(rano zapraszamy na dalszy ciąg relacji)

00:06

Rosyjskie wojska swobodnie przemieszczają się po półwyspie. Ale Kijów jeszcze nie dał się sprowokować.

Podsumowanie wczorajszego dnia

23:57

Władze Ministerstwa Obrony Ukrainy zostały poinformowane, że w nocy z 28 lutego na 1 marca między godz. 2 a 5 rano siły radykalne planują dopuścić się bezprawnych działań tzn. wejść na teren jednostek wojskowych rozlokowanych na Krymie i rozbroić ich załogi.

Ministry of Defense: invasion scheduled from 2 to 5am to military base dislocated in #Crimea to disarm officers. @ukrpravda_news |PR News

23:50

Pentagon mówi telewizji CBŚ że Rosja wysłała kilkuset żołnierzy na Krym.

23:33

Lotnisko w Symferopolu na Krymie nie przyjmuje samolotów z Kijowa. Wszystkie wieczorne rejsy zostały odwołane. Widać też większą aktywność ludzi wyposażonych w broń automatyczną i ubranych w nieoznakowane mundury.

23:24

Prezydent USA Barack Obama ostrzegł  Rosję, że będą konsekwencje ewentualnej interwencji wojskowej na Ukrainie. Jednocześnie zaznaczył, że jakiekolwiek naruszenie ukraińskiej suwerenności będzie bardzo destabilizujące.

23:12

- Wyrażamy głębokie zaniepokojenie krokami podjętymi przez Federację Rosyjską, która ma głębokie i historyczne związki z Ukrainą, zwłaszcza jeśli chodzi o Krym. Należy szanować suwerenność oraz nienaruszalność granic Ukrainy. Smutne jest to, że działania Rosji odbywają się kilka dni po zakończeniu Igrzysk Olimpijskich, na które przyjechał cały świat. Ludzie mają niezbywalne prawo określania własnej przyszłości - powiedział prezydent Stanów Zjednoczonych Barack Obama na konferencji prasowej poświęconej sytuacji na Ukrainie.

23:00

Uzbrojeni Rosjanie zajęli lotniska, a ich helikoptery przeleciały nad Krymem. Ostrej reakcji UE i USA nie ma. Krótkie podsumowanie dzisiejszych wydarzeń

22:56

Moskwa uznaje Wiktora Janukowycza za prezydenta Ukrainy, co nie znaczy, że  przygotowuje inwazję na Krym – mówi „Rz" Aleksiej Muchin, szef moskiewskiego Centrum Informacji Politycznej. Przeczytaj rozmowę

22:44

Janukowycz nie składa broni. Nie tylko uważa się nadal za legalnego prezydenta, ale wszystkie akty prawne uchwalone przez nowy rząd w Kijowie uznaje za bezprawne. Zamierza także wspierać bunt Krymu wobec nowego, ukraińskiego rządu. Wybrany w czwartek  krymski premier Serhij Aksenow natychmiast zresztą uznał Janukowycza za głowę państwa. Czytaj więcej

22:40

Kilka tysięcy osób wzięło udział w wieczornym marszu pamięci zabitych podczas protestów na Majdanie, niosąc znicze i kwiaty. Organizatorzy akcji apelowali o pociągnięcie winnych do odpowiedzialności.

22:32

Trudno dziś sobie wyobrazić sytuację, w której jakaś część terytorium ukraińskiego zostałaby odłączona i znalazła się w granicach Rosji.

Naród ukraiński pokazał w ciągu minionych miesięcy, że tanio swojej skóry nie sprzeda. A Moskwa bądź co bądź prowadzi z Zachodem interesy, więc jest zmuszona się z nim liczyć. Nie może zatem pozwalać sobie na robienie czegoś, ?co ją łatwo z USA i Unią Europejską skonfliktuje. Komentarz Filipa Memchesa

22:28

Rosyjskie władze milczą w sprawie wydarzeń na Krymie. Nikt z oficjalnych przedstawicieli najważniejszych urzędów w Rosji nie komentuje informacji przekazywanych przez ukraińskie media. Nie ma potwierdzenia strony rosyjskiej w sprawie lądowania w pobliżu Symferopola 2-tysięcznej „armii inwazyjnej".

22:20

Przestrzeń powietrzna nad Symferopolem jest zamknięta.

Airspace above #Simferopol is closed. @Flightradar24 http://t.co/Wdlask4ZMF |PR News #Crimea #Ukraine pic.twitter.com/P5c4SX4raY

22:13

USA, UE i Rosja muszą wspólnie pracować, aby zapewnić Ukrainie stabilność - apelował w Waszyngtonie szef niemieckiego MSZ Frank-Walter Steinmeier. Przyznał, że w kwestii Krymu Zachodowi może nie udać się pogodzić interesów Ukrainy i Rosji.

