Korespondencja z Sarajewa
Międzynarodowe Spotkanie dla Pokoju „w duchu Asyżu" – organizowane w Sarajewie przez włoską katolicką Wspólnotę św. Idziego – przebiega pod hasłem „Przyszłość to życie razem". Na trwającą trzy dni konferencję przybyli europejscy politycy, katoliccy kardynałowie i biskupi, muzułmańscy duchowni, prawosławni metropolici i przedstawiciele azjatyckich religii. Wezmą udział w spotkaniach na tematy ekumenizmu i dialogu międzynarodowego oraz sytuacji na Bałkanach.
– W Sarajewie jak w soczewce widać całą złożoność życia we współczesnym mieście w epoce globalizacji – powiedział Marco Impagliazzo, prezydent Wspólnoty św. Idziego. – To nie tylko miasto XX wieku, które przeżyło trzy straszne wojny, ale obraz miasta przyszłości, gdzie obok siebie żyją różne kultury i religie. Oprócz polityków i duchownych do „Jerozolimy Europy", która wygląda jak europejska metropolia i coraz mniej widać w niej ślady wojny, zjechało ponad tysiąc ludzi z całego kontynetu.
Ceremonię otwarcia poprzedziły nabożeństwa w katolickich, prawosławnych i muzułmańskich świątyniach. Podczas mszy w katolickiej katedrze Serca Jezusowego doszło do historycznego gestu. W nabożeństwie prowadzonym przez kardynała Vinko Puljicia, arcybiskupa Sarajewa, który podczas wojny był więziony przez bośniackich Serbów, wziął udział patriarcha Ireneusz, głowa serbskiej Cerkwi prawosławnej, który gościł w tym mieście po raz pierwszy. Po mszy obaj duchowni się uściskali i wygłosili wspólny apel.
– Pokażmy, że wiemy, co to znaczy być chrześcijanami – mówił Ireneusz. – Pokażmy, że nasza miłość bliźniego i wiara w pokój oraz przebaczenie rzeczywiście odróżnia nas od świata – dodał.