Polacy wolą Internet od telewizji

Czy sieć, która oferuje i wiedzę, i rozrywkę, zagrozi istnieniu stacji telewizyjnych?

Publikacja: 14.07.2009 22:27

Powstają już seriale, które są pokazywane tylko w sieci. Jednym z nich była polska „N1ckola”

Powstają już seriale, które są pokazywane tylko w sieci. Jednym z nich była polska „N1ckola”

Foto: WWW.N1CKOLA.PL

Polacy chętniej pozbyliby się telewizora niż telefonu komórkowego czy Internetu – wynika z przeprowadzonych w 17 państwach badań Reader’s Digest opublikowanych przez portal medialink. pl.

Więcej chętnych do oddania telewizora jest tylko w Chinach, Singapurze, we Włoszech, w Holandii, Rosji, Hiszpanii i Stanach Zjednoczonych. Zdaniem ekspertów powód jest prosty – Internet i komórki powoli wchłaniają telewizję.

– Ludzie najchętniej rezygnują z medium, które jest najłatwiej zastąpić – mówi prof. Maciej Mrozowski ze Szkoły Wyższej Psychologii Społecznej. – Większość programów telewizyjnych można już obejrzeć w sieci. A w telefonach komórkowych można oglądać strony www.

– Internet już pozwala w pełni zaspokoić zapotrzebowanie na informacje i rozrywkę – podkreśla Dominik Batorski, socjolog Internetu z Uniwersytetu Warszawskiego.

W sieci są już nie tylko portale z wiadomościami czy zdjęciami, ale też specjalne seriale. Jeśli odniosą sukces, często trafiają na telewizyjne ekrany. Tak było np. z serialem internetowym „N1ckola“, który od czerwca pokazuje TV 4. Prof. Mrozowski zwraca uwagę, że Internet stał się prawdziwym multimedium, które umożliwia nie tylko oglądanie telewizji, ale także rozmowy z przyjaciółmi za pośrednictwem różnego rodzaju komunikatorów.

– Jednak należy pamiętać, że z sieci korzysta tylko nieco ponad połowa Polaków. Dużo popularniejszym medium jest jednak telefon komórkowy – zastrzega Batorski. Już trwają prace nad tym, by w telefonach komórkowych można było oglądać programy telewizyjne.

– Mały ekran telefonu w tym przypadku nie wystarczy – zaznacza socjolog z Uniwersytetu Warszawskiego.

Podobnego zdania jest prof. Mrozowski. – Telewizja przetrwa, bo zbliża się era cyfrowa, która ją odmieni. Przy takich okazjach jak ważne imprezy sportowe ludzie nie będą chcieli zrezygnować z zapewniających wysoką jakość obrazu dużych telewizorów – tłumaczy.

Obecnie przeciętny Polak spędza przed telewizorem prawie cztery godziny dziennie.

Jednak, jak zaznacza dziennikarz TVN 24 Maciej Mazur prowadzący program „Publiczna. tv“, w którym łączy się z widzami za pomocą sieci, Polacy wiedzą, że w przyszłości wszystkie te media połączą się w jedno. – Ale telewizora jeszcze bym nie wyrzucał – zastrzega.

Społeczeństwo
Kiedy wrócą opady śniegu? Najnowsza prognoza pogody IMGW na 10 dni
Społeczeństwo
Alerty IMGW i RCB dla niemal całej Polski: Uwaga na gołoledź i marznący deszcz
Społeczeństwo
Jaka będzie pogoda na początek ferii zimowych? IMGW zdradza szczegóły
Społeczeństwo
Badanie: Co drugi Polak ocenia negatywnie wpływ Ukraińców na działanie państwa
Materiał Promocyjny
Kluczowe funkcje Małej Księgowości, dla których warto ją wybrać
Społeczeństwo
„Państwo w państwie”: Nieudane operacje plastyczne. Koszmar zamiast piękna
Materiał Promocyjny
Najlepszy program księgowy dla biura rachunkowego