Członkostwo w Unii Europejskiej leży w narodowym interesie Wielkiej Brytanii. Pragniemy odgrywać wiodącą rolę w Unii silnej i stabilnej. Przynależność do Unii decyduje o tym, w jaki sposób tworzymy miejsca pracy, rozwijamy handel i chronimy nasze interesy na arenie międzynarodowej. Dzięki członkostwu mamy dostęp do jednolitego rynku liczącego około 500 milionów konsumentów i dysponującego łącznym budżetem w wysokości 11 bilionów funtów, w obrębie którego możemy swobodnie prowadzić handel, podróżować i pracować.
Jest to podstawa współpracy z naszymi najbliższymi partnerami w kwestiach transgranicznych, jak zmiany klimatu, rozwój międzynarodowy, migracja czy przestępczość transgraniczna. Dzięki temu lepiej słychać nasz głos, gdy w szerokim świecie promujemy nasze wartości demokracji, otwarte rynki i prawa człowieka.
Musimy mieć jasność, które decyzje będziemy mogli podejmować na szczeblu narodowym
Ale dzisiejsza Europa bardziej niż kiedykolwiek potrzebuje reform. Może się poszczycić znaczącymi osiągnięciami, lecz jednocześnie ma rzeczywiste wady i musi zaadaptować swoje działania, aby sprostać dzisiejszym i przyszłym wyzwaniom. Musi się zreformować, aby odpowiedzieć na wyzwania takie, jak konkurencyjność, stabilność strefy euro czy większa legitymacja demokratyczna. Musimy otworzyć rynki unijne i rynki globalne. Musimy być bardziej dynamiczni i zmniejszać ciężary legislacyjne, ponieważ to pozwoli Europie tworzyć nowe miejsca pracy i osiągać wzrost. Potrzebny jest nam europejski budżet, który stworzy wartość dodaną. Musimy zabezpieczyć nasze interesy poprzez zwiększanie rozmiarów UE i poprzez skuteczną politykę zagraniczną, jaką jest na przykład promowanie demokracji w Afryce Północnej.
Kształt Unii ulega również zmianie w związku z kryzysem w strefie euro. Rozumiemy to, że kraje strefy euro chcą działać w kierunku zacieśniania integracji fiskalnej i gospodarczej, co stanowi logiczną konsekwencję unii walutowej. Wielka Brytania nie będzie stwarzać przeszkód i poprze niezbędne kroki w tym zakresie, gwarantując integralność jednolitego rynku oraz działając na rzecz skuteczniejszej regulacji sektora finansowego.