Rosja ma 4,5 tys. głowic nuklearnych

Rosja błyskawicznie modernizuje swoją broń atomową - twierdzą autorzy szczegółowego raportu o rosyjskich siłach nuklearnych. To najbardziej dokładny raport na ten temat dostępny publicznie.

Publikacja: 26.04.2015 16:19

Rosyjska rakieta międzykontynentalna Topol-M podczas parady w Moskwie w 2012 r. (Fot. or Stefan Un/L

Rosyjska rakieta międzykontynentalna Topol-M podczas parady w Moskwie w 2012 r. (Fot. or Stefan Un/Lic. C2.0)

Foto: Wikimedia Commons

Trudno jest znaleźć szczegółowe i wiarygodne informacje na temat rosyjskich sił nuklearnych. Dlatego opublikowany właśnie doroczny raport Hansa M. Kristensena i Roberta S. Morrisa, analityków amerykańskiej Federacji Naukowców Amerykańskich, jest tak ważny.

Według autorów raportu rosyjska armia na początku 2015 r. dysponowała 4,5 tys. głowic nuklearnych. 1780 z tych głowic znajduje się na rakietach lub na lotniskach, na których stacjonują bombowce strategiczne.

Rok temu Rosja miała jedynie 1600 głowic na rakietach i lotniskach, jednak w ciągu ostatnich 12 miesięcy rosyjska marynarka wojenna wprowadziła na służbę nowe nuklearne okręty podwodne.

Kolejne 700 głowic nuklearnych leży w magazynach, a 3,2 tys. starszych, ale wciąż gotowych do użytku głowic z ładunkiem nuklearnych czeka na rozmontowanie.

Rosyjska armia ma 311 międzykontynentalnych rakiet balistycznych, które mogą przenieść 1050 głowic. Są rozmieszczone w 12 dywizjach rakietowych tworzących trzy armie rakietowe.

Rozmontowanie starych radzieckich rakiet międzykontynentalnych ma zostać zakończone w 2022 r. Rosyjski MON chce, by większość rakiet w przyszłości znajdowało się na ruchomych wyrzutniach. Dziś na takiej wyrzutni znajduje się co trzecia rakieta, w przyszłości mają to być dwie trzecie.

Rosyjska marynarka wojenna wprowadziła w 2014 r. do służby pierwszy nuklearny okręt podwodny klasy Borej, znany jako "Jurij Dołgorukij". Będzie on stacjonował w bazie Jagielnaja na Półwyspie Kolskim. Trwają tam właśnie prace nad budową specjalnego nadbrzeża. Drugi okręt klasy Borej - "Aleksander Newski" oraz trzeci - "Władimir Monomach" - będą stacjonować w bazie Rybaczij pod Pietropawłowskiem w siłach Floty Pacyfiku. Te dwa okręty wejdą do służby w tym lub przyszłym roku.

Każdy z tych trzech okrętów będzie uzbrojony w 16 rakiet balistycznych Buława. Każda z tych rakiet może przenosić sześć głowic nuklearnych.

Kończy się budowa czwartego okrętu o ulepszonej konstrukcji znanego jako klasa Borej-II. Okręt będzie nosił imię Kniazia Władimira i wejdzie do służby w 2016 r. Dwa kolejne okręty klasy Borej-II - "Kniaź Oleg" oraz "Generał Suworow" - wejdą do służby w 2018 i 2019 r.

Dziś podstawą rosyjskiej marynarki podwodnej jest sześć okrętów klasy Delta IV wybudowanych w latach 1985-1992. Każdy z nich przewozi na pokładzie 16 rakiet międzykontynentalnych. Wszystkie okręty Delta IV stacjonują w ramach Floty Północnej w bazie Jagielnaja.

Flota Pacyfiku ma u siebie dwa okręty podwodne klasy Delta III. Każdy z nich przewozi 16 rakiet z trzema głowicami każda.

Rosyjskie lotnictwo ma dwa rodzaje bombowców strategicznych: Tu-160 oraz Tu-95MS. Oba rodzaje bombowców przenoszą nuklearne rakiety powietrze-ziemia Ch-55, znane w NATO jako AS-15. Rosyjska armia pracuje nad nową rakietą znaną jako Ch-102.

Rosja nie ujawnia dokładnych danych dotyczących liczby bombowców strategicznych. Autorzy raportu opierając się na komercyjnych zdjęciach satelitarnych twierdzą, że Kreml ma 54-57 w dwóch bazach Engels i Ukrainka oraz kolejne 23-26 bombowców w bazie treningowej w Riazaniu i w fabryce w Kazaniu.

Rosyjskie lotnictwo ma również ok. sto bombowców średniego zasięgu Tu-22M3, które mogą przenosić rakiety z ładunkiem nuklearnym.

W 2023 r. armia ma otrzymał pierwszy bombowiec strategiczny nowej generacji, znany dziś tylko jako PAK-DA. Jest w tej chwili w produkcji w fabryce w Kazaniu.

Rosyjska armia ma również ok. 2 tys. głowic nuklearnych znanych jako taktyczne, czyli przeznaczonych do lokalnych uderzeń o małym zasięgu. Zarówno lotnictwo, jak i siły rakietowe prowadzą w tej chwili prace nad modernizacją samolotów i wyrzutni do przenoszenia takich głowic.

Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1181
Świat
Meksykański żaglowiec uderzył w Most Brookliński
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1178
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1177
Świat
Wojna Rosji z Ukrainą. Dzień 1176