obowiązku wizowego dla Polaków. To między innymi dzięki niej amerykański Senat uchwalił rezolucję oddającą hołd ofiarom katastrofy smoleńskiej czy rezolucję z okazji 20. rocznicy zakończenia komunistycznych rządów w Polsce.