Powołując się na niesprecyzowane źródła rządowe hongkoński dziennik poinformował także, że władze z zadowoleniem przyjmą oferty od zagranicznych firm telekomunikacyjnych, które zechcą się ubiegać o licencję na świadczenie usług internetowej w Strefie. Trzy największe firmy telekomunikacyjne - China Mobile, China Unicom i China Telecom - zostały poinformowane o tej decyzji w celu umożliwienia zagranicznej konkurencji. Żadna z firm nie zaprotestowała.
Rządząca Komunistyczna Partia Chin agresywnie cenzuruje Internet, rutynowo blokując dostęp do stron, które uzna za niewłaściwe politycznie lub obyczajowo.
Facebook i Twitter były blokowane między innymi w 2009 roku, gdy podczas zamieszek w prowincji Xinjiang zginęło prawie 200 osób. Według władz to właśnie serwisy społecznościowe odegrały rolę zarzewia tych zamieszek. W ubiegłym roku w Chinach zablokowano strony Internetowe "The New York Times", który opublikował informację o wielomilionowym majątku premiera Wen Jiabao.
Zatwierdzona ostatnio organizacja strefy wolnego handlu w Szanghaju ma być poletkiem doświadczalnym na wymienialność chińskiej waluty i liberalizacji stóp procentowych. Strefa zostanie oficjalnie otwarta 29 września.
Odblokowanie stron internetowych w Strefie Wolnego Handlu ma spowodować, że cudzoziemcy poczują się "jak w domu" - pisze "South China Morning Post" cytując źródła rządowe.