Trwa Europejski Tydzień Zrównoważonego Transportu (16-22 września), który został zainicjowany w 2002 roku przez Komisję Europejską, by zachęcić do ekologicznego podróżowania pieszo, na rowerze i komunikacją miejską.

Hasłem przewodnim tegorocznej edycji jest „Przesiądź się i jedź". W sobotę przypada Europejski Dzień bez Samochodu. Dziś w stolicy nie trzeba będzie kasować biletów w metrze, autobusach, tramwajach i pociągach.

- Komunikacja będzie bezpłatna w pierwszej jak i drugiej strefie biletowej - zachęca stołeczny ratusz. W Warszawie trwają też Dni Transportu Publicznego. W tym roku odbywają się na terenie zajezdni autobusowej Ostrobramska w godz. 10 -17.

- Zapraszamy także do zwiedzania Zakładu Naprawy Tramwajów przy ul. Młynarskiej 2 (wejście od strony skrzyżowania ulicy Wolskiej i Młynarskiej). Atrakcji nie zabraknie - będzie można przejechać się zabytkowymi autobusami i tramwajami, obejrzeć wystawy taboru, wziąć udział w grach i konkursach - kusi stołeczny ratusz.

Bezpłatnie komunikacją miejską można dziś jeździć także w Krakowie. Dotyczy to podróży liniami dziennymi i nocnymi.

- Z okazji Europejskiego Dnia bez Samochodu zostały bowiem wyłączone kasowniki w autobusach i tramwajach – informują krakowscy urzędnicy. W Gdańsku dziś kolejna edycja akcji "Rowerem do zoo" i przejazd na hulajnogach po mieście.

- Wystarczy zarejestrować się na stronie: https://hulaj-przez-gdansk-etm-2018.konfeo.com/pl/groups, wziąć swoje „małe kółka", np. hulajnogi, rolki, wrotki, segwaye, monocykle, skateboardy czy longboardy i przyjść w sobotę do Politechniki Gdańskiej. Przejazd odbędzie się trasą m.in. przy Politechnice Gdańskiej, Centrum Sportu Akademickiego, ECS, Forum Gdańsk i ul. Długiej. Spacer poprowadzi Koło Hulaj Urban Squad, z Wydziału Architektury Politechniki Gdańskiej – informuje Urząd Miasta w Gdańsku.

Tego dnia korzystać z komunikacji miejskiej, bo przejazdy są bezpłatne - choć nie dla wszystkich.

- Każdy pasażer, który jest właścicielem lub współwłaścicielem samochodu osobowego z ważnym dowodem rejestracyjnym pojazdu może bezpłatnie przejechać każdym pojazdem komunikacji miejskiej. I to nie tylko w Gdańsku, ale i na terenie innych gmin, skupionych w Metropolitalnym Związku Komunikacyjnym Zatoki Gdańskiej – informuje gdański ratusz.

Autopromocja
LOGISTYKA.RP.PL

Branża, która napędza polską gospodarkę

CZYTAJ WIĘCEJ

Według danych MZKZG, w zeszłym roku z bezpłatnych przejazdów komunikacją miejską – na podstawie dowodu rejestracyjnego samochodu skorzystało łącznie 3686 osób  (przejazdy komunikacją miejską organizowaną przez ZTM w Gdańsku, ZKM w Gdyni i MZK Wejherowo).