W parlamentach Kolorado i Utah zostały zgłoszone projekty ustaw o podniesieniu do 21 lat wieku legalnego dostępu do produktów tytoniowych.

Wstępne głosowania wskazują na to, że ustawy zostaną przyjęte. Oba stany używają tego samego argumentu: im później człowiek zacznie sięgać po papierosy, tym mniejsza szansa, że wpadnie w nałóg.

W tej chwili tylko w dwóch miejscach w USA - mieście Nowy Jork i jednej gminie na Hawajach - obowiązuje zakaz sprzedaży wyrobów tytoniowych osobom poniżej 21 lat. W czterech stanach, w tym w Utah, próg ten wynosi 19 lat.

Kolorado niedawno zalegalizowało marihuanę, również dla osób powyżej 21 roku życia. Jedną uncję marihuany (ok. 28 gramów) może nabyć każdy 21-letni mieszkaniec stanu, pod warunkiem, że kupi ją na użytek prywatny i nie będzie używał w miejscach będących własnością rządu federalnego (a więc nie tylko w urzędach, lecz także np. w parkach narodowych). Ponadto Kolorado musiało uniemożliwić dostęp do narkotyków dzieciom i organizacjom przestępczym.

Policja stanowa Kolorado zapobiega nielegalnemu wywożeniu marihuany poza terytorium stanu. Na międzynarodowym lotnisku w Denver umieszczono napisy informujące pasażerów, że wywożenie narkotyku poza stan jest nielegalne (osoba spoza Kolorado może kupić jedną czwartą uncji).

W stanie Waszyngton podobna sprzedaż marihuany ma ruszyć za kilka miesięcy. W  pytaniach referendalnych podczas wyborów prezydenckich w 2012 roku mieszkańcy Kolorado i Waszyngtonu zdecydowali, że do ustawy zasadniczej może być wprowadzona zmiana, która umożliwi legalizację narkotyku w ich stanach. Czytaj więcej