Występując w waszyngtońskim think tanku Brookings Institution, Steinmeier podkreślił, że to na Ukraińcach spoczywa obwiązek przeprowadzenia transformacji w ich kraju. - Ale Europa, USA i Rosja powinny pracować, by zapewnić Ukrainie stabilność polityczną i gospodarczą, zamiast jeszcze bardziej ją dzielić - powiedział.

21:59

W Nowym Jorku trwa posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ poświęcone napiętej sytuacji na Ukrainie.

Według dyplomatów ambasadorowie 15 krajów wchodzących w skład RB ONZ wysłuchają ambasadora Ukrainy przy ONZ Jurija Serhejewa, który przedstawi im raport o sytuacji w swoim kraju. Przed spotkaniem Serhejew powiedział dziennikarzom, że oczekuje "politycznego wsparcia" od RB ONZ.

Obserwatorzy nie oczekują, że podczas posiedzenia zapadną konkretne decyzje. RB ONZ może co najwyżej wezwać obie strony do powściągliwości - pisze agencja dpa. Tuż przed posiedzeniem ambasador Wielkiej Brytanii przy ONZ Mark Lyall Grant powiedział mediom, że "wszystkie kraje członkowskie przywiązują wagę do integralności terytorialnej i suwerenności Ukrainy".

21:45

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow powiedział, że pod pretekstem ćwiczeń wojskowych Rosja rozpoczęła jawną agresję przeciwko Ukrainie. Podkreślił, że ukraińska armia nie odpowiada na rosyjskie prowokacje na Krymie. Wezwał Putina do przystąpienia do negocjacji i natychmiastowego wycofania wojsk rosyjskich z Krymu.

21:38

Pobliże miasta Armiańsk na Krymie

(AFP)

21:27

- Chcę uspokoić cywilnych mieszkańców Autonomicznej Republiki Krymu, którzy nie popierają separatystycznych haseł prowokatorów i zwerbowanych agentów. Sytuacja na półwyspie w najbliższym czasie powinna zostać unormowana - powiedział p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow w wystąpieniu telewizyjnym.

21:12

13 rosyjskich samolotów wylądowało w bazie niedaleko Sewastopola na Krymie. Na pokładzie każdego z nich było po 150 osób - informuje Sky News.

Z kolei Agence France Presse podało, że 2 tys. rosyjskich żołnierzy gotowych do inwazji znalazło się na Krymie.

21:03

Euromajdan podał na Twitterze, że dwie godziny temu zmarła kolejna osoba, która została kilka dni temu postrzelona na Majdanie Niepodległości.

2 ?????? ???? ? ??????? ????? ????????? ??????? ? ???????, ??????? ??????? ????????? 20 ????? 2014 ?? ????????????? pic.twitter.com/qRqJSqiocM

20:55

P.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandr Turczynow oskarżył Rosję o agresję. Wezwał rosyjskiego prezydenta Władimira Putina do natychmiastowego zaprzestania prowokacji na Krymie.

Według Turczynowa pod pretekstem ćwiczeń wojskowych Rosja rozpoczęła jawną agresję przeciwko Ukrainie. Przypomina to scenariusz abchaski - dodał p.o. prezydenta Ukrainy w wieczornym wystąpieniu telewizyjnym.

'Under the guise of war games #Russia's deploying troops' '#Abkhazia scenario'-#Ukraine acting pres Turchynov #Crimea pic.twitter.com/f7CVA6ZszY

20:48

- Rola Zachodu na czele z prezydentem Obamą to zakomunikowanie Rosji, jakie byłyby skutki realizacji scenariusza siłowego na Ukrainie. Pula ruchów nie jest mała. Zachód powinien reagować bardzo stanowczo, by zmniejszyć szanse realizacji niebezpiecznego scenariusza - powiedział w „Faktach po Faktach" w TVN24 Leszek Balcerowicz.

