Po raporcie o więzieniach CIA. Nowe rozkazy dla polskich żołnierzy za granicą

Ministerstwo Obrony Narodowej reaguje na publikację streszczenia raportu Senatu USA o brutalnych metodach przesłuchań stosowanych w tajnych ośrodkach amerykańskiego wywiadu.

Aktualizacja: 09.12.2014 21:25 Publikacja: 09.12.2014 20:36

Tomasz Siemoniak (w środku) i polscy żołnierze.

Tomasz Siemoniak (w środku) i polscy żołnierze.

Foto: Fotorzepa/Dariusz Gorajski

Senat USA odtajnił we wtorek streszczenie i wnioski z raportu Senatu USA dotyczącego tajnych więzień CIA i brutalnych metod przesłuchań tam stosowanych. Stwierdzono w nim, że program przesłuchań, jaki CIA prowadziła w walce z terroryzmem, był nie tylko niezwykle brutalny, ale też nieskuteczny, a torturowanie wykraczało daleko poza granice prawa.

Jeszcze przed publikacją dokumentów i konferencją prasową Baracka Obamy, amerykańska administracja poinformowała o postawieniu sił USA na świecie w stan podwyższonej gotowości. - Poleciłem wysokim dowódcom wojskowym postawić w stan podwyższonej gotowości siły USA na całym świecie - mówił amerykański sekretarz obrony Chuck Hagel, zastrzegając, że na razie nie stwierdzono żadnego zagrożenia.

Zapytaliśmy MON, czy polskie siły również spodziewają się zwiększonego zagrożenia i czy podjęły w związku z tym jakieś kroki. Okazuje się, że tak.

- Dowódcy polskich kontyngentów za granicą otrzymali rozkaz zachowania szczególnej ostrożności i ścisłej współpracy z dowództwami misji w zakresie zabezpieczenia bezpieczeństwa kontyngentów - przyznał "Rzeczpospolitej" rzecznik resortu obrony płk Jacek Sońta.

Polacy są obecni na misjach, na których walczą z terrorystami, m.in. w Afganistanie oraz mały oddział w Mali.

Działania MON są tym istotniejsze, że zdaniem "Rzeczpospolitej", część raportu dotyczy Polski. Mimo że w liczącym 525 stron dokumencie nie padają nazwy państw, które współpracowały z USA i zgodziły się mieć na swym terytorium tajne ośrodki CIA, to zawiera on opis sporów CIA z rządem kraju X o otwarcie tajnego więzienia.

„Cztery miesiące po po przyjeździe pierwszych zatrzymanych, kraj X odmówił przyjęcia Chalida Szejka Mohammeda. Decyzja została zmieniona dopiero po interwencji ambasadora USA we władzach kraju X" - czytamy w części, która według informacji "Rzeczpospolite" dotyczy Polski. - „W kolejnym miesiącu CIA przekazała X milionów dolarów krajowi X. Wkrótce potem przedstawiciele kraju X przekazali nam w imieniu kierownictwa politycznego swego kraju, że kraj X podchodzi teraz bardziej elastycznie co do liczby przetrzymywanych w więzieniu w kraju X oraz co do daty spodziewanego zamknięcia tego więzienia" - brzmi fragment odtajnionego fragmentu.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 784
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 783
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 782
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 779
Materiał Promocyjny
Jak kupić oszczędnościowe obligacje skarbowe? Sposobów jest kilka
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 778