Ten dzień, właściwie Międzynarodowy Dzień Przeciwdziałania Nadużywaniu Środków Odurzających i ich Nielegalnemu Handlowi, ma na celu zwiększenie międzynarodowej współpracy na rzecz zwalczania i zapobiegania narkomanii, uświadomienie konieczności leczenia z uzależnienia od substancji psychoaktywnych. Ma też być okazją do pokazania osobom uzależnionym, że mają szansę na powrót do normalnego życia.
Wiele instytucji i organizacji przygotowuje na ten dzień akcje edukacyjne, które mają uświadomić - szczególnie młodym ludziom - łatwość, z jaką można popaść w uzależnienie.
Nie bez powodu Dzień Zapobiegania Narkomanii obchodzony jest w czerwcu - to miesiąc, w którym w większości krajów rozpoczynają się wakacje. Wielu młodych ludzi wybiera się na pierwsze w życiu samodzielne wypady, podczas których mogą zachłysnąć się swobodą. I spotkać nowych znajomych, którym będą chcieli zaimponować. Po wakacjach natomiast często trafiają do nowych środowisk, gdzie sytuacja się powtarza. Potrzeba akceptacji i imponowania innym sprawia, że nastolatek ulega zgubnemu nałogowi.
Jak wynika z ankiet przeprowadzanych w polskich szkołach, coraz więcej szóstoklasistów ma za sobą pierwszy kontakt z narkotykami. Nastolatki najczęściej sięgają po amfetaminę i marihuanę
Kwestia narkomanii wciąż jest żywa wśród społeczeństw na całym świecie. W Ameryce Południowej wojny gangów narkotykowych pozbawiły życia już wielu ludzi, a w Europie co jakiś czas wzburzenie wzbudzają apele o częściową legalizację narkotyków.