20:36

Po dzisiejszym wystąpieniu Janukowycza, rubel umocnił się w Moskwie w stosunku do dolara i euro. Zyskała też ukraińska hrywna. Czytaj więcej

20:32

Szef partii Rosyjska Jedność Siergiej Aksionow, który wczoraj został wybrany na premiera Krymskiej Republiki Autonomicznej, zaapelował o pomoc do Rosji i oświadczył że Wiktor Janukowycz jest jedyną legalną władzą na Ukrainie. – W obecnej sytuacji jedynym konstytucyjnym prezydentem Ukrainy jest Wiktor Janukowycz i nasze działania były konsultowane z nim – oświadczył Aksionow. Czytaj więcej

Interesujące jest to, że dwa dni temu w rozmowie z dziennikarzem „Rz" Aksionow twierdził coś zupełnie innego. Na pytanie czy jego ugrupowanie uznaje władzę Janukowycza, odpowiedział: - Nie uznajemy tej władzy. Ten człowiek zdradził wszystkich mieszkańców południowego wschodu Ukrainy, którzy mu zaufali i zagłosowali na niego. Zamiast pokojowego rozwiązania konfliktu  Janukowycz doprowadził do tragedii. Czytaj więcej

20:25

Krymscy pracownicy prywatnej ukraińskiej firmy telekomunikacyjnej "Ukrtelekom" poinformowali, że kilka stacji nadawczych operatora na Krymie zostało zajętych przez nieznanych ludzi - donosi BBC.

20:20

Minister spraw zagranicznych Wielkiej Brytanii William Hague uda się w niedzielę na Ukrainę. Będzie tam rozmawiał z nowymi władzami.

British Foreign Secretary William Hague is coming to Kyiv on Sunday |PR News #russiainvadesukraine #ukraineprotests pic.twitter.com/RQ3Pq7LUR5

20:13

Przewodniczący parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu (ARK) Wołodymyr Konstantynow oświadczył, że parlament zakończył formowanie Rady Ministrów i że powstało też nowe prezydium Rady Najwyższej (parlamentu).

Po zakończeniu sesji plenarnej krymskiego parlamentu w Symferopolu Konstantynow powiedział dziennikarzom, że omówiono sprawy ważne i aktualne dla ARK.

- Dziś odpowiedzieliśmy na wszystkie pytania mieszkańców Krymu. Dziś sformowaliśmy rząd i jest to rząd mieszkańców Krymu, złożony z mieszkańców Krymu, uwzględniający ich interesy, który będzie pracował dla dobra mieszkańców Krymu - powiedział przewodniczący Konstantynow.

20:06

MSZ Ukrainy przekazało stronie rosyjskiej notę protestacyjną

przeciwko naruszaniu przez Rosję ukraińskiej przestrzeni powietrznej - "Ukraińska Prawda"

19:55

Szef Rady Europejskiej Herman Van Rompuy rozmawiał z prezydentem Rosji Władimirem Putinem o sytuacji finansowej Ukrainy i wydarzeniach w tym kraju. Przewodniczący Komisji Europejskiej Jose Manuel Barroso zatelefonował do ukraińskiego premiera.

Biuro prasowe Van Rompuya nie podało szczegółów rozmowy z Putinem. Napisano tylko, że jej głównym tematem była Ukraina, a Van Rompuy i Putin "dyskutowali o sytuacji finansowej i sprawach bezpieczeństwa tego kraju".

19:44

Wychodzę z marszrutki przy lotnisku i od razu wpadam na zamaskowanego człowieka z karabinem maszynowym. Uśmiecham się i udając niewiedzę pytam, czy jest z ukraińskiej armii. Nie odpowiada. Podobnie jak każdy następny zagadany przeze mnie człowiek w uniformie. Nie mają żadnych naszywek, znaków szczególnych, jedyne co ich wyróżnia to młody wiek i dyscyplina. Przed lotniskiem dowodzi nimi Kozak doński. Żołnierzy wspierają zagony tituszek, wszyscy z obowiązkowymi pomarańczowo-czarnymi wstążkami na cześć bohaterów Wielkiej Wojny Ojczyźnianej.

Tituszki w przeciwieństwie do wojskowych są bardziej otwarci. Oznacza to mniej więcej tyle, że potrafią zgodnie odpowiedzieć w kilku zdaniach dlaczego stoją – bo nie chcą iść do Unii Europejskiej, będą bronić Krymu, są Krymczanami, chcą rozwiniętej autonomii w ramach Federacji Rosyjskiej, nie dadzą sprzedać Europie Krymu. Nikt nie podaje wieku, nazwisk, stanowisk, pochodzenia.

Przeczytaj korespondencję Tomasza Piechala z Symferopola (Krymu)

19:28

Prokuratura Generalna Ukrainy rozpoczyna przygotowanie wniosku o ekstradycję Wiktora Janukowycza z terytorium Federacji Rosyjskiej.

Prosecutor General of Ukr initiates documents for the extradition of ex-President of Ukr V Yanukovych from the territory of the Russian

19:15

Według BBC przestrzeń powietrzna nad Krymem ma być zamknięta do jutra do godz. 18.

19:07

Konsulat Generalny Rosji w Symferopolu rozpoczął procedurę wydawania rosyjskich paszportów byłym funkcjonariuszom Berkutu - informuje Interfax-Ukraina.

