Innowacyjna północ Europy

Polska w dorocznym unijnym raporcie o innowacyjności wypadła średnio

Publikacja: 07.02.2012 19:52

Za lidera została uznana po raz kolejny Szwecja, a za nią są – jak rok temu – Dania, Niemcy i Finlandia. Ta czwórka tworzy grupę krajów „ponadprzeciętnych" według opublikowanego w Brukseli raportu. Kraje są w nim szeregowane według średniej z 24 wskaźników.

Pokazują one zarówno poziom edukacji i stan nauki, jak i innowacyjność firm i powiązania badaczy z biznesem oraz umiejętność wprowadzenia na rynek efektów badań naukowych. W krajach będących unijnymi liderami innowacji wysokie są nakłady finansowe firm na badania naukowe.

Drugą grupą są „kraje doganiające", których wyniki oscylują wokół unijnej średniej. Należą do niej: Belgia, Wielka Brytania, Holandia, Austria, Luksemburg, Irlandia, Francja, Słowenia, Cypr i Estonia. Generalnie im bardziej na południe i na wschód kontynentu, tym gorzej.

Polska znalazła się w grupie trzeciej – umiarkowanych innowatorów – razem z Włochami, Portugalią, Czechami, Hiszpanią, Węgrami, Grecją, Maltą, Słowacją. Najskromniej, znacznie poniżej średniej UE, prezentują się Rumunia, Litwa, Bułgaria i Łotwa.

Polska szczególnie źle wypada pod względem innowacyjności małych i średnich firm, wniosków patentowych, cytowalności publikacji naukowych w międzynarodowych pismach. Rośnie za to dynamicznie proporcja ludzi młodych zdobywających wyższe wykształcenie, spada zaś doktorantów.

Według KE Unia nie jest w stanie nadrobić opóźnienia w stosunku do światowych liderów: USA, Japonii i Korei Południowej.

 

 

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1164
Świat
Swiatłana Cichanouska: Jesteśmy otwarci na dialog z reżimem Łukaszenki
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1162
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1161
Materiał Promocyjny
Tech trendy to zmiana rynku pracy
podcast
Jędrzej Bielecki: Blackout w Hiszpanii - najprawdopodobniej zawiniło państwo
Materiał Partnera
Polska ma ogromny potencjał jeśli chodzi o samochody elektryczne