"Manifest 2000 słów" był kluczowym dokumentem Praskiej Wiosny, antykomunistycznego ruchu, który spowodował radziecka inwazję na Czechosłowację w 1968 roku.
Vaculik stworzył ten dokument na wniosek naukowców z Akademii Nauk. Poddał w nim krytyce komunistyczne władze. Napisał, że odkąd komuniści przejęli władzę w 1948 roku, naród czeski osiągnął taki punkt, w którym jego charakter i zdrowie duchowe są zagrożone.
Vaculik zażądał w manifeście wolności słowa, usunięcia z władz najzagorzalszych aparatczyków. Dokument podpisały setki tysięcy ludzi, w tym czołowi intelektualiści ówczesnej Czechosłowacji. Manifest opublikowano w trzech ogólnokrajowych gazetach 27 lipca 1968 roku.
Alexander Dubček, który objął wówczas funkcję I sekretarza Komunistycznej Partii Czechosłowacji, realizując swój program "Socjalizmu z ludzką twarzą" brał pod uwagę postulaty zawarte w manifeście Vaculika. Jedną z jego reform było m.in.wprowadzenie wolności prasy.
Zmiany okazały się nieakceptowalne dla ówczesnych władz Związku Radzieckiego, które w sierpniu 1968 roku w operacji Dunaj dokonały inwazji na Czechosłowację.