19:03

Przypomnijmy. Według ostatnich doniesień ministerstwa zdrowia w następstwie zamieszek w Kijowie i starć z siłami rządowymi od 18 lutego śmierć poniosło 82 ludzi, a ucierpiało w różnym stopniu 713 osób.

19:01

Na lotnisku w Kijowie pasażerów samolotu, oczekującego na start do Symferopola poinformowano, że "w związku z zamknięciem przestrzeni powietrznej nad portem lotniczym Symferopola" lot wstrzymano na godzinę.

18:53

- To, co w tej chwili robi Janukowycz, kwalifikuje się jako zdrada stanu – oceniła w TOK FM Bogumiła Berdychowska, ekspertka z Forum Polsko-Ukraińskiego.

18:51

Premier Arsenij Jaceniuk powiedział, że Wiktor Janukowycz nie jest już prezydentem Ukrainy. - Będziemy chcieli aby odpowiedział za masakrę cywilów - powiedział Jaceniuk. - Zapewnimy mu bezpieczeństwo, absolutne bezpieczeństwo w więziennej celi - dodał.

18:44

Ukraińskie wojskowe służby powietrzne zamknęły na 24 godziny przestrzeń powietrzną na Krymie.

18:37

Petro Poroszenko chciał dostać się do budynku Rady Najwyższej Krymu, bo jak sam stwierdził "jest człowiekiem dialogu" - jednak nie dopuścił do tego zebrany tam agresywny tłum. Deputowany musiał zostać eskortowany przez policję - informuje agencja Interfax-Ukraina.

(AFP)

18:29

Na Krym do Symferopola przybył wysłannik Rady Najwyższej Ukrainy Petro Poroszenko, były minister spraw zagranicznych Ukrainy. Ma rozmawiać z przedstawicielami krymskiego parlamentu o drogach wiodących do rozwiązania kryzysu politycznego w tej części Ukrainy.

18:25

Jak informuje BBC o godzinie 21 (15 czasu nowojorskiego) ma odbyć się posiedzenie Rady Bezpieczeństwa ONZ ws. Ukrainy.

18:16

Szefem sztabu generalnego i dowódcą sił zbrojnych Ukrainy został generał Mychajło Kucyn. Dekret w tej sprawie, podpisany przez p.o. prezydenta Ukrainy Ołeksandra Turczynowa, został opublikowany na prezydenckiej stronie internetowej.

18:07

MSZ Rosji przekazał ukraińskiej ambasadzie w Moskwie notę dyplomatyczną w odpowiedzi na zapytanie ukraińskiej strony dotyczącej sytuacji w Autonomicznej Republice Krym. Z dokumentu wynika, że wydarzenia na Krymie są spowodowane polityczną sytuacją na Ukrainie i Rosja nie widzi potrzeby przeprowadzenia na ten temat rozmów dwustronnych, których domaga się Kijów. Co do aktywności rosyjskich transporterów opancerzonych na Krymie, Rosjanie tłumaczą to "działaniami na rzecz zabezpieczenia bezpieczeństwa dla Floty Czarnomorskiej". Według rosyjskiego MSZ wszystkie te działania mieszczą się w granicach umowy dwustronnej między Ukrainą a Rosją dotyczącej stacjonowania Floty Czarnomorskiej.

17:58

Prezydent Władimir Putin w telefonicznej rozmowie z kanclerz Niemiec Angelą Merkel i premierem Wielkiej Brytanii Davidem Cameronem oświadczył, że na Ukrainie nie może już dochodzić do eskalacji przemocy - informuje Reuters.

(AFP)

17:42

5 dużych samolotów

Ił-76 wylądowało na Krymie, z kolei w kierunku Symferopola jedzie

kolumna rosyjskich transporterów

- poinformała "Ukraińska Prawda" powołując się na naocznych świadków.

Na youtube.com pojawiło się nagranie:

17:33

Konferencja prasowa Wiktora Janukowycza pokazała, że jest on teraz pionkiem Rosji, rozgrywanym przez nią i trzymanym w rezerwie, a nie jest wykluczone, że w przyszłości zostanie odsunięty na bok - twierdzą eksperci Polskiego Instytutu Spraw Międzynarodowych.

17:23

"Polska z niepokojem, ale też z nadzieją śledzi wydarzenia na Ukrainie. Uważamy, że OBWE powinna odgrywać istotną rolę w stabilizowaniu sytuacji" - powiedział wiceszef MSZ Bogusław Winid, cytowany w komunikacie MSZ.

17:18

Lotnisko Belbek koło Sewastopola wstrzymało wszelki ruch samolotów po tym jak niezidentyfikowani napastnicy zablokowali pasy startowe - informuje agencja Interfax-Ukraina.

