Mimo pandemii oferuje różnorodny wybór wydarzeń kulturalnych: koncerty, spektakle, wystawy, filmy. Program łączy współczesne działania artystyczne z pamięcią o wielokulturowej tradycji regionu, gdzie od wieków współegzystowali ze sobą Polacy, Rosjanie, Białorusini, Tatarzy, Ukraińcy, Litwini, Żydzi i Niemcy.
Czas życzliwości
Na festiwalowej scenie muzycznej w sobotę wystąpią zespoły: Dagadana, Czeremszyna i Horyna. Polsko-ukraiński zespół Dagadana zaprezentuje utwory ze swojej najnowszej płyty, odwołujące się do starych pieśni życzeniowych (szczedriwek), przypominając, że dziś szczególnie potrzeba nam dzielenia się życzliwością, Z kolei Czeremszyna wystąpi z tradycyjnymi pieśniami z Podlasia pogranicza polsko-białorusko-ukraińskiego. Zespół słynie z bogatego instrumentarium i po mistrzowsku opanowanych śpiewów wielogłosowych.
Zespół Horyna prezentuje folklor ukraińskiego Polesia.
W niedzielę odbędzie się koncert Kobiety Wschodu” prezentujący bogactwo wielokulturowego Podlasia, szczególnie muzyki kobiet tego regionu. W parku Planty w Białymstoku wystąpią: Dj Magdala, MGŁY, Na ta tu, YUKAA, Sara 5tka, Miss God; odbędzie się także pokaz mody podlaskiej marki XOROSHE Magdaleny Pietruk.
Miłośnicy ciekawych brzmień będą mieli okazję uczestniczyć w unikatowym koncercie monograficznym „Muzyka szwedzkiego dworu”, który przeniesie ich na dwór króla Szwecji - Adolfa Fryderyka, świętującego w 1744 roku swe zaślubiny.