Sondaż: 57,8 proc. Polaków chce zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Czy w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie prezydent Andrzej Duda powinien zwołać Radę Bezpieczeństwa Narodowego, konstytucyjny organ doradczy prezydenta, w obradach którego zwyczajowo biorą udział przedstawiciele partii opozycyjnych (do RBN można też zapraszać byłych premierów i prezydentów)? Opozycja domaga się zwołania RBN od czasu wypowiedzi Władimira Putina na temat roli Polski w przededniu II wojny światowej. Sondaż SW Research dla rp.pl wskazuje, że postulat zwołania Rady popiera większość Polaków.

Aktualizacja: 11.01.2020 07:53 Publikacja: 11.01.2020 07:34

Sondaż: 57,8 proc. Polaków chce zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego

Foto: Fotorzepa, Jerzy Dudek

Prezydent Duda, w związku z napiętą sytuacją na Bliskim Wschodzie, po zabiciu przez USA irańskiego generała Kasema Sulejmaniego, zwołał 7 stycznia Radę Gabinetową - organ konstytucyjny zwoływany przez prezydenta Rzeczypospolitej w celu omówienia spraw ważnych dla interesu państwa. Rada Gabinetowa jest jednak instytucją służącą koordynacji polityki między prezydentem a rządem - są to de facto obrady rządu pod przewodnictwem prezydenta (rząd obradujący w takim trybie nie ma jednak kompetencji Rady Ministrów).

Tymczasem opozycja od czasu grudniowych wypowiedzi Władimira Putina, który obarczał II RP współodpowiedzialnością za wybuch II wojny światowej m.in. w związku z zajęciem przez Polskę czeskiego Zaolzia po konferencji w Monachium, na której Wielka Brytania i Francja zgodziły się na rozbiór Czechosłowacji przez III Rzeszę, domaga się zwołania RBN. Żądania zwołania Rady zintensyfikowały się po zabiciu gen. Sulejmaniego oraz - będącym jego następstwem - ataku rakietowym Iranu na bazy w Iraku, w których stacjonują amerykańscy żołnierze.

Senator Bogdan Klich, w rozmowie z "Rzeczpospolitą" apelował, by - ws. dalszej obecności polskich żołnierzy w Iraku, w związku z napiętą sytuacją w regionie - "prezydent nie podejmował decyzji sam, by nie konsultował się wyłącznie ze swoimi sprzymierzeńcami politycznymi, ale konsultował się także z opozycją". - Wezwano do zwołania Rady Bezpieczeństwa Narodowego. To wezwanie pozostało bez echa - ubolewał.

Zwołania RBN domaga się też Lewica, PSL, o zwołanie Rady Bezpieczeństwa Narodowego apelowała też kandydatka PO na prezydenta Małgorzata Kidawa-Błońska i kandydat PSL na prezydenta, lider tego ugrupowania Władysław Kosiniak Kamysz.

A jakie zdanie w tej sprawie mają Polacy. W sondażu SW Research zapytaliśmy ankietowanych "czy w związku z sytuacją na Bliskim Wschodzie prezydent Andrzej Duda powinien zwołać posiedzenie Rady Bezpieczeństwa Narodowego z udziałem polityków opozycji?".

Na tak zadane pytanie 57,8 proc. ankietowanych odpowiedziało "Tak". Przeciw zwołaniu RBN opowiedziało się 19,3 proc. respondentów. Zdania w tej sprawie nie ma 22,9 ankietowanych.

- Powołanie Rady za słuszne uważa mniej niż połowa osób do 24 roku życia podczas gdy wśród najstarszych badanych jest to ponad 60%. Z tym pomysłem zgadza się też najczęściej ponad 60% respondentów z wyższym wykształceniem. Rozwiązanie takie popiera 2 na 3 osoby zarabiające powyżej 5000 zł i podobny odsetek mieszkańców miast liczących od 100 tys. do 199 tys. mieszkańców - komentuje wyniki badania Piotr Zimolzak z SW Research.

Społeczeństwo
Kierowca autobusu stanie się nietykalny. Nowe przepisy już od czerwca
Społeczeństwo
Granica z Białorusią znowu mocniej atakowana. Dziennie próbuje ją sforsować nawet 150 migrantów
Sondaż
Sondaż: Kto mógłby zostać koalicjantem PiS? Nikt lub Konfederacja
Społeczeństwo
W Tatrzańskim Parku Narodowym pojawiły się tajemnicze namioty. „Nie podchodzić”
Materiał Promocyjny
ESG - Raportowanie w praktyce – IV edycja
Społeczeństwo
Policja szuka małżeństwa z Warszawy. Para zostawiła w domu dzieci
Społeczeństwo
Państwo w Państwie: Spółka sprzedała, sąd zabrał