17:11

Wiktor Janukowycz utrzymuje, że nadal jest prezydentem Ukrainy. Jego zdaniem, władzę przejęły siły nacjonalistyczne i profaszystowskie.

- Bzdura - komentuje wystąpienie prezydenta Ukrainy poseł PO Andrzej Halicki. Przypomina, że to Wiktor Janukowycz sam zdezerterował. Gdyby czuł się odpowiedzialny za Ukrainę (...), to byłby na miejscu w Kijowie - powiedział Halicki.

17:00

Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow i sekretarz stanu USA John Kerry rozmawiali telefonicznie o konieczności wprowadzenia paktu pokojowego dla Ukrainy.

16:50

Szefowie dyplomacji państw Trójkąta Weimarskiego (Polski, Niemiec i Francji) – Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius wydali specjalne oświadczenie w sprawie sytuacji na Ukrainie i stojących przed nią wyzwań. Poniżej cytujemy jego fragment:

"Odnotowujemy fakt utworzenia rządu tymczasowego na Ukrainie, który został poparty dużą większością głosów w ukraińskim parlamencie. Rząd tymczasowy będzie musiał sprostać ogromnym wyzwaniom, aby  zapewnić poprawę warunków życia obywateli Ukrainy. Cel ten można osiągnąć jedynie poprzez wdrożenie reform o charakterze transformacyjnym i modernizacyjnym, w tym podejmując walkę z korupcją oraz zapewniając poszanowanie wartości demokratycznych. Jesteśmy gotowi wspierać Ukrainę w tych wysiłkach."

Przeczytaj całe oświadczenie

16:41

Co najmniej 20 ludzi w mundurach rosyjskiej Floty Czarnomorskiej i z bronią automatyczną otoczyło posterunek ukraińskiej straży granicznej w pobliżu portu Sewastopol - podje agencja Reutera. - Jesteśmy tu, żeby nie było powtórki z Majdanu - miał powiedzieć jeden z żołnierzy.

16:30

Na lotnisku w Symferopolu wylądowały cztery rosyjskie samoloty wojskowe IL-76, należące do wojsk lotniczych Rosji - podaje krymski portal seabreeze.org.ua. Portal również podaje, że z samolotów miało wyjść około 700 funkcjonariuszy rosyjskich jednostek specjalnych. Na lotnisko ruszyło 10 transporterów opancerzonych, które należą do Floty Czarnomorskiej Rosji.

16:20

Międzynarodowy Fundusz Walutowy wzywa do zachowania spokoju w sprawie Ukrainy. Szefowa MFW Christine Lagarde oświadczyła, że sytuacja nie jest krytyczna i nie ma powodów do paniki. Wczoraj nowe władze w Kijowie poinformowały, że potrzebują 35 miliardów dolarów wsparcia.

16:19

Rosyjska policja jest gotowa zatrudnić funkcjonariuszy odchodzących z ukraińskiej milicji - podaje agencja RIA Novosti, powołują się na rosyjskie MSW.

16:11

- Ukraina jest gotowa wznowić rozmowy o umowie stowarzyszeniowej z Unią Europejską – oświadczył w  minister spraw zagranicznych tego kraju Andrij Deszczyca. - Rząd Ukrainy jest na dzień dzisiejszy gotowy do podpisania umowy. Jeśli strona europejska też jest gotowa do sygnowania tej umowy i to potwierdzi, to rozpoczniemy rozmowy i konsultacje dotyczące niezwłocznego podpisania – zaznaczył Deszczyca.

16:03

- Z tych informacji, które do mnie docierają, mogę powiedzieć, że pan Wiktor Janukowycz jest sam sobie winien, bo porozumienie przewidywało, że w ciągu 48 godzin powrót do starej konstytucji będzie przegłosowany, co nastąpiło, i podpisany, co nie nastąpiło. A więc Wiktor Janukowycz złamał to porozumienie - powiedział Sikorski, który przebywa z wizytą w Iranie. - Na jego miejscu martwiłbym się, co teraz powie przed prokuratorem i przed sądem - dodał minister spraw zagranicznych.

Zobacz galerię zdjęć

15:52

Z krymskiego miasta Kiercz (granica z Rosją) wyjechało do Teodozji kilkaset rosyjskich kozaków. Lokalne radio Kierch FM podaje, opierając się na źródło w MSW, że wczoraj do miasta przyjechało kilkaset Rosjan, którzy mieli w plecakach kozackie ubrania. Radio podaje, że osoby te nocowały na terenie prawosławnej cerkwi, która udzieliła im schronienia.

