Czytaj za 9 zł miesięcznie!
Aktualizacja: 15.02.2016 06:03 Publikacja: 14.02.2016 23:01
Foto: Domena Publiczna
Mowa o tzw. Littoral Combat Ship, okrętach nowej generacji, które można określić mianem dużych klocków dla marynarzy. Składają się z rozmaitych modułów, które można w razie potrzeby wymienić na inne. Jednostki projektowane jako LCSy to szkielet oraz dodatki, które decydują o aktualnym charakterze i przydatności.
Okręty miały być tanie, szybkie w produkcji i przewidziane do działań przybrzeżnych. W praktyce sytuacja przedstawia się inaczej. Zarówno USS Milwaukee jak i USS Fort Worth kosztujące każde po 360 mln dolarów zaczęły się psuć jeden po drugim. Pechową dla marynarki passę rozpoczął ten pierwszy, który w grudniu po zaledwie miesiącu działania odmówił posłuszeństwa na wschodnim wybrzeżu Stanów Zjednoczonych. Planowany kurs do portu przeznaczenia w San Diego uniemożliwił metalowy odłamek wykryty w systemach filtrowania płynów silnikowych. Maszyny musiały pójść na pełen stop, ponieważ Milwaukee nie miał siły płynąć dalej.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA zdecydowały o przekazaniu Ukrainie kolejnego pakietu pomocy wojskowej, tym razem o wartości 500 mln dolarów.
Szwajcaria chce zmodernizować swoją sieć starzejących się schronów nuklearnych. Już teraz system przygotowany jest na to, by w przypadku globalnego konfliktu, schronienie w takich bunkrach znalazł każdy mieszkaniec kraju.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 11 na 12 grudnia doszło do ataku ukraińskiego drona na Grozny, stolicę Czeczenii.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. W nocy z 10 na 11 grudnia Ukraińcy dokonali ataku rakietowego na zakład przemysłowy w obwodzie rostowskim. Z kolei ukraińskie drony zaatakowały rafinerię w obwodzie briańskim.
Bank wspiera rozwój pasji, dlatego miał już w swojej ofercie konto gamingowe, atrakcyjne wizerunki kart płatniczych oraz skórek w aplikacji nawiązujących do gier. Teraz, chcąc dotrzeć do młodych, stworzył w ramach trybu kreatywnego swoją mapę symulacyjną w Fortnite, łącząc innowacyjną rozgrywkę z edukacją finansową i udostępniając graczom możliwość stworzenia w wirtualnym świecie własnego banku.
24 lutego 2022 roku Rosja rozpoczęła pełnowymiarową inwazję na Ukrainę. USA informują, że w obwodzie kurskim nadal są żołnierze z Korei Północnej, gotowi wziąć udział w walce z Ukraińcami.
Chińskie Ministerstwo Obrony w piątek po raz pierwszy odniosło się do doniesień o wzmożonej aktywności wojskowej w rejonie Tajwanu w ostatnich dniach.
Amerykańska Fundacja Monuments Men and Women zwróciła sztandar Ochotniczej Straży Pożarnej w Wiescherhöfen, który po zakończeniu II wojny światowej został zrabowany z Niemiec.
Kamala Harris wygłosiła przemówienie w Waszyngtonie w miejscu, w którym Donald Trump przemawiał do swoich zwolenników 6 stycznia 2021 roku przed tym, jak tłum jego zwolenników wtargnął do Kapitolu próbując zablokować zatwierdzenie przez Kongres wyboru Joe Bidena na prezydenta.
Amerykanie zamierzają uzbroić swoje okręty w systemy rakietowe i pociski przechwytujące Patriot (PAC-3 MSE) w obawie przed chińską bronią hipersoniczną.
Rzecznik Polskich Linii Lotniczych LOT Krzysztof Moczulski potwierdził, że jego firma wycofuje się z oferowania bezpośrednich lotów z Warszawy do Pekinu.
Prezydent USA, Joe Biden, w mowie otwierającej szczyt NATO w Waszyngtonie przekonywał, że Ukraina może powstrzymać Władimira Putina i Rosję, która od ponad dwóch lat prowadzi wojnę najeźdźczą przeciwko swojemu sąsiadowi.
Do Stanów Zjednoczonych przybyli przedstawiciele z 32 krajów członkowskich NATO. W Waszyngtonie, gdzie 75 lat temu podpisano traktat założycielski, omawiane będzie dalsze wsparcie dla Ukrainy, zwiększenie produkcji broni, odpowiedź na działania Rosji i konfrontacja z Chinami. Portal Politico wskazał dwanaście osób, których, które warto obserwować w najbliższych dniach. Wśród nich jest jeden przedstawiciel polskiego rządu.
Kuba buduje nową stację radarową, która prawdopodobnie pozwoli na szpiegowanie USA. Radar powstaje w pobliżu bazy morskiej nad Zatoką Guantánamo - pisze waszyngtoński think tank, Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych (CSIS). Jak zauważa Reuters za rozbudową możliwości wywiadowczych Kuby stoją prawdopodobnie Chiny.
Masz aktywną subskrypcję?
Zaloguj się lub wypróbuj za darmo
wydanie testowe.
nie masz konta w serwisie? Dołącz do nas