Ankietowani mężczyźni deklarują, że w podobnym stopniu, co matki bawią się z dzieckiem (86 proc.), opiekują się nim w trakcie choroby (68 proc.), pielęgnują niemowlę (53 proc.), czy przygotowują posiłki dla dziecka (55 proc.). Co więcej, ojcowie uważają, że w rodzicielstwie powinno być jeszcze więcej partnerstwa i widzą przestrzeń na rozszerzanie swojej aktywności w opiece nad dziećmi.

Badani ojcowie są także przekonani, że opieka nad dzieckiem powinna być współdzielona na wszystkich etapach jego życia. Jedynie w przypadku niemowląt, jedna trzecia (34 proc.) ojców uważa, że wychowaniem malucha powinna zajmować się głównie matka. Tylko 60 proc. ojców skorzystało z należnego im urlopu rodzicielskiego po urodzeniu dziecka. W przypadku starszych dzieci - powyżej 1 r.ż. - ponad 90 proc. ojców uważa, że opieka i wychowanie powinny być dzielone pomiędzy mamę i tatę.

- Jesteśmy świadkami ważnej zmiany obyczajowej. Ojcowie chcą uczestniczyć w wychowaniu dzieci, angażować się w nie i być partnerami dla matek. Taka zmiana jest potrzebna wszystkim: dzieciom, ojcom i mamom - mówi dr Monika Sajkowska, prezeska Fundacji Dzieci Niczyje.