15:44

Wyglądało to tak, jakby Wiktor

Janukowycz przez ostatni tydzień był w śpiączce

. Jego konferencja prasowa w Rostowie nad Donem opowiadała o świecie, którego już nie ma. Ale nadal istnieje on w głowie polityka.

Przeczytaj komentarz Bartosza Węglarczyka

15:38

Premier Ukrainy Arsenij Jaceniuk ogląda konferencję Wiktora Janukowycza

???????-??????? ?????? ??????? ?????-??????????? ????????? ? ???????-??-????. pic.twitter.com/gPrtsuBlZr

15:33

Ukraińska agencja TNS podaje, że pod Symferopolem znajdują się około dziesięciu rosyjskich transporterów opancerzonych z uzbrojonymi żołnierzami.

15:28

- Chciałbym zwrócić się do tych, którzy określają się jako "legalna władza" na Ukrainie. Opamiętajcie się, będziecie brali odpowiedzialność za to, co się wydarzyło. Naród nigdy nie zgodzi się żyć w takim kraju. Odejdźcie i nie doprowadzajcie do jeszcze większego bezprawia. Chcę prosić o przebaczenie wszystkich, którzy cierpieli i cierpią. Do końca życia będę z narodem Ukrainy, nie z narodowcami i banderowcami, ale właśnie z narodem Ukrainy. Gdybym dziś był na Ukrainie, ukłoniłbym się każdemu kto poległ w Kijowie. Prawda zwycięży – powiedział Janukowycz kończąc konferencję.

15:25

- To są ludzie do których strzelano, których oblewano "koktajlami Mołotowa" zabijano. Przeprosiłem ich za to - tak Janukowycz odniósł się do słów rosyjskiej dziennikarki, która pytała czy przeprosił berkutowców.

(AFP)

15:21

- Nigdy nie miałem żadnych kont za granicą. Wszystko co miałem, zawsze było zadeklarowane - podkreślił Janukowycz, odpowiadając na pytania dotyczące jego majątku.

15:12

Austria zamroziła konta 18 obywateli Ukrainy.

Chodzi o osoby podejrzane o korupcję i łamanie praw człowieka, w związku z krwawymi zajściami w Kijowie - poinformował tamtejszy MSZ. Nie wiadomo, czy na liście jest obalony prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz.

15:08

Europejskie raje bankowe poblokowały konta osób związanych z byłym prezydentem Ukrainy Wiktorem Janukowyczem. Najpierw na taki krok zdecydowała się Austria, potem Szwajcaria i Lichtenstein.

15:03

W czasie konferencji prasowej w Rostowie nad Donem Janukowycz oświadczył, że odpowiedzialność za rozlew krwi na Ukrainie spoczywa na demonstrantach.

14:58

Odsunięty od władzy prezydent Ukrainy Wiktor Janukowycz powiedział, że nigdy nie wydał milicji rozkazu strzelania do demonstrantów w Kijowie.

- Opozycja jest odpowiedzialna za rozlew krwi. Nie wydałem rozkazu użycia broni - powiedział Janukowycz.

14:55

Lider partii UDAR Witalij Kliczko potwierdził w piątek chęć startowania w wyborach prezydenckich na Ukrainie 25 maja i oświadczył, że szefowa partii Batkiwszczyna Julia Tymoszenko powiedziała mu, iż również ma taki zamiar.

14:51

Janukowycz powiedział, że nie weźmie udziału w zaplanowanych na 25 maja wyborach prezydenckich. Jak oświadczył, wybory te będą nielegalne.

14:50

Janukowycz oświadczył, że po przyjeździe do Rosji nie spotkał się z prezydentem Władimirem Putinem, a jedynie rozmawiał z nim przez telefon. Janukowycz oznajmił, że do Rosji dotarł dzięki patriotycznie nastawionym oficerom, którzy wypełnili swój obowiązek i uratowali mu życie.

Wyjaśnił też, że spotkanie z dziennikarzami odbywa się w Rostowie nad Donem, gdyż mieszka tam jego stary przyjaciel, który udzielił mu schronienia. Zapowiedział również, że wróci na Ukrainę, gdy tylko zagwarantowane zostanie bezpieczeństwo jego i jego rodziny.

14:41

Odsunięty od władzy prezydent oświadczył, że nie zamierza prosić Rosji o interwencję zbrojną na terenie Ukrainy. Zdaniem Janukowycza Ukraina powinna być "zjednoczona i niepodzielna".

14:35

Rosja uważa wydarzenia na Krymie za efekt wewnętrznych procesów politycznych na Ukrainie i nie ma zamiaru uczestniczyć w proponowanych przez Kijów dwustronnych konsultacjach ze stroną ukraińską w tej sprawie - oświadczył MSZ w Moskwie.

