Wciągu 12 lat, od 2001 do 2013 roku aż o 7 lat wzrosła długość życia polskich mężczyzn - z 66 do 73 lat. To duży wzrost, ale badacze podkreślają, ze mimo to Polacy i tak nadal żyją o 6,1 roku krócej niż mężczyźni w Europie Zachodniej.
Mimo to, jeśli takie tempo utrzyma się na tym poziomie, za 15 lat średnia długość życia Polaków dorówna do długości życia mężczyzn na Zachodzie.
Zmniejszyło się natomiast tempo wydłużania się życia Polek. W ostatnich latach wzrastało ono jedynie o 0,10 roku życia i jest wolniejsze niż na Zachodzie. Polki żyją o 3 lata krócej niż ich odpowiedniczki z unijnej piętnastki, ale jeśli tempo wydłużania się ich życia się nie zmieni, to różnica między Polkami a Europejkami będzie się zwiększać.
Wciąż duża jest różnica w długości życia Polek i Polaków. Polki żyją średnio o 8 lat dłużej niż Polacy, czyli 81 lat. kilka lat temu ta różnica była większa o pół roku.
Prof. Bogdan Wojtyniak z Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie zauważa, że najbardziej spadła umieralność mężczyzn między 45. i 65. rokiem życia, czyli w wieku produkcyjnym. Wiąże się to przede wszystkim ze spadkiem śmiertelności związanej z chorobami układu krążenia.