Władze w Pekinie nie ukrywają, że nowe prawo ma przede wszystkim zwracać uwagę obywateli na problem. Ustawa zobowiązuje dzieci do składania wizyt, telefonowania i pisania. Zapisano w niej, że dzieci mają dbać o kondycję emocjonalną rodziców. Nie sprecyzowano jednak na czym dokładnie ma polegać opieka, jak długie czy częste powinny być wizyty. Nie wiadomo nawet, kto będzie kontrolował czy dochodzi do złamania prawa ani kto wymierzy karę grzywny czy - w najcięższych przypadkach - więzienia.
Chińskie społeczeństwo należy do najszybciej starzejących się na świecie. Z danych ONZ wynika, że obecnie 180 mln obywateli ChRL skończyło 60 lat, a do 2050 r. takich osób będzie 487 mln. Oznacza to, że 35 proc. populacji będzie – jak ujęli to eksperci – „stanowiło poważne zagrożenie dla struktury społecznej i stabilności ekonomicznej" Państwa Środka.
Problem nie dotyczy jednak tylko Chin. W Indiach, gdzie dwie trzecie społeczeństwa stanowią ludzie poniżej 30. roku życia, osób starszych, po sześćdziesiątce, jest już teraz 100 mln, a do 2050 r. ich liczba zwiększy się trzykrotnie. Eksperci ONZ wyliczyli, że za 10 lat co piąta osoba na świecie będzie miała ponad 60 lat. Takich ludzi będzie do 2050 r. ponad miliard.
„Liczba ludzi starszych zwiększa się szybciej niż jakiejkolwiek inne populacji" – twierdzą autorzy raportu ONZ „Starzenie się w XXI w.: Sukcesy i wyzwania" i zwracają uwagę, że że już teraz co dziewiąta osoba jest po 60.
Jednocześnie z danych ONZ wynika, że ponad 40 proc. osób w podeszłym wieku mieszka samotnie.