To stanowisko rosyjskie ministerstwo przedstawiło w nocie wręczonej radcy ambasady Ukrainy w Moskwie.

Jest to odpowiedź na propozycję strony ukraińskiej, by w związku z wydarzeniami na Ukrainie przeprowadzić pilne dwustronne konsultacje zgodnie z rosyjsko-ukraińskim traktatem o przyjaźni i partnerstwie z 1997 roku.

14:29

- Obecna sytuacja na Krymie jest naturalną reakcją na wydarzenia w Kijowie. Cały kraj nie chce być podległy nacjonalistycznym grupom. Zwracam się do mieszkańców Krymu, by nie dopuścili do rozlewu krwi. Uważam, że Krym powinien pozostać w granicach Ukrainy, zachowując swoją autonomię - powiedział Janukowycz.

14:23

- Chciałem przeprosić naród ukraiński za to, co miało miejsce na Ukrainie. Przepraszam, że nie wystarczyło mi sił, by utrzymać stabilność w kraju - powiedział Janukowicz. Będąc w Kijowie mój samochód został ostrzelany z broni maszynowej - poinformował Janukowycz.

14:22

Szefowie dyplomacji Polski, Niemiec i Francji: Radosław Sikorski, Frank-Walter Steinmeier i Laurent Fabius wyrazili "głębokie zaniepokojenie" sytuacją na Krymie i potwierdzili poparcie dla integralności terytorialnej Ukrainy.

14:18

- Zamierzam kontynuować walkę o przyszłość Ukrainy. Byłem zmuszony opuścić kraj, gdyż mojej rodzinie groziła śmierć - powiedział na konferencji prasowej Wiktor Janukowycz. Oświadczył, że władzę na Ukrainie przejęły "profaszystowskie siły", a za kryzys w tym kraju odpowiada "nieodpowiedzialna zachodnia" polityka wspierania Majdanu.

14:08

Zobacz zdjęcia z Krymu

 

14:05

- Kijów apeluje do całego świata o pomoc - mówi w rozmowie z "Rz" Leonid Pieluński, deputowany krymskiego parlamentu, członek opozycyjnej partii Ruch Narodowy. Czytaj więcej

13:57

Na ulicach Kijowa jest spokojnie. Wśród mieszkańców panuje opinia, że nie dojdzie do konfliktu z Rosją.

13:54

Sekretarz ukraińskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego i Obrony (RBNiO) Andrij Parubij oskarżył Kreml o kierowanie zbrojnymi grupami na Krymie, gdzie napastnicy opanowali dwa lotniska: pod Sewastopolem i w Symferopolu.

Parubij powiedział, że są to "oddzielne grupy dowodzone przez Kreml".

Dodał, że udaremniono podobnego rodzaju działania w innych regionach Ukrainy.

13:51

Ministrowie spraw zagranicznych Grupy Wyszehradzkiej podkreślali w Kijowie konieczność utrzymania jedności terytorialnej Ukrainy w kontekście wydarzeń na Krymie - poinformowała wiceminister spraw zagranicznych RP Katarzyna Pełczyńska-Nałęcz. Czytaj więcej

13:41

Ukraińskie służby graniczne podały, że nad Krymem pojawiło się ponad 10 rosyjskich śmigłowców wojskowych. Ukraiński portal LB informuje, że sztab bazy ukraińskiej marynarki wojennej w Sewastopolu został zablokowany przez dwie ciężarówki wojskowe. W pojazdach znajduje się około czterdziestu marynarzy rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

13:32

Szwajcaria zamroziła w piątek w południe aktywa 20 obywateli Ukrainy

, w tym odsuniętego od władzy prezydenta Wiktora Janukowycza i jego syna Ołeksandra.

Czytaj więcej

13:26

Rosja da pracę uciekinierom z ukraińskiej milicji. Czytaj więcej

13:20

Ukraiński portal informacyjny ukr.net podaje, że rosyjscy wojskowi przy pomocy funkcjonariuszy sewastopolskiej milicji zajęli sztab ukraińskiej marynarki wojennej w Sewastopolu. Portal informuje, opierając się na źródło w dowództwie marynarki wojennej Ukrainy.

12:49

Ukraina ma nadzieję na szybkie uzyskanie pomocy finansowej z zagranicy i jest zdecydowana w pełni dotrzymać warunków, zapewniających jej wsparcie Międzynarodowego Funduszu Walutowego - oświadczył premier Arsenij Jaceniuk. Czytaj więcej

12:41

Ukraina wystąpi do Rosji z wnioskiem o ekstradycję

obalonego prezydenta Wiktora Janukowycza, jeśli potwierdzi się informacja, że przebywa on w tym kraju - podała prokuratura w Kijowie.

