Ulicami stolicy Salwadoru przejechał papamobile, którym Jan Paweł II podróżował podczas wizyt w tym kraju w 1983 i 1996 roku. Towarzyszyła mu zmotoryzowana procesja, która zatrzymała się dopiero w parafii San Jose de la Montana (Świętego Józefa z Gór), oddalonej o trzy kilometry od San Salwadoru. Tam czekał już tłum wiernych, w tym grupa młodzieży, która utkała dywan przedstawiający sceny z życia papieża Polaka. Papamobile przejechał też ulicami stolicy Filipin, Manili. Ojciec Święty podróżował nim podczas pielgrzymki do tego kraju w 1995 roku. Przechodnie mogli też otrzymać fotografie z podobizną Jana Pawła II. Na całych Filipinach, które Jan Paweł II odwiedził dwukrotnie i gdzie katolicy stanowią 80 procent z 90 mln mieszkańców, odbyły się uroczyste msze. W kościołach katolickich w Manili wystawiono na widok publiczny pamiątki po papieżu Polaku, włącznie z sutanną, w której odprawiał mszę świętą podczas pielgrzymki w 1995 r.

Wydarzenie dnia

Cały katolicki świat był tego dnia blisko z Watykanem. Również media na całym świecie pisały na czołówkach internetowych wydań o papieżu Polaku. W CNN, BBC i innych stacjach było to główne – obok Libii – wydarzenie dnia. „Uczyńcie Jana Pawła II świętym" – napisał „Wall Street Journal". „Charyzmatyczny Jan Paweł  II  pomógł obalić komunizm" – pisał brytyjski „The Guardian". „New York Times", „Daily Telegraph" i inne gazety przypomniały jednak przy okazji o skandalach pedofilskich, które wstrząsnęły Kościołem. „Beatyfikacja wywołuje podekscytowanie i sprzeciw" – napisał „NYT".

Wszystkie media opisywały tłumy, jakie tego dnia ściągnęły do Rzymu. Podkreślały, że tylu wiernych nie było na placu św. Piotra od dnia pogrzebu Jana Pawła II w 2005 roku.

Czuwania i msze

W Jerozolimie setki chrześcijańskich Arabów zebrały się w Notre Dame Center. Tam uważnie śledzili przekaz na żywo z placu św. Piotra w Watykanie. Relację oglądali także zgromadzeni w centrum Fundacji Jana Pawła II w Betlejem. Wśród nich był premier Autonomii Palestyńskiej Salam Fajad. „Beatyfikacja czcigodnego Sługi Bożego Jana Pawła II napełnia nas wzruszeniem" – pisał łaciński patriarcha Jerozolimy Fuad Twal we wspólnym liście z hierarchami chrześcijańskimi wszystkich obrządków obecnych w Ziemi Świętej. W sobotę w Grocie Mlecznej w Betlejem oraz w Bazylice Zwiastowania w Nazarecie odbyło się czuwanie i odprawione zostały msze święte. Również w Jordanii zorganizowano czuwanie. Odbyło się w Regina Pacis Centre w stolicy kraju Ammanie. Trwało blisko pięć godzin. W radosnej atmosferze świętowały także setki Australijczyków zgromadzonych w katedrze św. Marii w Sydney. Dzięki dużemu telebimowi ustawionemu przy świątyni mieli okazję na żywo śledzić wydarzenia z Rzymu. Obchodom towarzyszyły występy kapel muzycznych. W nieco bardziej stonowany sposób uroczystości obchodzili z kolei mieszkańcy Korei Południowej, którzy gościli Jana Pawła II w 1984 i 1989 roku. Blisko 800 katolików wzięło udział w niedzielnej mszy z okazji beatyfikacji,. Mszę odprawiono w kościele w mieście Hwaseong na południe od Seulu. Podobną mszę zaplanowano na czwartek w jednej ze świątyń w pobliżu stolicy. Radował się także Meksyk, który był zaraz po Polsce i Francji najczęściej odwiedzanym przez Jana Pawła II krajem. Nie zapomnieli o tym jego mieszkańcy. Już w sobotę wieczorem w bazylice Matki Bożej z Guadalupe na nocne czuwanie zaczęły gromadzić się dziesiątki wiernych, przeważnie młodych ludzi. Następnego dnia – na  dwóch ekranach ustawionych w świątyni – wierni obserwowali wydarzenia z placu św. Piotra.

Koncerty i musicale

Świętowali także najbliżsi sąsiedzi Polski. Na Ukrainie w  świątyniach rzymskokatolickich i greckokatolickich odprawiono msze dziękczynne. Na  wieczór zaplanowano we Lwowie oratorium „Totus tuus", a także spektakl teatralny na  podstawie tekstów papieża. Również na Litwie odbyły się msze z okazji beatyfikacji papieża, a na niedzielę wieczór zaplanowano w Wilnie premierę musicalu „Karol" kompozytora Sandro Di Stefano. We wszystkich kościołach Białorusi w dniu beatyfikacji Jana Pawła II odbyły się dziękczynne nabożeństwa. W niektórych parafiach wierni postanowili jednak nie ograniczać się do modlitwy i zorganizowali spotkania dla chętnych, aby przybliżyć  jak największej liczbie ludzi postać wielkiego Polaka. W podgrodzieńskiej wsi Kwasówka w miejscowym domu kultury wierni zorganizowali spotkanie pod nazwą „Abba, Ojcze". Po przypomnieniu sobie najważniejszych wydarzeń z życia papieża Polaka obecni mieli okazję obejrzeć film „Karol – człowiek, który został papieżem".