Czytaj więcej

Rosyjscy żołnierze na lotnisku w Sewastopolu

Agencja Interfax-Ukraina podała, że lotnisko Belbek pod Sewastopolem zajęli rosyjscy wojskowi. Szef MSW Arsen Awakow napisał na swoim profilu na Facebooku, że lotnisko zablokowali żołnierze jednostek floty Federacji Rosyjskiej. Wewnątrz portu znajdowali się żołnierze i pogranicznicy Ukrainy, a na zewnątrz - wojskowi w mundurach maskujących i z bronią, bez dystynkcji, "którzy jednak nie kryją swojej przynależności" - relacjonował Awakow.

Ludzie, którzy zajęli Belbek, podkreślali, że mają bronić portu przed przyjazdem "bojowników". Z relacji Awakowa wynikało, że podczas zajmowania lotniska nie doszło do starć.

Tymczasem służby prasowe rosyjskiej Floty Czarnomorskiej, stacjonującej w Sewastopolu, zaprzeczyły, by rosyjscy żołnierze brali udział w blokadzie lotniska Belbek.

"Żadne jednostki Floty Czarnomorskiej nie wyruszały w rejon Belbeku, a tym bardziej nie brały żadnego udziału w jego blokowaniu" - oświadczył przedstawiciel rosyjskiej floty. Dodał, że ze względu na "niestabilną sytuację" wokół miejsc dyslokacji jednostek floty i miejsc zakwaterowania żołnierzy wzmocniono ochronę tych obiektów.

Rosyjskie media, przekazując informacje agencji Interfax o przejęciu kontroli nad lotniskiem, podkreślały, że Belbek jest jednym z obiektów rosyjskiej Floty Czarnomorskiej.

"Doniesienia o zajęciu lotniska są niezrozumiałe. Jest to lotnisko wojskowe. Samoloty cywilne lądują tam na podstawie umowy. To wojskowe lotnisko należy do Floty Czarnomorskiej Federacji Rosyjskiej" - oświadczył sewastopolski dziennikarz Aleksandr Mnacakanian, który rozmawiał z radiem Echo Moskwy.

Wcześniej, w nocy, grupa uzbrojonych ludzi opanowała lotnisko w Symferopolu. Według gazety internetowej "Ukrainska Prawda" lotnisko zajęła rosyjska samoobrona Krymu, nie ma jednak informacji o zakłóceniu ruchu lotniczego.

Agencja informacyjna Unian podała, że wojskowi zablokowali jednak pracę państwowej firmy Krymaeroruch, która odpowiada za ruch powietrzny nad terytorium półwyspu. Przy wejściach do pomieszczeń administracyjnych lotniska w Symferopolu rozlokowano 10-15 zamaskowanych rosyjskich wojskowych, w kaskach i z bronią automatyczną - podał korespondent Radia Swobody.

Według informacji medialnych rano na lotnisku wylądowało osiem wojskowych śmigłowców, które przyleciały z Anapy nad Morzem Czarnym.

"Oceniam to, co się stało, jako zbrojną inwazję i okupację naruszającą wszystkie międzynarodowe porozumienia i normy" - napisał Awakow na Facebooku. Podkreślił, że również na międzynarodowym lotnisku w Symferopolu nie doszło do rozlewu krwi. "Na razie nie można mówić o bezpośredniej konfrontacji" - uspokajał.

Awakow relacjonował, że lotnisko w Symferopolu zostało zajęte około północy z czwartku na piątek przez grupę około 100 uzbrojonych ludzi, którzy przedstawili się jako Kozacy. Na teren mieli dostać się, forsując ogrodzenie. Bez użycia broni zostali wyparci przez żołnierzy jednostki MSW najpierw z budynku, a potem w ogóle z terenu lotniska po około godzinie. Następnie samochody ciężarowe przywiozły kolejną grupę uzbrojonych w broń automatyczną wojskowych, również bez widocznych dystynkcji, którzy - jak pisał Awakow - nie ukrywali swojej przynależności do sił zbrojnych Rosji. Oddział ten znajdował się w budynku lotniska, ale nie ingerował w funkcjonowanie portu lotniczego - zaznaczył.

W Sewastopolu znajduje się rosyjska baza Floty Czarnomorskiej. W 2010 roku ukraiński prezydent Wiktor Janukowycz podpisał z władzami w Moskwie porozumienie, na mocy którego Rosjanie będą dzierżawić tę bazę do 2042 roku. Poprzednie ustalenia zakładały obecność rosyjskiej floty do 2017 roku.